Нема више јефтиних кредита

ПРЕЋИ НА ФИКСНЕ КАМАТНЕ СТОПЕ

Нема више јефтиних кредита
Послије скоро седам година, Еурибор, каматна стопа по којој европске банке једна другој позајмљују новац је у плусу. Еурибор је саставни дио каматне стопе по којој је одобрено готово 30 одсто кредита у Црној Гори. За сада су задужења по овим кредитима незнатно увећана, али дугорочно, кажу саговорници ТВЦГ, може се очекивати већи раст, па савјетују грађане да, уколико је то могуће, уговоре с банком промијене с варијабилних на фиксне каматне стопе.

Почетком јула банке у Црној Гори обавијестиле су грађане који су кредитно задужени по варијабилним каматним стопама да ће убудуће за рате издвајати више новца. Колико – зависи од износа кредита, камате и рока отплате. А, таквих кредита, према подацима Централне банке Црне Горе (ЦБЦГ), од укупно одобрених је 28 посто.

Уколико посматрамо структуру одобрених кредита за физичка лица 18 посто су износили кредити одобрени по варијабилним каматним стопама. По варијабилним каматним стопама се одобравају стамбени кредити односно 62 посто од укупних кредита са варијабилним стопама, затим слиједе готовиснки кредити са учешћем од 14 посто и кредити за рефинансирање“, рекла је савјетница вицегувернера ЦБЦГ Маја Ивановић.

Раст камата није изненадио познаваоце економских прилика, јер је такав потез свјетских монетарних власти, кажу, био очекиван како би покушали да сузбију глобалну инфлацију. А, да ли због тога грађани имају разлога за бригу и треба ли да страхују од новог увећања рата за кредит.

„Требају да буду забринути, али не у толикој мјери у овом тренутку јер ја не очекујем да ће врло брзо доћи до неког значајног раста каматних стопа, али су најаве да ће Еурибор расти и до краја наредне године до чак 2 посто“, казао је економски аналитичар Мирза Мулешковић.

„У задњих десет година фаворизовани су били много су им биле ниже рате него они који су узели под фиксним условима. Да ли ће опет бити корекција у септембра зависи од тога какав ће бити сезона, извоз, платни биланс како функционише у комплетном систему да би се донијела комплетна одлука“, рекао је генерални секретар Удружења банака (УБЦГ) Братислав Пејаковић.

До тада, наши саговорници грађанима савјетују и шта би требало да ураде.

„Уколико имају могућност требало би да разговарају са својим банкарима и пређу на фиксне каматне стопе, али имајући у виду да је прериод пред нама период велике неизвјесности не можемо рећи шта ће се десити за мјесец дана“, додао је Мулешковић.

„Сваки клијент је прича за себе неком клијенту може да се изађе у сусрет усљед улова који су задесили. Ви сте наш клијет дуго година, имамо дуг историјат пословања, ваши упослени примају плату преко наше банке. Наравно да ћете имати другачији третман од некога који је тек отворио рачун и има неко краткорочно задужење“, закључио је Пејаковић.

А, сва будућа задужења код банака биће скупа, поручују наши саговорници јер је, како објашњавају, вријеме јефтиног новца и повољних кредита иза нас.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest