Општине ће бити закинуте за 11,8 милиона еура на годишњем нивоу

Средином маја мјесеца Влада је доставила у скупштинску процедуру Предлог закона о допунама Закона о финансирању локалне самоуправе којим предлаже да се убудуће општинама не уступа и не опредјељује дио пореза на доходак физичких лица кроз Егализациони фонд и по том основу општине ће бити закинуте за 11,8 милиона еура на годишњем нивоу, поручила је Сузана Прибиловић.

„Ово предлаже иста она Влада, чији је премијер у свом експозеу обећао да децентрализација надлежности ка локалним самоуправама, њихова већа функционална и финансијска независност морају бити одлучније спроведене како би се обезбиједио равномјеран развој свих крајева државе. Али говорити о (не)принципијелности премијера и његове Владе, тежини његове ријечи и обећања, више нема никаквог смисла и постало је беспредметно“, навела је Прибиловић.

Како додаје, оно на што се мора указати јесте да је управо Европска комисија у свом прошлогодишњем Извјештају за Црну Гору похвалила што су се захваљујући новом Закону о финансирању локалне самоуправе увећали приходи општина, како од пореза на лични доходак, тако и од трансфера из Егализационог фонда, што је произвело позитивне ефекте у области финансирања локалне самоуправе.

„То што премијер и његова Влада не поштују мишљења ЕК, њихове препоруке и сугестије, као ни садашња парламентарна већина јесте њихова одлука и право, али оно што забрињава јесте да они више немају осјећаја ни за грађане ове државе, имајући у виду да оваквим измјенама закона планирају да општинама одузму 11,8 милиона еура и то у тренуцима тешке економске кризе, када се све општине суочавају са проблемом консолидовања финансија и обезбјеђења финансијске одрживости у условима тешке здравствене и економске кризе“, саопштила је Прибиловић и додала:

„У свом стилу, Влада у образложењу предлога закона тврди да је он усаглашен са Европском повељом о локалној самоуправи и то чланом 9. што није тачно. Повељом је прописано да се “средства за финансирање сопствених послова општине обезбјеђује у буџету општине. Средства морају да буду примјерена издацима потребним за финансирање надлежности општине утврђеним законом”, као и препоруком Савјета Европе (2005) број 21: “Генерално, када више власти доносе одлуке које смањују пореску основицу локалних власти, треба обезбиједити надокнаду”. Влада је само водила рачуна о томе да од општина узме 11,8 милиона еура, али не и о томе да им у том износу обезбиједи други извор финансирања.“

извор: Фос медиа

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest