Министарство пољопривреде: Подршка за набавку приплодних грла у чистој раси

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, позвало је заинтересоване да се до 15. маја пријаве на јавни позив за додјелу подршке за набавку приплодних грла у чистој раси за ову годину.

Фото: Pixabay

Корисници средстава подршке по том јавном позиву су пољопривредна газдинства, која морају бити уписана у Регистар пољопривредних газдинстава, у складу са Правилником о облику и начину вођења регистра субјеката и регистра пољопривредних газдинстава, најкасније до 15. маја и која испуњавају услове за држање стоке у складу са Законом о добробити животиња.

У складу са јавним позивом подршка се обезбјеђује за набавку стеоних јуница у чистој раси, као и за женски подмладак свиња.

За набавку стеоних јуница у чистој раси, газдинства која у тренутку подношења захтјева посједују од нула до пет приплодних грла (краве и јунице), могу остварити подршку за набавку три до пет приплодних грла.

Газдинства која у тренутку подношења захтјева посједују од шест до 20 приплодних грла, могу остварити подршку за набавку три до десет приплодних грла, а газдинства која у тренутку подношења захтјева посједују више од 21 грла, могу остварити подршку за набавку три до 15 приплодних грла.

За женски подмладак свиња, газдинства која у тренутку подношења захтјева имају минимум 20 крмача могу остварити подршку за набавку женског подмлатка свиња и то од минимум десет грла до максимума од 30 грла по газдинству.

Како би захтјев за дођелу подршке био одобрен, подносилац мора да поштује препоруке Кодекса добре пољопривредне праксе, а које се односе на објекте за држање стоке и поступке који се односе на држање животиња.

„Право на подршку за набавку говеда подносилац захтјева може остварити под условом да се набављају грла у чистој раси која посједују педигре са подацима за три генерације, као и за стеоне јунице које су рођене у Црној Гори од крава које имају педигре са подацима за најмање три генерације, а које су вјештачки осјемењене“, наводи се у позиву.

Право на подршку подносилац захтјева може остварити под условом да су набављена грла осигурана на период не мањи од годину од тренутка допреме грла, укључујући трајање карантина. У случају набавке грла говеда са територије Црне Горе, животиње које су предмет инвестиције морају бити рођене на газдинству продавца и боравити на газдинству продавца од тренутка рођења и регистроване у складу са законом.

„Набавка женског приплодног подмлатка свиња је прихватљива искључиво из регистрованих репродукционих центара из подручја ослобођених од заразних болести, укључујући и свињску кугу“, прецизира се у позиву.

Подносиоци захтјева који су претходних година остварили подршку за набавку стоке, по том јавном позиву могу остварити подршку једино уколико су испоштовали претходно преузете обавезе.

Корисник мора бити држављанин Црне Горе са мјестом боравка у Црној Гори.

Максимално учешће буџетских средстава износи до 70 одсто прихватљиве вриједности инвестиције за кориснике средстава подршке. Максимални износ подршке за јунице по грлу је 1,4 хиљаде еура за грла из увоза, а максимални износ подршке је 1,2 хиљаде еура за грла из домаће популације.

Максимални износ подршке за набавку женског подмлатка свиња по грлу је до 175 ЕУР. За подршку су прихватљива грла, тјелесне масе преко 30 килограма, а чији родитељи посједују педигре, потичу из регистрованих репродукционих центара из подручја ослобођених од заразних болести, укључујући и свињску кугу.

„Уколико укупна висина подршке, на основу захтјева за додјелу подршке, превазилази буџетом планирани годишњи износ, Министарство ће прекинути даљу реализацију мјере, обавијестити пољопривредне произвођаче и/или пропорционално смањити износ средстава подршке у односу на сваки појединачни захтјев за додјелу подршке“, наводи се у позиву.

Подршка се реализује на крају инвестиције у виду рефундације уложених средстава, а након административне и контроле на лицу мјеста.

Попуњен образац захтјева и пропратну документацију доставити искључиво путем препоручене поште, на адресу Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.

Одлучивање о праву на подршку се остварује на основу достављене документације и извјештаја теренске комисије, која има задатак да провјери стање на терену и утврди тачност приложених докумената. У случају да корисник средстава подршке не дозволи или спријечи рад комисије, те на било који други начин утиче на њен рад, поднијети захтјев неће бити прихваћен.

Контролу на терену спроводи Дирекција за савјетодавне послове у области сточарства. Супер контролу ће спроводити комисија коју ће образовати Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, Директорат за пољопривреду и која ће извршити контролу на минимум десет одсто захтјева.

Приликом прве теренске контроле Комисија ће вршити контролу газдинства подносиоца захтјева и у случају набавке грла од пољопривредних произвођача у Црној Гори вршиће контролу грла која су предмет понуде (идентификација и поријекло грла). У случају да грла не одговарају категоријом и расом Комисија ће дати предлог да се обави промјена добављача/грла у року од 15 дана.

Након добијања рјешења о одобрењу инвестиције подносилац захтјева може отпочети са набавком грла.
Рок за реализацију цјелокупне инвестиције и достављање захтјева за исплату средстава подршке је 30. септембар.

Министарство ће пратити реализоване инвестиције у наредне четири године, константним контролама на терену. У случају непоштовања правила позива и продаје или несавјесног држања грла корисник подршке је дужан да врати средства подршке у складу са Законом о пољопривреди и руралном развоју.

Пољопривредно газдинство може конкурисати за подршку у оквиру овог јавног позива само са једним захтјевом у току године.

Не постоји могућност преношења инвестиције наредне године, већ она мора бити реализована у току ове године.

Пристигли захтјеви који су прихватљиви по овом јавном позиву ће се обрађивати и одобравити по пристизању на архиву Министарства све док се расположива средства не потроше или до краја трајања јавног позива.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest