Министарство економије пакете носило по кућама: Тајна помоћ уочи избора

МЈЕСЕЦ ДАНА УОЧИ ПАРЛАМЕНТАРНИХ ИЗБОРА 2020.
Министарство економије пакете носило по кућама: Тајна помоћ уочи избора
Министарство економије је подијелило преко 5.000 пакета хране, плаћених из буџетске резерве


Тврде да нису тражили помоћ Министарства економије, Фото: Архива Вијести

Мјесец дана уочи прошлогодишњих парламентарних избора, Министарство економије подијелило је 5.100 пакета животних намирница становницима Рожаја и Гусиња, а информацију о томе прогласило тајном.

Вриједност пакета која је том приликом дистрибуирана грађанима износила је близу 280.000 еура са ПДВ-ом, а износ је исплаћен из буџетске резерве.

Под изговором пандемије коронавируса, цијели посао завршен је у свега неколико дана. Министарство економије је, међутим, нашло времена да документацију прогласи тајном.

Садашње Министарство економског развоја је са информације достављене Влади тек недавно скинуло ознаку тајности, коју је новинар „Вијести“ потом прибавио путем Закона о слободном приступу информацијама (СПИ).

Међутим, ни та информација не садржи податке о томе како је уочи посљедних парламентарних избора дијељена помоћ угроженим породицама.

Тадашња министарка економије Драгица Секулић већ два мјесеца не одговара на питања „Вијести“ зашто су конкретно одабране општине Рожаје и Гусиње, те од кога је стигла молба за испоруку пакета са животним намирницама.


Драгица Секулић фото: Борис Пејовић
У документу бившег Министарства економије са кога је скинута ознака тајности само наводи да се “јавила потреба за пружањем помоћи”, али без конкретне информације на основу чије процјене или захтјева.

Секулићева је 23. јула прошле године донијела рјешење о именовању трочлане комисије, чији је задатак био да припреми тендер, види се из документације коју је Мрежа за афирмацију невладиног сектора (МАНС) добила по Закону о СПИ-у.

Већ сјутрадан била је спремна документација за набавку 5.100 пакета са процијењеном вриједношћу од 230.000 еура без ПДВ-а. У пакетима је требало да се нађу брашно, шећер, кафа, уље, ораси, суво воће, суви квасац, пиринач, сува говедина и суџук.

Тендер је спроведен по хитном поступку и без објављивања позива за надметање.

И помоћ означена степеном тајности
Од великих трговинских ланаца којима је ресор Секулићеве доставио тендерску документацију, најјефтинију понуду тада даје „Хард Дисцоунт Лаковић“, који ће са Министарством економије четири дана касније потписати уговор вриједан 271.222 еура, са ПДВ-ом.

„ХДЛ“ се уговором обавезао да ће испоручити пакете у Рожаје и Гусиње у року од три дана од потписивања уговора, али без навођења тачне адресе на коју је потребно испоручити намирнице.

Информација о помоћи најугроженијим категоријама становништва у општинама Рожаје и Гусиње потом је достављена Влади Црне Горе, са ознаком „интерно“, са предлогом да Влада исту усвоји, и да задужи Министарство финансија да износ од 228.590,16 еура (без ПДВ-а) исплати из буџетске резерве.

„Пакети ће бити подијељени корисницима материјалног обезбјеђења, корисницима додатка за његу и помоћ, као и корисницима личне инвалиднине, преко Центра за социјални рад. Пакети ће бити подијељени и пензионерима са најнижим пензијама, преко Удружења пензионера, као и лицима односно породицама које се налазе у самоизолацији. Расподјела пакета по утврђеним категоријама почеће 28. јула, на адресу корисника, преко Центра за социјални рад, Удружења пензионера и наведених општина“, наводи се у саопштењу са сајта Владе Црне Горе.

Рожаје је у том тренутку било четврта општина по броју активних случајева са 120 заражених, а Гусиње десет мјеста ниже са 13 заражених, показују званични подаци Института за јавно здравље.

Претходно, Национално координационо тијело за заразне болести (НКТ) донијело је одлуку о ублажавању мјера за ове двије општине.

У тренутку када је подијељено 5.100 пакета, према посљедним званичним подацима, у обије општине било је око 6.600 домаћинстава, што значи да је помоћ, уколико је свака породица добила по један пакет, добило скоро 80 одсто домаћинстава.

Ко је тражио помоћ Министарства економије?
„Општина Рожаје није подносила захтјеве за помоћ Министартву економије. Такође, није било директне помоћи од Министарства економије“, речено је „Вијестима“ из службе предсједника Општине Рахмана Хусовића.

На сајту Општине Гусиње помиње се информација о додјели пакета. Из Општине су “Вијестима” казали да нису добијали помоћ од министарстава.

Из рожајског Центра за социјални рад су упутили новинара на извјештај о раду за прошлу годину, у којем се не помињу ни пакети ни помоћ Министарства економије. „Што се тиче других помоћи, овај Центар није тражио помоћ Владиних институција“, додаје се у одговору.

Са друге стране, Црвеном крсту Црне Горе потврђују да су помогли дистрибуцију пакета помоћи за домаћинстава из те општине.

„Када је у питању подјела помоћи у Рожајама, колеге из Општинске организације Рожаје су крајем јула, на захтјев Удружења пензионера Рожаје, помогли дистрибуцију помоћи старијим лицима. Волонтери Црвеног крста Рожаје подржали су и били ангажовани на подјели поменуте помоћи особама у самоизолацији, као и старијим особама на подручју њихове општине“, наводи се у одговору достављеном „Вијестима“.

Директорица Центра за социјални рад за општине Плав и Гусиње Бранка Ђукић казала је да су од Владе добили на располагање „456 хуманитарних пакета хране и сухомеснатог програма за расподјелу“ и да су они подијељени 4. августа.

Појаснила је да су они били намијењени за кориснике материјалног обезбеђења породице, додатка за његу и помоћ другог лица, личне инвалиднине, породичног смјештаја-хранитељство, породицама које се налазе у самоизолацији усљед пандемије и пензионере са најнижом пензијом.

„Приликом додјеле пакета, водили смо рачуна да корисници приме пакет по једном основу да би се обухватио већи број породица које се налазе у стању социјалне потребе“, додала је она.

Остаје нејасно како су подијељени преостали пакети помоћи, а ситуацију није освијетлило ни то што је садашње Министарство економског развоја скинуло ознаку тајности са документа.

Без основа означен са “интерно”
Информација о набавци помоћи за домаћинства угрожена пандемијом коронавируса и начину плаћања близу 280.000 еура из буџетске резерве је одлуком Министарства економије добила ознаку “интерно”.

Ова информација је садржала податке о износу средстава која су била опредијељена из државног буџета, као и податак да је јавна набавка била организована по хитном поступку и без јавног огласа.

Основ за одређивање степена тајности податка представља садржај тајног податка и његов значај за безбједност и одбрану, вањску, монетарну и економску политику Црне Горе.

Законом је прописано да се степен “интерно” одређује за податке чијим би откривањем наступиле штетне посљедице за остваривање функције органа.

Дисцлаимер
фото: Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest