Одлажу се смјене у РТЦГ

Скупштински Административни одбор одложио је јучерашњу сједницу на којој је требало да утврде коначну листу кандидата за чланове Савјета Радио-телевизије Црне Горе (РТЦГ), а потом је прослиједе парламенту на усвајање, пише Дан.

Одбор је прошле недјеље обавио интервјуе са предложеним кандидатима, а у Савјет ће бити изабрано њих девет. Наредно засједање Одбор је заказао за понедјељак, 19. април, што је крајњи моменат да саставе листу.

Премијер Здравко Кривокапић је прије десетак дана када се жалио како је Влада стално на удару критика, поставио питање „зашто Скупштина није на мети критика јер није развластила РТЦГ која шири поруке мржње”.

“Зашто на тапету није и Скупштина која није донијела многобројне законе, који чекају и кишају се. Није донијела најзначајније, а то је да развластимо РТЦГ која шаље поруке мржње. Ако желимо да се миримо, какве поруке мржње, поруке љубави су једине које народ треба да схвати”, казао је Кривокапић.

Директор Медија центра Горан Ђуровић, који годинама прати рад РТЦГ, у осврту за Дан указује да Административни одбор најдаље 19. априла треба да објави листу кандидата за чланове Савјета РТЦГ, коју потом треба да усвоји Скупштина на пленарној сједници.

Он истиче да се током интервјуа кандидата јавност могла увјерити у њихове капацитете дауправљају јавним медијским сервисом, али и у капацитете посланика, који захваљујући новом законском рјешењу, процјењују квалитет кандидата из НВО.

Медија центар је 31. марта доставио Скупштини захтјев за слободан приступ информацијама којим тражи да изврши увид у пристиглу документацију свих кандидата, али одговор нијесу добили.

“Закон о РТЦГ, донијет у јулу 2020. од тадашње већине (ДПС и коалициони партнери), у погледу начина избора и разрјешења чланова Савјета РТЦГ је најнеповољнији досад јер дозвољава да се чланови Савјета суштински бирају вољом већине посланика у Административом одбору, а затим потврде на пленарној сједници Скупштине. У претходним законима о РТЦГ (из 2002. и 2008. године), избор чланова Савјета вршен је на основу воље овлашћених предлагача (НВО и других субјеката) и без утицаја посланика”, указује Ђуровић.

Медија центар је 21. децембра прошле године свим клубовима посланика доставио иницијативу за хитне измјене Закона о РТЦГ у жељи да се промијене чланови овог прописа којима је ДПС са својим коалиционим партнерима желио да озакони политички утицај на рад РТЦГ преко избора чланова Савјета.

“На жалост, изгледа да новој скупштинској већини једино овај пропис, који је донио ДПС, није био проблематичан, јер им је омогућио да утичу на избор кандидата за чланове Савјета РТЦГ из реда НВО. Нови сазив Савјета неће имати карактер самосталног тијела управо због чињенице да ће кандидате, који су представници НВО, бирати посланици. Савјет бира и разрјешава генералног директора, који касније бира директоре организационих јединица, а сви заједно се старају о одговорном пословању јавног медијског сервиса. Уколико Савјет није самосталан, онда ће генерални директор и сви други руководиоци бити под хипотеком партијске припадности. Досад се ниједан клуб посланика скупштинске већине није јавно изјаснио у вези са примјеном лоших законских рјешења којима се смањује самосталност Савјета, који је кључни управљачки орган РТЦГ”, каже Ђуровић.

Он каже да не треба да чуди сумња да је посланицима скупштинске већине прихватљив ДПС концепт по којем се чланови Савјета РТЦГ бирају суштински у Административном одбору.

“Из овог процеса ће се видјети да ли ће посланици већине искористити закон, којим је ДПС хтио да озакони своју власт над РТЦГ, да би у промијењеним околностима омогућили сопствени утицај на уређивачку политику. Овај процес ће показати да ли ће умјесто суштинског ослобађања РТЦГ бити извршена само замјена утицаја ДПС-а утицајем нове већине у Скупштини. На овом питању ће скупштинска већина показати однос према континуираним захтјевима ЕУ у погледу рјешавања питања самосталности и професионализације РТЦГ. Лоша законска рјешења којима је омогућено да о представницима НВО заправо одлучују посланици, а на саме НВО, имала су за последицу да се у процес нијесу укључиле најактивније и најкомпетентније НВО”, каже Ђуровић који се нада да ће се Закон о РТЦГ у дијелу избора чланова Савјета мијењати.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest