Нема услова за нови анекс, Кинези могу на арбитражу

Главни извођач радова на аутопуту, кинески ЦРБЦ, нема право на оправдано продужење рока и додатна плаћања за завршетак приоритетне дионице аутопута Смоковац-Увач-Матешево, пише Дан.

То је, како су саопштили из Министарства кашиталних инвестиција утврдио главни инжењер, који је као надзорни орган, по уговору, требало да утврди да ли је захтјев ЦРБЦ-а за продужењем рока и додатним плаћањима оправдан. На налаз инжењера ЦРБЦ може да се жали прво пред Комисијом за рјешавање спорова, а у крајњем и да иде на арбитражу пред судом у Цириху, што би додатно закомпликовало пројекат, који је ионако задао превише главобоље Црној Гори.

“Због тога се још нијесу стекли услови за дефинисање новог рока за завршетак радова, односно закључење новог анекса уговора”, казали су из Министарства капиталних инвестиција.

Рок за завршетак радова на аутопуту је истекао 30. септембра, а Кинези су тражили од државе да продужи рок за завршетак радова и да им плати додатни новац за завршетак радова, сматрајући да на то имају уговорно право усљед догађаја или околности који, по његовој оцјени, утичу на пројекат, а спадају у ризике инвеститора.

“Подношењем потраживања једне уговорне стране, због догађаја/околности на страни друге уговорне стране, започиње уговорна процедура у којој инжењер врши вредновање и утврђивање поднесених захтјева, након чега незадовољна страна заштиту својих права може тражити науговором дефинисаним инстанцама, тј. страна која је незадовољнаутврђивањем инжењера, може даље заштиту својих права тражити пред Комисијом за рјешавање спорова (КРС), тзв. институт ДАБ-а, успостављен правилима ФИДИЦ-а, односно у крајњем пред Арбитражним судом Трговинске коморе у Цириху”, појаснили су из ресора на чијем челу је Младен Бојанић.

И како додају, у до сада завршеним утврђивањима извођачевих потраживања, инжењер је утврдио да извођач нема право на оправдано продужење рока и додатна плаћања, те се нису стекли услови за дефинисање новог рока за завршетак, односно закључење анекса уговора.

Кинези су захтјев за новим роком и додатним плаћањем послали прије доласка нове владе, почетком децембра.

За завршетак радова, како смо сазнали након усвајања предлога буџета за 2021. годину, потребно је још 127,6 милиона еура. Влада, како су навели, има тај новац у буџету, али има могућност и да га позајмиуколико буде потребе.

“Буџетом за 2021. годину предвиђен је укупан износ од 127,6 милиона еура, који се односи на цјелокупне трошкове везано за аутопут БарБољаре, док је за саме радове на дионици Смоковац-Матешево планирано 119,5 милиона еура. Проценат завршености радова, представља проценат изведених радова, од којих неки још нису стекли услове за плаћање и самим тим нијесу плаћени”, навели су из министарства.

Према њиховим ријечима, наведена средства су планирана за плаћање реализације аутопута Бар-Бољаре (трошкови извођења радова (дионица Смоковац-Матешево) по главном уговору и по прилогу 3, 4 и 5; консултантске и правнеуслуге, експропријација….).

Прецизирали су да је на основу главног уговора и закључених анекса уговорена цијена од 867,9 милиона еура, односно по основу закључених анекса око 58 милиона што је унутар предвиђених оквирне суме од десет одсто вриједности уговорене цијене.

“На основу досадашњих утврђивања инжењера по потраживањима извођача радова, нијесу утврђена оправдана додатна плаћања”, навели су из МКИ.

Цијена 41 километра аутопута према основном уговору је била 809,6 милиона еура. Међутим, основним уговором није било предвиђено повезивање на приоритетну дионицу преко петље Смоковац, као ни напајање аутопута струјом и водоснабдијевање, па је морао да се договара анексуговора. Анексом су уговорени додатни радови, који су око 100 милиона еура, с тим што ће напајање електричном енергијом финансирати државни Монтепут.

Завршетак до краја године

Из МКИ су казали да је, по процјени инжењера, очекивани завршетак радова на аутопуту крајем ове године.

Радови на аутопуту су почели 11. маја 2015. године и требало је да се заврше до 11. маја 2019. године. Тај рок је пробијен и договорен је нови 30. септембар 2020. године. Ни тај рок, међутим, није поштован.

Кинези због пандемије вируса корона нису успјели да заврше аутопут, иако је и у вријеме локдауна грађевинским фирмама било дозвољено извођење радова, али уз примјене епидемиолошких мјера. Проблем је био што су многи радници били ван Црне Горе, а због забране летова нису могли да се врате у Црну Гору.

Многи Кинези су управо у јануару и фебруару прошле године отишли за Кину, док је у Црној Гори затварање због епидемије почело половином марта.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest