Од извоза струје ЕПЦГ зарадила 40,5 милиона, а за увоз потрошила 14,8 милиона еура

Илустрација
Електропривреда је у прва два мјесеца ове године остварила извоз електричне енергије од 186,5 ГWх, који је био вриједан 40,5 милиона еура. У истом том периоду државна електро-енергетска компанија увезла је 77,8 ГWх електричне енергије вриједности 14,8 милиона еура, пише Побједа.

Из компаније поручују да у ЕПЦГ сада не размишљају о повећању цијена електричне енергије нарочито не за домаћинства.

“Иако смо током прва два мјесеца ове године извезли мању количину електричне енергије у односу на исти период прошле године и то за 202,8 ГWх, зарада је била већа за око 20 милиона еура, јер су цијене по којима је продата електрична енергија четири пута веће “, саопштено је Побједи из ЕПЦГ.

У прилог им ишло гашење КАП-а

Из ЕПЦГ наводе да се гашењем производње у КАП-у ослободило око 500 ГWх електричне енергије на годишњем нивоу.

“Ове године, када су изостале падавине и хидропроизводња нижа, у прилог нам је ишло то што КАП није на мрежи, јер би то за посљедицу имало смањење ефеката извоза током прва два мјесеца”, рекли су из ЕПЦГ.

У прва два мјесеца ове године та компанија увезла је 77,8 ГWх електричне енергије вриједности 14,8 милиона еура.

“У истом периоду прошле године остварени увоз је био 5,9 ГWх вриједности 0,33 милиона еура. Разлог овако малог увоза прошле године јесте веома добре хидролошке прилике и издашна производња наших хидроелектрана, па није било потребе за увозом”, појаснили су из ЕПЦГ.

Током прва два мјесеца ове године, хидроелектране ,,Перућица“ и ,,Пива“ су произвеле 290 ГWх електричне енергије.

“Производња је на нивоу од 78 одсто од плана из електроенергетског биланса за ову годину. У односу на прва два мјесеца прошле године производња у хидроелектранама је мања за 327 ГWх или 53 одсто, односно преко два пута мање”, саопштено је из ЕПЦГ.

Представници ЕПЦГ су додали да су лоше хидролошке прилике током јануара и фебруара, али и мањак планираних падавина из претходног квартала директни разлог због чега је производња из хидроелектрана мања.

“Остварене падавине током прва два мјесеца су 218 литара по метру квадратном и оне су на нивоу од 54 одсто од просјечне количине падавина за прва два мјесеца “, прецизирали су из ЕПЦГ.

Укупна производња из Термоелектране Пљевља је у јануару и фебруару била 275 ГWх, што је четири одсто више од плана.

“Посматрано са упоредним периодом прошле године производња је нижа за 17 ГWх или шест одсто “, рекли су из ЕПЦГ.

Из електро-енергетске компаније наводе да је у овом моменту тешко процијенити да ли ће нам требати значајнији увоз електричне енергије у наредном периоду године. Представници ЕПЦГ су подсјетили да је скоро читав март прошао без падавина, а самим тим изостали су дотоци на ријекама, па ће планирана производња из хидроелектрана бити на нивоу мањем од плана.

“Нивои акумулација су испод плана, али се надамо да ћемо током прољећа, захваљујући очекиваним падавинама, довести до планираних нивоа како би спремно чекали љетњи период. Мишљења смо да ако наше електране буду стабилне и не дође до неких хаваријских испада са мреже, неће бити потребе за значајним увозима електричне енергије “, казали су из ЕПЦГ.

Не размишљају о рестрикцијама

Из ЕПЦГ истичу да се снабдијевање крајњих потрошача не доводи у питање и не размишља се о рестрикцијама.

“Рестрикције су једино могуће ако дође до неких ситуација које подлијежу вишој сили “, рекли су из ЕПЦГ.

И поред раста цијене енергената на међународним тржиштима и сложене геополитичке ситуације у ЕПЦГ сада не размишљају о повећању цијена електричне енергије према потрошачима, нарочито не према категорији домаћинстава.

“Подсјећамо да сви потрошачи у Црној Гори плаћају сличну цијену електричне енергије која је неколико пута мања од тржишне”, навели су из ЕПЦГ.

Извор: Побједа

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest