Морска вода на већини купалишта одличног квалитета

Ови резултати потврђују да је морска вода на црногорским купалиштима доброг квалитета, тј. да је санитарно исправна, те безбједна за купање и рекреацију.

Резултати анализе квалитета морске воде за 110 локација, коју је Институт за биологију мора спровео у периоду од 24. до 26. маја ове године, показали су да је на 91,8 одсто локација морска вода била одличног квалитета, на 4,5 одсто локација доброг, док је на 3,6 одсто локација вода била задовољавајућег квалитета, саопштено је из Морског добра.

Ови резултати потврђују да је морска вода на црногорским купалиштима доброг квалитета, тј. да је санитарно исправна, те безбједна за купање и рекреацију.

У општини Улцињ, од укупно 18 локација на којима се реализује Програм праћења санитарног квалитета, морска вода је била одличног квалитета на њих 17 док је на 1 она била доброг квалитета.

Од укупно 15 локација у општини Бар, на њих 13 вода је била одличног квалитета, док је на 2 локације она била доброг квалитета. Када је у питању општина Будва, Програм се реализује на 32 локације, и на свим локацијама вода је била одличног квалитета. У Бококоторском заливу, у општини Тиват, на
свих 9 локација вода је била одличног квалитета.

Анализе су пказале да је у Котру на 13 локација вода била одличног, на 1 локацији доброг и на 1 задовољавајућег кавлитета. У Херцег Новом узоркована је вода на укупно 21 локацији, од чега је на њих 17 она била одличног, на 1 доброг, а на 3 задовољавајућег квалитета, преноси РТВ Будва.

Програмом за 2022. годину предвиђен је мониторинг квалитета морске воде на укупно 110 локација дуж црногорског приморја и то: 18 у општини Улцињ, 15 у општини Бар, 32 у Будви, 9 у Тивту, 15 у Котору, и 21 на територији општине Херцег Нови. Предвиђено је да се током сезоне одради укупно 10 анализа, сваких 15 дана у периоду од маја до октобра мјесеца.

У складу са црногорским прописима, као и Директивом ЕУ о квалитету вода за купање, Програмом је обухваћено праћење 2 обавезна микробиолошка параметара (бактерије Есцхерицхиа цоли и Интестиналне ентерококе). Сходно члану 8 Правилника воде за купање се класификују као: „одличне“, „добре“, „задовољавајуће“ и „лоше“.

О резултатима анализа, Јавно предузеће редовно обавјештава надлежне општинске комуналне и републичку водопривредну инспекцију, као и надлежне институције и јавност. Уколико резултат узорка прелази дозвољене границе (лоше воде за купање), врши се поновно узорковање ради утврђивања да ли се ради о пролазној промјени или загађењу.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest