Милош Меденица пријетио мајком и покретањем процеса

Према тужилачким списима син ухапшене бивше предсједнице Врховног суда узео новац да убрза предмет пред тим судом, а потом пријетио Петровићима

Милош Меденица

”Био сам до ње, за 15 дана је предмет у Врховни, треба да се прође процедура да би било све законско, ако би се послао раније вратили би са писарнице Врховног суда, друга ствар, све иде како треба, припрема се ко ће предмет да добије и све иде како треба”.

То је порука коју је Милош Меденица 12. марта 2020. године преко криптоване “Скy” апликације послао некоме да пренесе Василију Петровићу.

У наредби о проширењу истраге, пише да Меденица на тај начин саговорника обавјештава да је разговарао са мајком, некадашњем предсједницом Врховног суда Весном Меденицом, о убрзању судског процеса који води “Цијевна комерц”.

Василије Петровић син је власника грађевинске компаније Данила Дана Петровића.

Истог јутра Меденица шаље поруку – “Битно је да све буде спремно кад стигне предмет”, а потом га обавјештава да је све завршено.

Фото: Вијести

Истражитељи су евидентирали и поруке које је послао 11. новембра 2020. године:

Рекао сам ја куму да ти шаље поруку, 15. стиже у Врховни, не може се заказати прије фебруара мјесеца, јер имају само по два вијећања мјесечно”, пише у поруци послатој тог дана у 17.57 сати.

Према достављеним порукама Меденица је обавјештавао Петровића и да ће до тада бити “припремљен терен”, али и да Врховни суд не ради до половине јануара.

Крајем децембра пише поруку да је “причао са њом” – Весном и да ће му мајка све тачно јавити:

”Ковачевић судија је задужила предмет”.

Пријетње поступцима

Син ухапшене некадашње предсједнице Врховног суда порукама је пријетио Петровићу да ће му Весна Меденица покренути процес за милионску проневјеру ако настави инсистира да им се поступак убрза.

Он 29. децембра 2020. године порукама правда мајку да није стигла да оде у Врховни суд, али да ће то учинити послије 20. јануара 2021. године.

Меденица је дан касније, под притиском јавности, поднијела оставку на мјесто предсједнице Врховног суда.

То, ипак, није сметало њеном сину да пријети Петровићу.

Иако је 9. јануара прошле године написао да Петровићу можда неће вратити 100.000 евра “јер му никада не би стигло на Врховни да мене није било, можда је то моја цијена”, Меденица се мјесец касније предомислио и почео да пријети покретањем поступка.

Да му вратимо 100 х кеша и пристаје и не пита када ће се завршити”, написао је Меденица 26. јануара 2021. године потом пита које Петровић даје гаранције да ће их исплатити када се заврши предмет.

”Ако му их вратим, нема тих пара на овом свијету па макар ишао да отимам да се прехраним, да бих му ишта завршио. Него нека се не рга да му не покрене један процес ђе је направио милионску малверзацију, да не зна што га снађе… Нека се не инати”, порука је коју је Меденица наводно послао 26. фебруара.

Претходно, Меденица је обавијестио саговорника да судија иде у пензију:

”Шта је још боље да ти кажем…чекам сад да нови судија задужи предмет”, написао је, а почетком марта обавијестио га је да предмет задужила суткиња Весна Беговић.

Тужиоци оцјењују да из тих порука произилази основана сумња да је управо Василије Петровић дао Меденици 100.000 евра за поступак који је водила “Цијевна комерц”.

Судије свједоци?

Судије Врховног суда Бранимир Фемић, Рада Ковачевић и Весна Беговић мораће да објасне истражитељима да ли им је њихова некадашња шефица, ухапшена Весна Меденица, наређивала какве одлуке да доносе у неколико предмета у којима су радили ревизију.

Осим њиховог исказа, по налогу Специјалног државног тужилаштва (СДТ) вјештаци ће провјеравати и одлуке које су донијели као чланови вијећа у најмање два предмета, због којих је, како се сумња, син Весне Меденице, Милош, узео око 300.000 евра.

У наставку акције започете хапшењем дугогодишње предсједнице Врховног суда јуче су лисице на руке стављене двојици шпедитера – Стеву Караникићу и Маријану Бевењи.

Према подацима из истраге, СДТ их сумњичи да су по налогу Милоша Меденице, са 10.000 евра подмитили службеницу Управе прихода и царина Ивану Ковачевић да прихвата лажну царинску документацију и на тај начин омогући шверц цигарета из Слободне царинске зоне Луке Бар.

Ковачевићева је негирала те оптужбе.

Ивана Ковачевић Фото: Вијести

Њој је притвор одређен 20. априла, након саслушања код суткиње за истрагу подгоричког Вишег суда, Сузане Мугоше.

Судија Мугоша тражила је да се прије доношења одлуке претресе кућа Ковачевићеве у Сутомору, али из истраге не објашњавају какве су доказе тамо тражили.

Пресуде преко „Скy“ апликације

Извор из истраге рекао је јуче да је млађи Меденица, који се наводно у Београду лијечи од болести зависности, преко криптоване “Скy” апликације “завршавао” пресуде бројним криминалцима, али и оне у којима је требало одлучити о имовини.

Наводно, његова тарифа била је 30 одсто од укупне вриједности имовине која се потражује.

Тог тридесетшестогодишњака терете да је починио више кривичних дјела, међу којима је и оно које се односи на његову мајку Весну – навођење на противзаконити утицај.

Прецизније, тужиоци сумњају да је он дугогодишњу предсједницу Врховног суда “наговорио” да утиче на колеге које су доносиле одлуке.

Весна Меденица, која је пред специјалном тужитељком, а потом и пред суткињом за истрагу негирала кривицу, није објаснила због чега није пријавила сина.

Наводно, понављала је да само она зна како јој је, “јер десет година живи са наркоманом”.

Жалбе

Браниоци осумњичених којима је суткиња Мугоша одредила притвор – Весне Меденице, Василија Петровића, Луке Бакоча, Иване Ковачевић и Милорада Меденице, уложили су жалбе на ту одлуку.

Бакоч Фото: Вијести

О њима одлучује вијеће Вишег суда.

Меденица је ухапшена 17. априла на Аеродрому Голубовци, након што је граничним полицајцима предала лична документа, покушавајући да се укрца на лет за Београд.

Хапшења осумњичених чланова криминалне организације коју је наводно формирао њен син Милош почела су дан касније. У тој акцији ухапшени су и Петровић, Бакоч, Ковачевић, Милорад Меденица, Марко Вучинић, Никола Раичевић, Марко Поповић, Бојан Поповић, Петар Милутиновић и Радомир Раичевић.

Дан касније кривична пријава поднијета је против њих, затим некадашњег тјелохранитеља Весне Меденице, полицајца Дарка Лаловића и правног лица “Копад компани” д.о.о. из Никшића.

”Вијести” су јуче, наводећи само иницијале, објавиле да су тужиоцима пут до Меденице олакшала браћа Поповић, која су признали кривицу и истражитељима нацртали шему узимања новца.

Специјални тужиоци нијесу тражили да се у притвор пошаљу они који су признали извршење кривичних дјела, односно, да су радили по налогу Милоша Меденице.

У истој истрази јуче су ухапшени Караникић и Бевења, а према сазнањима “Вијести” припаднике Сектора за борбу против криминала привођење осумњичених очекује и наредних дана.

УИКС провјерава поступање полицајки

Управа за извршење кривичних санкција утврдиће да ли су се о правила службе огријешиле затворске полицајке које су обезбјеђивале Весну Меденицу када је покушала да се убије.

Повреде које је Меденица нанијела себи нијесу угрозиле њен живот, пишу “Вијести”.

Она се разбијеним стаклом огребала у предијелу врата 20. априла увече, након што су је полицајке пустиле да се истушира у болничком тоалету.

Из УИКС-а су одговорили да су у току процедуре прикупљања података, сазнања и информација о предметном догађају, у циљу утврђивања свих одлучујућих чињеница и околности.

”У односу на наведени догађај, обавијештена је и Управа полиције ради евентуалног предузимања радњи и мјера из њихове надлежности. Након спровођења предње описаних процедура и утврђивања чињеница, надлежни у Управи за извршење кривичних санкција ће поступити у складу са даљом законском процедуром”, објаснили су.

Извор: Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest