Пејановић Ђуришић у Управном одбору Атланског Савеза, Ранко Кривокапић потпредсједник


Милица Пејановић Ђуришић, Џон Ален , Шерил Крос и Амадео Воткинс изабрани су за нове чланове Управног одбора (УО) Атлантског савеза Црне Горе (АСЦГ).

За потпредсједника АСЦГ је изабран Ранко Кривокапић, бивши предсједник Скупштине Црне Горе и парламентарне скупштине ОЕБС-а, док на челу Атлантског савеза остаје досадашњи предсједник организације, Саво Кентера.

Из АСЦГ су саопштили како су нови чланови УО проминентне личности са вишегодишњим политичким и експертским искуством, како на домаћој, тако и на међународној сцени.

Из Атлантског савеза Црне Горе су поручили како ће наставити да буду центар окупљања око демократских и развојних идеја евроатлантизма. “Полазећи од посвећености регионалном и глобалном миру и добросусједским односима, Скупштина је констатовала стратешки значај НАТО Алијансе за стабилност цијеле европске и евроатлантске зоне, укључујући и регион Западног Балкана. У том контексту, Атлански савез ће уложити још више напора да кроз све форме дијалога унаприједи разумијевање и супротстави се пропаганди против Савеза који је донио мир у Регион и одбрамбено-безбједносну сигурност Црној Гори.”

Западни Балкан, како наводе, показује тенденцију да слабости нових недовољно изграђених демократија стварају простор аутократијама, које оживљавају “назадне идеје које су директни опонент евроатлантизму и које су биле политичка платформа ратова и сукоба на овим просторима”. “У тим условима је нажалост поново актуелна синтагма о Западном Балкану као ‘меком стомаку’ Европе и евроатлантизма, гдје се креирају ситуације и односи са намјером дестабилизације и нарушавања јединства како НАТО, тако и ЕУ”, додаје се у саопштењу.

Из АСЦГ су казали да ће, имајући то у виду, као и чињеницу да је “генерално дошло до промјене” безбједносних изазова у правцу који од Савеза захтијева већи фокус на политичкој димензији, интензивирати своје учешће у глобалним консултацијама на тему даљег прилагођавања и дефинисања нове стратегије НАТО2030. На тај начин ће, истичу, бити дио тражења глобалног одговора на покушаје подривања политичких институција у државама чланицама, као и у сузбијању радикализације и сваке врсте екстремизма, дискримиације и нетолеранције.

“Технолошки развој и дигитална трансформација, фундаментално мијењају глобални геополитички пејзаж промјеном управљачких структура, изазовима професионалног карактера и захтијевима за иновативним политичким одговорима. У том контексту, Скупштина је закључила да Атлантски Савез Црне Горе има потенцијале, ослањајући се и на у сарадњу са партнерима, да се даље профилише у правцу креирања свеобухватних анализа политичких, социоекономских, еколошких и безбједносних импликација нових технологија, мапирајући могућности за развој иновационих екосистема и ангажовање младих талената из Црне Горе, Региона и шире”, закључује се у саопштењу АСЦГ.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest