ОСНОВАНА НВО „Тумбарица“

Пише: Радомир Томовић


Поштовани, документација за оснивање НВО „Тумбарица“ је јуче упућена министарству јавне управе Црне Горе. Дјелатност организације је заштита животне средине, очување природних ресурса и споменика културе.

Група „Народни Парламент Црне Горе“ промијениће назив у НВО „Тумбарица“ и пратиће рад организације до стицања техничких услова за отварање сајта чији ће линк за преусмјерење бити накнадно додат у опису групе.

         ЗАШТИТА ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ

Рад организације биће организован у неколико смјерова у свакој од дјелатности дефинисаних статутом. Као што сам раније најавио везано за заштиту животне средине, чишчење речних токова и пошумљавање. Колико је ствар алармантна говори слика обала и приобаља ријека. Десетине дивљих депонија од којих су неке и на преко 1500м надморске висине. Осим санације кроз ову дјелатност постојаће и притисци на Министарство да обезбиједи неопходну комуналну инфраструктуру и рециклажне погоне како се даљим процесима санације (спаљивањем) не би загадјивала природа.

        ОЧУВАЊЕ ПРИРОДНИХ РЕСУРСА

Када кажем очување природних ресурса не мислим само на одбрану ријека и пошумљавање посјечених шума, већ и на стицање инфраструктуре и знања уз које би Беранска општина постала економски див. Потрудићу се само кроз захтјеве медјународној заједници да ријека и дрво више никада не буду сматрани ресурсом већ кључним елементом који чини ову средину и најздравијом за живот на цијелом свијету. Ресурс је мед, сир, луч, дехидрирано поврће итд. Инфраструктура су ваде (канали за наводњавање) и аеродром. Пошиљке овог ресурса са најмањим товарним авионм могу тотално да промијене економску слику Берана. У земљама Европе природни мед кошта 40е по килограму. Природни ресурс такодје је туристички потенцијал који се не користи ни 0.001%. Тај ресурс ће врло брзо и бити главни са много већом искоришћеношћу. Као највећа подршка до сад поменутом, очување споменика културе.

        ОЧУВАЊЕ СПОМЕНИКА КУЛТУРЕ 

Најзначајнији споменик културе који ће даљим истраживањем то постати и на светској мапи, Тумбарица.
Организација ће дјеловати тако што ће прикупљати средства за куповину или ангажовање тима са УАВ ЛиДАР скенера за мапирање у археолошке сврхе.
Зашто је Тумбарица толико посебна? Знајући да 90% Беранаца није ни чуло за Тумбарицу подијелићу неке основне податке за почетак који су већ сами довољно да буде јединствена у свијету и налазе се у Полимском Музеју. 2008 године вршено је сондажно истраживање терена, њиме је утврдјено да постоји континуирано живљење од 4500 година прије Христа па све до средњег вијека. Будући да су пронадјени остаци из неолита а и чињеница да је сондажним скенирањем утврдјено да се под брдом налази град који би се за вријеме у ком се налази могао назвати метрополом, Тумбарица драматично мијења поглед на историју и ток цивилизација. Да би сте схватили следеће подијелићу доста информација које можете и сами да истражите. Вјерујем да људи који се брину о Тумбарици разумију важност открића али не у потпуности јер константно изостављају најважније елементе у причи а то је планинска брза ријека која тече кроз насеобину и ваздух чини пребогатим негативним јонима што само мјесто и данас чини најздравијом средином на свијету. Да би сте разумјели, негативни јони су задужени да чисте тијела од токсина а дух од негативне енергије и континуиран боравак у таквој средини чини човјека здравијим, отпорнијим и продуховљенијим. Остала неолитска насеља на Балкану су поред мирних ријека и на много мањој надморској висини тако да је концентрација јона виша за десет пута а на неким дијеловима ријеке и двадесет пута у односу на њих.
Научно се може доказати да је плави ген настао на Калударској ријеци, можда баш на мјесту гдје се данас налази манастир ћелије. Узорковањем ДНК људи са плавим очима утврдјено је да сви на крају ланца имају заједничког претка односно да су настали на једном мјесту. Друга чињеница везано за плави ген је да је осјетљивији на свјетлост што значи да је настао на мјесту са мање сунчеве свјетлости што Калударска ријека и јесте. Још једна ствар која се тиче конфигурације терена која је најбитније утицала на правац развоја цивилизације настале на Калудри. У вријеме формирања првих насеобина због надморске висине ледено доба касније јењава и Беранска долина бива ледничко језеро па се ширење цивилизације није дешавало у том правцу. Због високе концентрације негативних јона постају све отпорнији и јачи а изолација коју су имали хиљадама година учинила је да генерациско мултиплицирање буде константно те су врло брзо имали бројност која је захтијевала ширење што се и десило.
Ширење цивилизације се одвијало у два правца речним токовима, Загорском ријеком, преко Жупанице и Ибра долазе у додир са цивилизацијом из Лепенског вира и Дреновца у Винчи и преносе им знања из који као резултат настаје Винчанско писмо и култура. Отпор није постојао у тадашњој Европи јер каснији престанак леденог доба чини да је не насељена у поредјењу са југом Азије. У периоду измедју 2000-1500 година прије Христа доминантни су у већем дијелу централне и западне Европе тако и у Балтичким земљама.
Други правац ширења је усмјерен Ржаним потоком и води до Пећи и Дечана дје долази до стварања веће групације која касније прераста у војску. Косовска земља пребогата метала у комбинацији са напредним знањима тог времена дају први алат за освајање, сјекиру. Да би у свом освајачком походу били толико успјешни да су дошли све до Пандзаба у Индији преко Мале Азије и бивају описивани у самом Санскриту. Ако сте се питали откуд толико Србских ријечи у тој књизи сада знате. Контраиндикација тих освајања је миграција племена из јужних Руских степа према Европи. Не успијевају да продру на Балкан те настављају према централној европи и масакрирају потомке Калудранске културе који су већ разудјењи и без културе ратовања, остављају само жене у животу ради репродукције. У медјувремену народи настали на Балкану доминирају од Дунава на сјеверу до Мале Азије на југоистоку чему свједочи присуство ћирилице у том дијелу свијета готово 1000 година прије Христа.

Не може бити случајно да Римљани баш у вријеме Христовог распећа проналазе Тумбарицу и на њој граде утврдјење а касније и цркву. Том приликом долазе наоружани и веома лако приморавају становништво које није ратовало да се повуче у Динарске планине. Црна Гора касније добија статус Республике, територије од вишег значаја. Народ на Балкану који је јачао почео је да нарушава ауторитет Рима у Республици па из тог разлога уз разудјивање плавог гена 1041 године спроводи се акција у којој Георгијус Маниак источно Римски војсководја настањује сточарска племена Арбанасе у Беранској долини
Због ширења народа који је настао као мијесање Калударске и Винчанске културе, Арбанаси се повлаче из Беранске долине узводно и у већем дијелу преко планина прелазе у Албанију. Један од последњих видова борбе Рима да прикрије Калудру, нама доступан кроз информацију је оптуживање Калударских жена за јерес и вјештичарење за шта је у Инквизицији пресуда била смрт а аргумент за оптузбу плава боја очију.

Да ли је сад мало јаснији жар са којим браним ријеку?
Посебну везу измедју Калударске ријеке и плавог гена може да искуси свако са плавим очима већ при првом долазку. Преиспитајте себе и ствари које мислите да знате, растеретите вјерских, националних и политичких подјела и будите народ. А само народ може да заштити ово што ја покушавам.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest