Најчистију воду за купање има земља која нема море

Туристичко жариште Француска заостаје даље на ранг листи, са 75,7 одсто, док је Пољска најниже рангирана са само 44,5, нешто иза Словачке са 50 и Мађарске са 60,2 одсто.

Фото: Политика

Квалитет европских вода за купање драматично се побољшао последњих деценија, а нови извјештај који је ове недјеље објавила Европска агенција за животну средину (ЕЕА) открива да је скоро 85 одсто њених купалишта сада рангирано као „одлично“.

Годишњи извјештај о води за купање пратио је скоро 22.000 копнених и приобалних мјеста за купање широм земаља чланица Европске уније, Албаније и Швајцарске током 2021. године.

Велика Британија, пошто је напустила ЕУ, први пут је изостала из извјештаја.

Аустрија без излаза на море, позната по бројним прелијепим језерима, укључујући алпске воде Ахензе у Тиролу и Бијело језеро, смарагдне боје у Корушкој, налази се на врху листе, са 97,7 одсто њених вода проглашено одличним.

Одмах иза ње на врху листе су четири фаворита за одмор на Медитерану: Малта, Грчка, Хрватска и Кипар. Данска и Њемачка су остале земље у којима је више од девет од 10 локација добило најбољу оцјену.

Португал је на 10. мјесту, са 88,5 одсто, док је Италија (87,9%) и Шпанија (87,4%) на 12. односно 13. мјесту, преноси РТС.

Туристичко жариште Француска заостаје даље на ранг листи, са 75,7 одсто, док је Пољска најниже рангирана са само 44,5, нешто иза Словачке са 50 и Мађарске са 60,2 одсто.

Процјену је саставила ЕЕА у сарадњи са Европском комисијом. Локалне и националне власти узимале су узорке воде током сезоне купања и анализирале их на врсте бактерија које указују на загађење из канализације и узгоја стоке.

Воде су тада оцијењене као „одличне“, „добре“, „довољно“ или „лоше“, према стандардима Европске уније.

Пливање у лошим водама може довести до болести – ако се вода прогута, пливачи могу искусити болове у стомаку или дијареју.

Француска је имала укупно 99 мјеста за купање која су оцијењена као „лоша“, што значи да су морала да буду затворена током следеће сезоне купања, уз мјере које су уведене за смањење загађења и елиминисање опасности по здравље.

Локације које су пет узастопних година биле лоше рангиране морају трајно да се затворе, што је био случај са 31 купалиштем у Италији, са осам у Француској и два у Холандији.

То правило је дио Директиве о води за купање која је усвојена 2006. године и сматра се да је од тада допринијела континуираном расту удјела одличних локација.

Квалитет вода ЕУ је генерално висок са минималним стандардима квалитета воде који су испуњени на 95,2 одсто свих испитиваних локација.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest