Планета изгубила трећину антарктичког леда

Свијет је наставио са релативно топлим почетком 2022. године, а фебруар је био седми најтоплији фебруар у климатском рекорду, наводи се у извјештају америчке Националне управе за океане и атмосферу (NOOA).

Фото: Pixabay

Прошлог мјесеца завршила се изузетно топла сезона од децембра до фебруара за планету, тврде научници, а фебруарска глобална температура површине копна и океана била је 0,81 степени Целзијуса изнад просјека 20. вијека.

У региону, Азија, Европа и Јужна Америка забиљежене су просјечне температуре које су се сврстале међу осам најтоплијих фебруара у историји. Сјеверна Америка је била једини континент који је имао температуру испод просјека у фебруару.

Посматрајући тромјесечну сезону, глобална површинска температура била је 0,84 степена изнад просјека 20. вијека од 12,1 степен, што је пети најтоплији такав период на свијету икад забиљежен.

Од децембра до фебруара је такође била шеста најтоплија метеоролошка зима на сјеверној хемисфери и седмо најтоплије метеоролошко љето на јужној хемисфери.

У извјештају се наводи да је поларни морски лед био оскудан, као и да је обим антарктичког леда био најмањи у историји‚ око 2,1 милион квадратних километара, што је скоро шокантних 30 одсто испод просјека. Обим леда на Арктику у фебруару 2022. био је 4,5 одсто испод просјека.

Активност тропских циклона је забиљежила значајан пораст. Земљина кугла је у фебруару имала натпросјечан број тропских циклона, са укупно осам именованих олуја, од којих су се четири појачале у урагане, циклоне или тајфуне.

Јужни Индијски океан је био најактивнији океански басен са пет именованих олуја, те су олује у овом мјесецу добиле највише имена још од 1981. године.

Извор: ртцг

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest