Некада највећа компанија у граду на Лиму, данас жртва антибирократске револуције и ругло Берана! (ФОТО)

И поред бројних најава о оживљавању производње, њени погони се три деценије налазе у стању мировања, док је фабричка имовина, чија се вриједност мјерила десетинама милиона еура, препуштена константном пропадању.

Фото: Поглед

Послије Првог свјетског рата у Беранама је било свега неколико занатских, трговачких и угоститељских објеката.

Прве двије деценије послије Другог свјетског рата карактерише период обнове. Савременим европским токовима Иванград се прикључио од 1959. године.

Фото: поглед

Међутим, замајцем у беранској привредни се сматрао дан када је почела са радом Фабрика целулозе и папира, за чије покретање је опредељујући услов било шумско богаство.

фото: поглед

Фабрика целулозе и папира била је најважнији индустријски објекат у републици. Радом фабрике у Иванграду је повећан транспорт, производња у дрвној индустрији, трговина и уопште привреда.

фото: поглед

У напуштеним објектима бивше фабрике целулозе и папира у Беранама остале су ускладиштене значајне количине опасних хемијских супстанци које су некада коришћене у процесу производње. Ове хемикалије су необезбијеђене и налазе се надохват лопова који скоро свакодневно обилазе круг фабрике.

фото: поглед

Некада највећа компанија у граду на Лиму, која је запошљавала двије хиљаде људи, фабрика целулозе и папира била је прва жртва антибирократске револуције.

фото:поглед

И поред бројних најава о оживљавању производње, њени погони се три деценије налазе у стању мировања, док је фабричка имовина, чија се вриједност мјерила десетинама милиона еура, препуштена константном пропадању.

фото: поглед

Некада радило двије хиљаде радника

Затворена је упркос прорачунима канадских стручњака да би са мањим бројем упослених могла оптимално да ради.

фото: поглед

Тада је углавном и опљачкана од темеља до крова, и њен целулозни дио угашен за сва времена. Онда је у кампањи за парламентарне изборе 1997. године отворен папирни блок и запослено око двјеста радника.

фото: поглед

И ова фабрика је половином 2004. отишла у класични стечај и тада је књиговодствено вриједна имовина од дванаест милиона еура, уступљена је београдском предузећу „Тигоимпекс“ за непуних милион.

One thought on “Некада највећа компанија у граду на Лиму, данас жртва антибирократске револуције и ругло Берана! (ФОТО)

  1. Sve do izgradnje te fabrike na Rudešu, Berane ( za prave Beranke i Berance nikada Ivangad, a tako prozvan bez pitanja naroda i to po ratnom zločincu Ivanu Milutinoviću, ljutoj sirotinji iz Pipera, a u rodnom kraju nema nijedan spomenik, niti spomen obilježje) je bilo vazdušna banja i trebalo je da preraste u pravo turističko mjesto ( čisti i plavi Lim, šume, čisti vazduh, najbolje vode za piće, proplanci, žito, voće, prelijepa sela i planine). Onda se neko od nepismenih komunista ( jedan od njih je u svom selu ubio komšiju ispred njegove kuće, na prevaru, pošto ovaj nije bio za komunizam) dosjetio i na rudeškim oranicama je nikla Fabrika celuloze i papira. Njenom izgradnjom slika Berana se mijenja, naseljavaju ga stanovnici sela koji nikada nijesu postali građani, dobijaju stanove i placeve i danas oni i njihova djeca listom kukaju za fabrikom, jer su imali da krkaju do mile volje, da ništa ne rade, a da primaju plate, a pjevali su ,,Ala volim ovaj režim, ništa ne radim samo ležim“. Posledice igradnje te fabrike trovačice su bile: crni i pjenušavi Lim, bez riba, veliko zagađenje vazduha toliko da se nije mogao sušiti veš, a da ne bude garav, a zabranjen je bio i uzgoj kupusa, prazna i opustjela sela, nekošene livade i porst kriminala i nemorala. To vam je istina o toj fabrici, pa pričajte šta god hoćete. I ovo, Fabrika celuloze i papira na Rudešu nijedan dan nije poslovala kako treba i grcala je od početka u gubicima, a mogu da lažu koliko hoće.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest