ОТВОРЕН ДРУГИ ФЕСТИВАЛ КЊИГА – хуманистике, културе и умјетности у Црној Гори

ФесК Котор (ФесКК) ПАЗИ ШТО ЧИТАШ!

Вечерас је у галерији Културног центра “Никола Ђурковић“ Котор отворен Други фестивал књига – хуманистике, културе и умјетности у Црној Гори – ФескК Котор (ФесКК) ПАЗИ ШТО ЧИТАШ! који ће трајати од 6. до 8. септембра у Котору.

На свечаном отварању говорили су предсједница Скупштине Општине Котор Маја Мршуља, директор Културног центра “Никола Ђурковић“ Котор Владимир Бујишић, оснивачица Феск-а Зорица Стабловић Булајић, руководитељка Градске библиотеке и читаонице Котор Марија Старчевић, уредница Фестивала Станка Јанковић Пивљанин. Модераторка програма је била библиотекарска савјетница у Градској библиотеци и читаоници Котор и координаторка ФесКК-а Јасмина Бајо.

Присутне је најприје поздравиоВладимир Бујишић који је казао да му је изузетно задовољство што је Културни Центар “Никола Ђурковић“ Котор организатор овог фестивала и да вјерује да ћемо сви у наредним данима уживати у богатом и квалитетном културном програму.

“Надам се да ће ова манифестација постати традиционална, јер овај град то заслужује“ навео је Бујишић.

Зорица Стабловић Булајић је подсјетила да је сама идеја Феск-а настала прије шест година, са жељом да књига не склизне у домен забаве и лаког читања.

“Жељели смо да вриједне књиге не остану само у архивима и библиотекама и тако недоступни млађој публици, већ да их представимо широј јавности“, казала је Стабловић Булајић и додала да ће на фестивалу бити приказано 300 наслова цјелокпуне црногорске продукције.

“Награде се додјељују у три категорије које су иначе специфичне и које се не додјељују на другим фестивалима“, истакла је Стабловић Булајић и казала да је ФесК особен и по томе што представља мјесто окупљања оних којима је заједничка жеља и воља за књигом.

Стабловић Булајић је подсјетила да се идеја о одржавању овог фестивала родила у Београду, на београдском Феск-у, и то захваљујући тадашњој потпредсједници Општине Котор Лјиљани Поповић Мошков која је препознала значај овог фестивала и пожељела да га организујемо и у Котору. Стабловић Булајић се потом захвалила и Бисерки Милић и Јелени Чечур, а посбено је истакла да Феск-а у Котору не би било без вриједних сарадница Станке Јанковић Пивљанин и Јасмине Бајо.

“Срдачно се захваљујем Владимиру Бујишићу што је прихватио организацију овогодишњег издања Феск-а у Котору“, истакла је Стабловић Булајић.

Марија Старчевић је у име Градске читаонице и библиотеке Котор поздравила присутне и подсјетила на округли сто који ће се одржати у четвртак 8. септембра на Међународни дан писмености.

“Тема округлог стола је писменост у 21. вијеку – елементарна, академска, дигитална и овим програмом започињемо прославу 70 година постојања Градске библиотеке и читаонице“, наводи Старчевић.

Станка Јанковић Пивљанин је казала да је циљ фестивала да се скрене пажња на некомерцијална издања која нису толико присутна у јавном простору изван ужестручних и научних кругова у области хуманистике, културе и умјетности и афирмише улога издаваштва у националној култури Црне Горе.

“Желимо да сатавимо акценат на друштвеноодговорно издаваштво, да у првом плану фестивала буду наслови и садржаји публикације умјесто издавача, као и да се организује продаја књига по повољнијим цијенама“ појашњава Јанковић Пивљанин.

Она је подсјетила и да је слоган фестивала синергија културних вриједности.

“Надам се да ће програм овог фестивала бити занимљив посјетиоцима и да ће шира читалачка публика наћи нешто из домена свог интересовања“, закључује Јанковић Пивљанин.
Фетсивал је свечано отворила предсједница Скупштине Општине Котор Маја Мршуља.

“Част ми је да отворим Други фестивал књиге у Црној Гори и то у име Општине Котор која је покровитељ Фестивала“, казала је Мршуља и додала да је Котор град који заслужује овај фестивал и да се нада да ће он постати традиционалан и још једна културна манифестација по којој ће се Котор препознавати“, додаје Мршуља.


Током првог фестивалског дана одржано је пет презентација

И КОТОРСКЕ ЛЕГЕНДИЦЕ (2022) МИЛКА КОЛУНЏИЋ И АНА РОДИЋ / ОЈУ ‘’МУЗЕЈИ’’ КОТОР
На презентацији су говорили у име издавача в.д. директорке ОЈУ ‘’Музеји’’ Котор Душица Иветић и главна уредница програма Јелена Вукасовић.

ИИ ИЗВЈЕШТАЈИ МИТРА БАКИЋА, ЦРНОГОРСКОГ ПОСЛАНИКА У ЦАРИГРАДУ 1885 – 1887 (2022) ВУКОТА ВУКОТИЋ И СРЂАН ПЕЈОВИЋ / ДРЖАВНИ АРХИВ ЦРНЕ ГОРЕ, ЦЕТИЊЕ
О књизи је говорио један од аутора мр Вукота Вукотић и Жељко Мирановић в.д. помоћника директора Државног архива Црне Горе. Модераторка програма је била Јасмина Бајо.

ИИИ РОМАНИЧКЕ ЦРКВЕ ГРАДА КОТОРА – ЦРКВЕ И ВЈЕКОВИ (2020) РАДОЈКА АБРАМОВИЋ / ЈУ ПОМОРСКИ МУЗЕЈ ЦРНЕ ГОРЕ
Књигу је представила Радојка Абрамовић, музејска савјетница у Поморском музеју Црне Горе. Модераторка програма је била Јасмина Бајо.

ИВ СТВАРАЛАЧКЕ ТАЈНЕ И АНАЛИТИЧКА ОТКРИЋА (2019) РАДОМИР ИВАНОВИЋ / НАРОДНА БИБЛИОТЕКА “ЊЕГОШ” НИКШИЋ
На презентацији, поред аутора, говорили су проф. др Рајка Глушица и директорка Народне библиотеке ‘’Нјегош’’ у Никшићу проф. др Бојана Обрадовић. Модераторка програма је била Станка Јанковић Пивљанин.

В САБРАНА ДЈЕЛА СТЕВАНА ДУЧИЋА (2018-2019) / ФОНД ЗА РАЗВОЈ КУЧА “МАРКО МИЉАНОВ”
О књизи говорили су проф.др Радомир Ивановић и проф. др Рајка Глушица. Модераторка програма је била Станка Јанковић Пивљанин.

У пратећем дијелу програма отворене су двије изложбе – Јевреји у Котору ауторке Марије Новаковић и Богдана Кушевића и Историја које нема НВО “Анима“ и НВО “Еxпедитио“ у сарадњи са словеначком дизајнерком Татјаном Радеш.
У музичком дијелу наступила је женска клапа “Инцанто“ из Котора.
Подсјетимо, тродневни програм одржава се у стакленој галерији Културног центра.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest