Otkriveno od čega boluje predsjednik SAD Bajden

Američki predsjednik Džozef Bajden (81) boluje od jednog od vodećih krivaca iznenadnih smrti tokom sna – „slip apneje“, poremećaja koje karakteriše prekid disanja tokom sna u trajanju dužem od 10 sekundi koje se javlja češće od pet puta na sat.

To je otkriveno nakon što su američki mediji postavili pitanje tragova koji su uočeni na Bajdenovom licu.

Portparol Bele kuće Endrju Bejts otkrio je da Bajden zbog ozbiljnog stanja preko noći koristi CPAP mašinu koja mu olakšava disanje – uprkos tome što je sredinom februara predsjednikov ljekar Kevin O’Konor izjavio da je stari demokrata „zdrav“, „živahan“ i „sposoban da uspješno obavlja svoje dužnosti“.

Pet mjeseci kasnije, ipak, saznajemo da je Bajdenovo stanje ipak veoma opasno, te da svi njegovi učestali gafovi – izražena zaboravnost, nedostatak pažnje i koncentracije – mogu da se podvedu pod zdravstvene probleme uzrokovane nedostatkom kvalitetnog sna usled apneje.

RT Balkan istražuje koji su faktori rizika za nastanak bolesti, simptome i načine liječenja.

Pulmolog dr Marina Roksandić Milenković iz Gradskog zavoda za plućne bolesti objašnjava da probleme sa noćnim gušenjem, koji znaju da budu propraćeni hrkanjem, ima svaka 20. osoba na planeti, odnosno pet odsto svetske populacije.

„U pitanju je veoma ozbiljno stanje koje negativno utiče na kvalitet života. Ono može da dovede ili dodatno zakomplikuje već postojeće probleme sa kardio-vaskularnim sistemom, hipertenzijom, aritmijama, koronarnom bolesti, šlogom, metaboličkim sindromom, infarktom miokarda…“, objašnjava dr Roksandić Milenković.

Sagovornica RT Balkan ukazuje da posljedice mogu da budu poremećaji kognitivnih sposobnosti i produbljenje demencije.

„Najčešće se javlja kod osoba koje imaju problema sa gojaznošću, upotrebljavaju antidepresive, alkohol, pilule za spavanje ili cigarete, spavaju na leđima“, nabraja specijalista pulmologije za naš portal.

Ona naglašava da poremećaj apneje u snu ne može da se izliječi, te da medikamentozna ili hirurška pomoć nije dovoljna.

„Zato se kao ispomoć koristi CPAC mašina, na koju se pacijent priključuje tokom svake noći. Pravilo je da se nosi što duže, idealno sedam sati. Ona doprinosi kvalitetu života osobe koja pati od apneje, usporava napredovanje bolesti, smanjuje komplikacije i stanja poput problema sa libidom, umorom i pospanošću, učestalim noćnim mokrenjem…“, zaključuje naša sagovornica.

pogled.me/rt.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest