Пјесма и славље спортских успјеха мјера кажњавања српске дјеце у мултинационалној Црној Гори

Стога је оправдано запитати се да ли надлежно министрство треба да прећути ову бестидну иницијативу о санкционисању ученика који искрено навијају за тим који им се чини ближим или реагује и заштити права дјетета на слободу изражавања

Да се Црна Гора још увијек налази у „претполитичкој фази“, те да ни свргавање вишедеценијске аутократске власти, нити више од годину дана постојања прве Владе за коју волимо да кажемо да представља, макар у повоју, аутентични израз народне воље, не значи да смо добили и демократију – свједочи и примјер који стиже са Полицијске академије у Даниловграду.

Наиме, полазници полицијске академије који су након утакмице Србија – Црна Гора, уз пјесму славили побједу рукометашица сусједне државе биће санкционисани.
То пише у саопштењу које потписује вршилац дужности директора Академије Светозар Кнежевић.

Наставно вијеће Академије, на челу са в.д. директором, очигледно заборавља на корпус основних права које свако дијете има, па је несхватљиво и неприхватљиво да дође до оваквог отвореног непедагошког и неморалног гушења националне свијести и поноса.

Политичка и национална подобност која је била пресудна за добијање посла, али и за уписивање школа и факултета (међу којима је била и Академија у Даниловграду) не смије више бити водећи предуслов за образовање наше дјеце.

Нико није реаговао, а још мање кажњавао албанску или бошњачку омладину у Црној Гори, а и зашто би, док су славили своје побједе, репрезентације, заставе или празнике. Очигледно да је да се тренд дискриминације Срба наставља, па се стигматизовање српске дјеце и репресија над њиховом слободом изражавања не прекида чиме се још једном поручује како у Црној Гори свако може бити оно што хоће, сем Србин.

Медијски линч дјеце која славе побједу репрезентације, као да је злочин бити срећан због спортског резултата државе Србије, је, туробно застрашујући, добро познати пут у вријеме морално-политичке подобности и оцјењивања исте. Поставља се питање да ли је нашој дјеци дозвољено да навијају за репрезентацију Албаније, Америке или неке друге државе. Да ли ће они којима смета српски народ, који је аутохтон у Црној Гори, одређивати нашој дјеци и за који клуб треба да навијају, које утакмице смију да гледају или им одузети право да се радују због спортских резултата својих фаворита?

Нејасно је чиме су тачно угрозили Црну Гору и Полицијску академију у Даниловграду они који су славили спортски успјех репрезентације Србије, а да то није дискриминаторско, антисрпско, партитократско и криминално насљеђе режима Демократске партије социјалиста. Стога је оправдано упитати да ли би надлежно министарство требало да прећути ову бестидну иницијативу о санкционисању ученика који искрено навијају за тим који им се чини ближим или да реагује и заштити права дјетета на слободу изражавања.

Челници ове инститицује, али и представиници поражених политика и њихови медијски партнери се морају навићи на комплексност Црне Горе и, на срећу, сву шареноликост њеног етничког састава, гдје су становници и једна трећина Срба, који су, очигледно, и повјерили своју дјецу црногоркој полицији.

ИН4С

One thought on “Пјесма и славље спортских успјеха мјера кажњавања српске дјеце у мултинационалној Црној Гори

  1. A niko ni da zicne , kada se Abaz sastao sa Ramom .Nigdje nije bilo crn.zastave samo albanske. Kada je posao u SAD sastao se u kafancini sa muslim.i siptarima dobijajuci ovacije. A Rastoder potomak koljaca iz Velike osu paljbu i pljivanje po SPC. Da li je to bilo po protokolu? Gdje je crnogorska pravoslavna i srpska dijaspora? Zasto za to nije sankcionisan.A Tadilovic bleno uz njega nijednu rijec siptarsku ne razumije. On sami za sebe kazu sçiptar, a bine se kada.im neko drugi kaze da su sciptari

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest