НВО „Не дамо Црну Гору“: Сви друштвени и политички чиниоци тему пописа треба да сачувају од било каквог политиканства

Кажу да не виде ни један објективни разлог да се предстојећи попис модификује или одлаже, као што не виде потребу да му политичари било ког националног идентитета придају значење које попис нема нити смије имати.

Не дамо Црну Гору, лого

Поводом незваничне јавне расправе која се води у вези планираног пописа становништва у Црној Гори сљедеће 2021. године НВО „Не дамо Црну Гору“ позвала је све друштвене и политичке чиниоце да ову тему сви сачувају од било каквог политиканства.

„Настојање да се ова административна радња приказе као идентитески рат – унижава црногорску државу и ауторитет њених институција. Историјски, пописи становништва у Црној Гори су одржавани од 1909. године у Књажевини Црној Гори, преко Краљевине Југославије, СФРЈ, СРЈ закључно са последњим у Републици Црној Гори 2011. године са мање више сличним временским размаком“, наводи се у саопштењу.

Попис становништва, према оцјени НВО „Не дамо Црну Гору“, упркос вапајима локалних предводника ”клијентелистичког патриотизма”, као и порукама из окружења, није и не може бити идентитетско бојно поље, већ регуларни друштвени и статистички поступак.

„Не можемо се отети утиску да панику у вези ове теме управо намећу медијски агитатори одлазеће власти како би у јавности дискредитовали способност будуће владе да обави стандардни и уобичајену државни поступак. Тужно изгледају наводни аргументи да је ”неинформисаност грађана” препрека за обављање рутинске операције скупљања података, својствене свим цивилизованим и демократским друштвима. Или су грађани, по њима, ”довољно” информисани само у условима једноумља и једне временски дуготрајне диктатуре„, питају из ове НВО.

Попис становништва се, према њиховим ријелима, спроводи по тачно утврђеним законима једне државе уз заштиту личних података и уз слободу изјашњавања грађана по свим питањима.

„То је већ и наглашено у Члану 18 бившег Закона о попису становништва Републике Црне Горе из 2010. године. Тај члан сагласно и са Законом о статистици и статистичком систему Црне Горе указује да се попис заснива на начелима: релевантности, непристрасности, поузданости, транспарентности, благовремености, професионалне независности, рационалности, конзистентности, јавности, статистичке повјерљивости и употребе личних података искључиво за статистичке сврхе. Статистичке анализе би такође указале на демографске промјене у приливу и одливу грађана како из саме државе, тако и региона у оквиру исте. Закон о попису становништва у 2021. години ће, надамо се, бити донијет благовремено на некој од будућих сједница Скупштине Црне Горе. Такав закон би требао да садржи формулације и рјешења која ће бити у складу са претходним искуствима у попису становништва у Црној Гори, као и са искуством земаља ЕУ и других демократских држава у свијету“, појаснили су.

Стога, кажу да не виде ни један објективни разлог да се предстојећи попис модификује или одлаже, као што не виде потребу да му политичари било ког националног идентитета придају значење које попис нема нити смије имати.

„Уколико будућа Влада процијени да јој треба стручна помоћ по овом питању сматрамо је у ову сврху могуће ангажовати и неку од признатих међународних агенција за статистику“, закључују из НВО „Не дамо Црну Гору“.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest