Управа Школе за средње и више стручно образовање “Сергеј Станић” поднијела је Специјалном тужилаштву кривичну пријаву против особа које су у претходном периоду руководиле установом због, како су казали, злоупотребе службених овлашћења, лажног приказивања биланса, злоупотребе социјалних права запослених, као и умањења државне имовине и прихода. То је потврђено за Портал РТЦГ у Министарству просвјете, науке, културе и спорта (МПНКС)
Поднијета кривична пријава (фото: сергије-станиц.ме)
„МПНКС је најавило одлучну борбу против свих незаконитости на које смо, на нашу велику жалост, наишли у школама. Једну од кривичних пријава СДТ-у поднијела је Управа школе ЈУ ШСВСО ‘Сергеј Станић’ 22. марта, против лица која су у претходном периоду руководила установом због злоупотребе службених овлашћења, лажног приказивања биланса, злоупотребе социјалних права запослених, као и умањења државне имовине и прихода“, рекли су нам у Министарству.
Како тврде, тиме су извршили кривична дјела злоупотреба службене дужности, несавјестан рад у служби, противзаконита наплата и исплата, превара у служби, проневјера, као и друга могућа дјела из КЗЦГ, а све на организован начин и у продуженом трајању.
„У саставу школе постоји 14 малопродајних објеката, пекара, посластичарница, као и ексклузивни ресторан ‘Радовче’, који су у Статуту означени као ‘центри за обуку’ који нису профитни центри. Ради се о објектима који приходују велика средства због чега је МПНКС од самог формирања инсистирало на успостављању унутрашње контроле“, кажу у Министарству.
Наводе да је у септембру 2021. године у овој станови покренут захтјев према надлежним пореским и буџетским инспекцијама да контролишу и утврде ненамјенско трошење буџетских средстава, првенствено трошење новца грађана на терет Министарства, а односи се на доприносе на зараде запослених који су обављали дјелатност у привредном друштву.
„Како би се што јасније утврдило на који начин је школа пословала, ангажован је независни овлашћени ревизор који се уздржао од давања мишљења, а што представља најтежи облик мишљења у ревизорској пракси, јер се ревизор није могао увјерити нити прибавити документацију за приказано стање. У извјештају који је јавно објављен и доступан на сајту школе, ревизор је у 25 тачака образложио уздржавање од мишљења почев од неслагања промета у регистар-каси са прометом у пословним књигама“, рекли су из Министарства.
Нађена је, како су констатовали, неадекватна документација за реконструкцију објекта „Радовче“, у обрачунским листама запослених евидентирани су прековремени сати, стимуланси и ноћни рад, те повећање коефицијента, а све без адекватне документације.
„Примарни циљ Министарства је успостављање дисциплине и пуна примјена закона у јавним установама и у том смислу унапређење, у случају ове школе, постигло се именовањем Миомира Ђуришића на функцију директора и постигли су се мјерљиви резултати и то да се просјечни пазар дуплирао у односу на све претходне године“, навели су из МПНКС.
Казали су да је финансијска документација непобитна и веома јасна.
„Убрзо ће бити поднијете још двије кривичне пријаве против бивших директора средњих школа, а у припреми је много већи број. Као што смо и раније истицали, тужбе директора против рјешења о разрјешењу отвориле су ‘Пандорину кутију’ и откривају сва непочинства бивших директора“, тврде у МПКНС.