Одложено „гашење“ КАП-а које није ни покренуто

НИЈЕСУ ЗАПОЧЕТЕ НИ ПРИПРЕМЕ
Одложено „гашење“ КАП-а које није ни покренуто
Извор “Вијести” из КАП-а казао је да нијесу ни покренуте припреме за најављено гашење производње. Пејовић казао да одлаже отказе и гашење до четвртка и да тражи да Влада провјери услове рада


Промијенио мишљење, тражи Владину комисију: Пејовић, Фото: Лука Зековић

У Комбинату алиминијума нијесу ни започете припреме за технички компликовано гашење производње и искључење са електро-мреже, само је правној служби дат налог да почне припреме за писање отказа радницима али ни они нијесу написани, саопштено је “Вијестима” извор из Комбината алуминијума у стечају.

Газда Унипрома Веселин Пејовић, који је власник имовине КАП-а у стечају и управља производњом до окончања стечаја, казао је синоћ за РТЦГ да неће прекидати радни однос са запосленима ако до четвртка Влада формира комисију која би испитала услове у којима раде запослени у КАП-у.

Све чињенице говоре да не постоји стварна намјера гашење производње у КАП-у, већ да је то био само одговор на критике о кршењу радничких права посланика владајуће већине на скупштинској Комисији за контролу приватизација.

Скоро сви запослени који раде унутар КАП-а радно су ангажовани у Комбинату алуминијума у стечају, а не у Унипрому, тако да би им отказе могао дати стечајни управник Веселин Перишић који наводно није вољан то да уради, а не власник Унипрома Веселин Пејовић.

Погони, опрема и земљиште уписани су као власништво Унипрома али стечај није окончан ни након седам и по година због неколико имовинских спорова.

Према уговору са стечајном управом и Привредним судом из 2014, Унипром гарантује континуитет производње до окончања стечаја, па би гашење производње било кршење тог уговора.

Да би се спровело гашење КАП-а, односно искључење са електромреже, о томе би претходно морали бити обавјештени Електропривреда, продавац струје, као и Црногорски електропреносни систем (ЦГЕС), преко чије мреже КАП као директни потрошач добија струју.

У процедури безбједног гашења електричне енергије морали би учествовати и радници ЦГЕС-а.

Ниједна од енергетских компанија није обавијештена о било каквој намјери искључења овог гиганта.

Сама процедура безбједног гашења трајала би двадесетак дана, а подразумијевала би постепено гашење сваке ћелије појединачно и изливање врелог алуминијума из њих.

У свему томе морали би да учествују радници који не прихватају прекид производње.

Само искључење струје, хаваријско гашење, нанијело би велике штете јер би се алуминијум охладио и очврснуо у ћелијама Електролизе које више не би биле употребљиве, што би направило штету од више десетина милиона еура.

Такво гашење могло би да изазове и еколошке проблеме, као и штету на систему електро-преноса ЦГЕС-а, због чега и не може бити спроведено без те компаније.

Из Унипрома јуче нијесу одговорили на питања “Вијести” у вези с најавом отпуштања радника и гашењем производње, као ни из ЦГЕС.

Главни разлог због чега није финансијски исплативо гашење КАП-а, јесу цијене на берзи метала ЛМЕ.

Посљедњих дана цијена метала достигла је 2.200 долара по тони што је највећа цифра у посљедње три године.

У априлу и мају прошле године пала је на 1.400 долара, што је испод цијене коштања, док садашња гарантује значајан профит.

Цијене алуминијума на рекордном износу у протекле три године, за 800 долара по тони више него прије десет мјесеци
Цијене алуминијума на рекордном износу у протекле три године, за 800 долара по тони више него прије десет мјесеци фото: Лме.цом
Из Министарства економског развоја јуче су саопштили да прикупљају информације и детаљно сагледавају новонасталу ситуацију у КАП.

“Изненађени смо реакцијом власника Унипрома и чињеницом да има намјеру да затвори фабрику и остави 600 радника без посла. Ово посебно из разлога што је компанија корисник значајних повластица као што су умањење трошкова по основу пореза и доприноса на доходак, што је бенефит пословања компаније у оквиру бизнис зоне, као и подршке за реализацију инвестиција за изградњу новог погона кроз Програм за унапређење конкурентости привреде”, навели су из овог ресора.

Они кажу да Влада не пристаје на уцјене, као и да ће покренути инцијативу да се преиспита актуелни закон.

КАП је у стечају од јула 2013. године, а радници од тада немају право на годишњи одмор, бенефицирани радни стаж нити систематске љекарске прегледе.

Став Унипрома и стечајне управе је да радници немају радничка права током стечаја, док су чланови комисије из нове владајуће већине сматрали супротно и најавили измјене Закона о стачају којим би се то дефинисало.

Из Уније слободних синдиката (УСС) апеловала је на надлежне институције да заштите запослене у КАП-у од притисака и омогуће им остваривање основних радних и синдикалних права која су им, како су казали, загарантована међународним прописима, Уставом и националним радним законодавством.

Дио радника КАП-а, који подржавају Унипром, јуче су на крају смјене око 15 часова накратко организовали блокаду магистрале код КАП-а уз поруку да Влада разговара са Пејовићем и спријечи гашење компаније.

Из Унипрома су и на сједници Комисије казали да су у јануару слали писмо у Министарство економског развоја, али да нијесу добили одговор.

Из Радничке партије, чији предсједник Максим Вучинић и предсједава Комисијом, саопштили су да је Пејовић јуче извршио притисак на запослене да потпишу документ “по којем су услови за рад у КАП-у више него идеални, или да ће у супротном ће добити отказ”.

Они су навели да је сједница Комисије организована како би се саслушале обје стране и нашло најбоље рјешење.

Крећу хапшења због гаранција?
Специјално државно тужилаштво (СДТ) припрема наредбу о спровођењу истраге због одлука бивше владе – да без валидног покрића изда гаранције за кредит подгоричког Комбината алуминијума, чиме је причињена штета од укупно 150 милиона еура, објавила је Телевизија Вијести.

Нјихови саговорници тврде да се ускоро могу очекивати конкретни резултати извиђајних радњи – хапшења осумњичених.

“Због сумње да су на организован начин починили кривично дјело – злоупотреба службеног положаја у продуженом трајању, пред СДТ-ом наћи се некадашњи челници министарстава економије и финансија, у периоду од 2009. до увођења стечаја односно средине 2013. године”.

Саопштили су и да ће, осим њих, наредбом бити обухваћени и чланови владине Комисије за праћење и контролу државних помоћи, али и Централноевропска алуминијска компанија, која је у јулу 2005. године као офшор фирма са Кипра “Саламон ентерпрајзес” за 48,5 милиона еура постала већински власник КАП-а.

Да је тада најзначајнија компанија у земљи продата руском тајкуну Олегу Дерипаски са капиталом од 1,7 хиљада еура, домаћа јавност сазнала је годинама касније.

Како је КАП добио гаранције Владе, тужилаштво је почело да испитује 2014. године, на основу извјештаја Државне ревизорске институције објављеног 2013.

Ревизори су тада утврдили и да није рађена процјена ризика прије одобравања издавања гаранција КАП-у.

Анализом Уговора о поравнању из 2009. године, утврђено је да је Влада давањем државних гаранција… преузела значајан ризик од њиховог активирања.

Штета због гаранција датих КАП-у пала је на терет пореских обвезника и износила је 137 милиона еура…

Уз пристигле камате, дуг је нарастао на 150 милиона.

Због тога држава је платила око 127 милиона еура за кредите код Дојче, ОТП и руске ВТ банке, а касније су због тога увели таксе на СИМ картице, замрзнули пензије, увели кризни порез, повећали порез на додату вриједност.

Због издатих гаранција за КАП, посланици Покрета за промјене су у мају 2011. године поднијели кривичне пријаве против бившег премијера и актуелног предсједника државе Мила Ђукановића и још седам особа – Олега Дерипаске, Бранимира Гвозденовића, Бранка Вујовића, Михаила Бањевића, Вјечеслава Крилова, Вујице Лазовића и Анђелка Лојпура.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest