Павићевић: Постоји могућност и да се промијени структура парламентарне већине кад је Темељни уговор у питању

facebook

Владимир Павићевић, саветник потпредседника владе Црне Горе, каже за Курир да нема рационалних разлога да усвајање Темељног уговора са СПЦ буде повод за пад црногорске владе. Истиче и да у том документу нема спорних тачака, те да иза одлуке црногорске владе о потписивању тог документа са СПЦ стоји огроман број грађана.

facebook

„Ова влада је мањинска. Она нема стабилну и јединствену подршку у црногорској скупштини. У односу на тему, може да се и промени структура већине посланика у Скупштини Црне Горе. У том смислу, влада Црне Горе је на сталној, скоро свакодневној провери и посланика и јавности, и то није лоша ствар. Не очекујем, међутим, да би усвајање Темељног уговора са СПЦ могло да буде повод за њено рушење, јер су сви релевантни политички актери знали да ће ова влада да усвоји тај уговор. Огромни број грађана Црне Горе стоји иза ове одлуке црногорске владе и на могућим ванредним изборима ојачале би оне политичке формације које су подржале усвајање Темељног уговора“, каже Павићевић.

Има ли нечег спорног у тексту Темељног уговора?

Текст је усаглашен и нема спорних тачака. Десет година се преговарало о овом тексту и одуговлачило се с решавањем овог питања. У Црној Гори се данас често може чути да људи коментаришу да је, са становишта броја верника и са становишта историјске улоге СПЦ, прво требало потписати уговор са Српском православном црквом. Одмах, још пре десет година. Али, ево, Темељни уговор је усвојен сада и то је добро.

Кажете да је Темељни уговор тема већ 10 година. Зашто га баш Абазовић сад потписује?

И Дритан и Владимир Јоковић желе да се стави тачка на то питање и да се ефикасно решавају сва отворена питања у Црној Гори, посебно она која су релевантна за убрзање процеса приступања Црне Горе Европској унији. Њих двојица стално понављају да је ова влада европска и помиритељска. Да су у њој и Срби и Црногорци и Албанци и Бошњаци и Хрвати. Пример усвајања Темељног уговора потврђује да они и практично делају у европском духу и то је, са становишта интереса огромног броја грађана Црне Горе, одлична ствар.

ДПС Мила Ђукановића највише критикује одлуку о потписивању Темељног уговора са СПЦ. Откуд толики анимозитет ДПС према СПЦ?

Реч је о ширем политичком приступу Миловог ДПС који је подразумевао да се у дужем периоду према Србији и свему што се тиче Србије шаљу непријатељске поруке. И да се властити грађани, њих половина, у самој Црној Гори третирају као непријатељи државе Црне Горе. Та политика је поражена на оним великим изборима 30. августа 2020. године и ми смо сада у постђукановићевској ери црногорске политике. То значи да је сада набоље промењен и приступ према Србији. Милово време у црногорској политици је прошло, то ће бити сасвим јасно почетком идуће године, када се очекује његово политичко пензионисање.

Председништво Ђукановићевог ДПС, који даје подршку влади, заседало је овим поводом…

Милов ДПС данас нема на располагању добар потез. Ако наставе да подржавају ову владу, мораће да прихватају одлуке попут ове о Темељном уговору и то ће значити даље поразе њихове политике. Ако се оде на превремене изборе, ДПС ће на тим изборима бити неупоредиво слабији него на оним изборима из 2020. године. Суштина је да утицај Миловог ДПС у црногорској политици слаби и то је из перспективе црногорских грађана добра ствар, а из угла ДПС аларм да су им потребне стварне реформе. Да ли ће тих реформи бити, видеће се на конгресу њихове партије који је најављен за почетак идуће године.

Ко би профитирао новим изборима у Црној Гори?

Сва истраживања показују да би победнички савези са оних избора из 2020. године данас имали још бољи резултат, а да би Милов ДПС био много слабији. Један од разлога за такво стање је одсуство реформи у самом ДПС, посебно оних доктринарних и кадровских. Уз то, Дританова и Јоковићева влада брзо решавају ствари, за два месеца ова влада је постигла и више од очекиваног и то грађане Црне Горе учвршћује у вери да је Црна Гора на добром путу.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest