Пејовић(ДПС): Нормално је да добијемо функције, подржали смо Владу

Без обзира на оно што се дешава у ДПС- у, постоји здрава контрибуција, и треба користити оно што су ресурси, посебно кадровски наше партије за функционисање одређених грана власти. Очекујем да се изаберу квалитетна рјешења и препозна да тиме дајемо допринос раду Владе – изјавила је Пејовић

Посланица Демократске партије социјалиста (ДПС) и предсједница скупштинског Одбора за антикорупцију Далиборка Пејовић казала је у разговору за „Дан“ да се избором мањинске Владе та партија вратила на власт, те да је то природно с обзиром на подршку коју су дали избору нове извршне власти. Пејовић очекује да се препозна да ће се именовањем кадрова ДПС-а на функције у државним предузећима дати допринос успјешности рада Владе и њеним прокламонованим циљевима.

– Када дајете подршку у парламенту Црне Горе програму једне владе, природно је да дође до једне симбиозе. Ја заиста дубоко мислим да без обзира на оно што се дешава у ДПС- у, да постоји здрава контрибуција, и да треба користити оно што су ресурси, посебно кадровски наше партије за функционисање одређених грана власти. Очекујем да ће се добити потребан консензус да се изаберу квалитетна рјешења и да се збиља препозна да негдје ми тим рјешењима дајемо допринос успјешности рада Владе и ономе што су прокламоновани циљеви – изјавила је Пејовић.

За изручење Маровића потребан компромис са Србијом

Коментаришући случај неизручења некадашњег функционера ДПС-а Светозара Маровића Црној Гори, Пејовић наводи да се то питање потезало у парламентарној расправи.

– Црна Гора је кроз неколико владиних форми и мандата исказивала интересовање и спроводила оно што је била потреба за регионалном сарадњом када је у питању изручивање лица као што је у питању г. Маровић. Пошто се стално мистификује та прича у јавности, понављам да што се тиче Црне Горе је заиста све испоштовано. За очекивати је да ће се морати у неком тренутку постићи компромис са Србијом у вези са овим случајем – закључује Пејовић.

Коментаришући одгађање локалних избора у Црној Гори, Пејовић сматра да су неке критике политичке обојене, а неке су не до краја наслоњене на објективне разлоге због чега је требало доћи до тога.

– Сви ми знамо да је након избора, а посебно током кампања, јавност била упозорава да избори неће бити признати и да неће до краја бити легитимни и да ће њихов исход изазвати одређена политичка превирања и турбуленције. С тим у вези, кључни камен темељац су институције које треба да спроведу те изборе и разлог зашто је два пута Одбор за изборну реформу негдје у Скупштини покушао да се установи и да резултате да се мало протресе рад институција које треба да спроведу изборе. Знате и сами да су увијек критиковане Агенција за спречавање корупције и Државна ревизорска институција, да не говорим о судству чија је улога у изборном процесу изузетно важна, поготово Уставног суда. Ви знате да је увијек могуће изјавити уставну жалбу током изборног процеса, у овом случају ми у септембру имамо озбиљан проблем уколико не извршимо комплетирање судске власти, посебно Уставног суда, да он више фактички не може одлучивати, јер је и овако врло споран начин функционисања те институције – истакла је Пејовић.

Пејовић сматра да се грађанима, условно речено, крше права помјерањем избора.

– Грађани гласају за мандатни период у ком треба да се спроведе програм политичког субјекта који је добио подршку. Мислим да је ако постоји једна врста политичког консензуса и ако се већина опредијели да ако постоје смислени разлози који оправдавају јавни интерес да до тога не дође, да је то оправдано и да смо ту негдје да одрбанимо права грађана. У овом случају то можемо посматрати двосмјерно, али колико је политички неугодно одлагати изборе, толико сматрам да је још горе не давати грађанима право или било коме ко се такмичи у изборном процесу да не оствари своја права код надлежних институција – поручује Пејовић.

Када је у питању иницијатива Отворени Балкан, Пејовић каже да је добро да се о томе дискутује.

– Првобитни модел да су све земље укључене у овом процесу није задовољен тако да је један од разлога због чега постоји скпеса и опрез када је у питању Отворени Балкан. Присталица сам да се уради квалитетна анализа – истиче Пејовић.

Када су у питању случајеви бивших предсједника Врховног суда и Привредног суда, Весне Меденице и Блажа Јованића, који су у притвору, Пејовић каже да је то непријатна ситуација.

– Треба показати да постоји вјера у нешто што је процедура која се мора одрадити, знајући, колико имам информацију, да оптужнице нијесу активне, да се цио поступак извиђа, судржавам се од било ког коментара надајући се у ефикаснот, законитост и адкеватно поступање у овом случају – наводи Пејовић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest