„Плантаже“ очерупане, дугују преко 45 милиона еура, директори сами себи дијелили милионе

ЕКСТЕРНА АНАЛИЗА УТВРДИЛА ДА СЕ КОМПАНИЈА НАЛАЗИ ПРЕД СТЕЧАЈЕМ
„Плантаже“ очерупане, дугују преко 45 милиона еура, директори сами себи дијелили милионе
Из ресора министра Стијовића су навели да се „Плантаже“, морају сачувати као најзначајнији национални бренд, али да инсистирају да се паралелно са процесом спашавања компаније и подршком, морају извршити озбиљни резови на оваквим праксама које и даље трају, а довеле су до уништења компаније


Од гиганта до губиташа: Директорка Верица Мараш, са раније прославе јубијела “Плантажа”,, Фото: Борис Пејовић

Компанија „Плантаже“ дугује 45 милиона еура и налази се пред стечајем, а разлог за такво стање је нерационално пословање протеклих година као и трошење огромних количина новца на спорне накнаде и друге привилегије које је руководство додјељивало само себи.

То су између осталог закључци екстерног експерта који је нагажован на предлог министра пољопривреде, шумарства и пољопривреде Александра Стијовића, како би се установило стварно стање у „Плантажама“ и модели према којима би се ова државна компанија могла спасити из ситуације у коју је „доведена систематским уништавањем у претходном периоду“.

Стијовић
Стијовићфото: Влада Црне Горе
На три радника 14 шефова
Откривено је да је компанија годишње преко благајне годинама исплаћивала и по шест милиона еура у кешу на разна накнаде, „лимите“ и остале спорне исплате, да је сваки трећи запослени у компанији означен као руководилац са огромним зарада, да има сектора у којима „ради“ 14 шефова а свега три радника, да су неки руководиоци и по двије трећине радног времена проводили на службеним путовањима по иностранству са огромним исплатама за дневнице, да су по истом основу више пута примали исте накнаде,…

службена путовања, Плантаже
фото: Горан Капор
„Након мјесец дана анализе стања и пословања у ‘Плантажама’ и детаљне анализе до сада прикупљене документације добијени су подаци који јасно указују како су Плантаже доведене готово пред стечај“, саопштено је из Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.

Спашавање компаније, уз прекид досадашње праксе
Из ресора министра Стијовића су навели да се „Плантаже“, морају сачувати као најзначајнији национални бренд, али да инсистирају да се паралелно са процесом спашавања компаније и подршком, морају извршити озбиљни резови на оваквим праксама које и даље трају, а довеле су до уништења компаније.

Стијовић је навео да се интензивно преговара о моделима помоћи „Плантажама“ као и да су у току интензивни разговори са кредиторима, али да не жели да „сипа у врећу без дна“, већ да тражи одржив модел који ће дугорочно опоравити компанију, а што подразумијева и реструктурирање компаније.

Анализа је показала, како је наведено, стварно стање и ниво пљачкања „Плантажа“ у дужем временском периоду, због чега су дугови компаније на 28. фебруар према добављачима, банкама и радницима 45.652.472 еура.

У ову суму нијесу урачунати износи спонзорстава и донација, консултантских уговора и законски спорних исплата борду директора и менаџменту, као ни трошкови отписа стамбених кредита запосленима приликом одласка у пензију, а који износе 1.362.943 еура.

исплате, Плантаже
фото: Горан Капор
Шефовима плате од 1.500 до 10.000, па још неколико хиљада преко благајне
Просјечна нето зарада у предузећу у 2018. години износила је 720,38 еура, а у 2019. години је била 782,10 еура, док су у исто вријеме менаџмент и чланови борда директора примали зараду по неколико основа у износима од 1.500 еура до 10.000 еура.

„Осим основне зараде у компанији постоји ‘накнада за корпоративно управљање’ коју позитивни прописи не познају, а која премашује све износе основне зараде и за коју не постоји дефинисан начин обрачуна. Поред тога, минули рад обрачунава се у склопу основне зараде, док накнаду за минули рад исплаћују посебно, без дефинисане процедуре. Поред овога врше се исплате и на основу такозваних ‘лимита’ за које такође не постоји процедура и њихов износ такође прамашује вишеструко основну зараду, а посебно се исплаћују и годишњи одмори. Сви наведени износи се исплаћују готовином преко благајне. Илустрације ради у 2019. години преко благајне је исплаћена готовина у износу од 5.982.099 еура, а што је био просјек и у претходним годинама“, наведено је између осталог у анализи.

Сваки трећи запослени је директор или шеф
Компанија тренутно има 587 стално запослена радника при чему једна трећина припада руководећем кадру, а поред овог броја запошљава још око 80 сезонских радника.

„Да се ради о прекомјерном броју запослених јасно се види из акта о систематизацији гдје су дефинисани напримјер главни магационер, помоћник главног магационера и помоћник помоћника главног магационера а такву ситуацију имамо у по неколико радних јединица. Такође имамо и случајеве да напримјер радна јединица виноградарско-воћарска производња има сектор заједничких функција гдје постоји 14 директора/шефова и три радника и сличне примјере. Као резултат оваквог запошљавања имамо трошкове за плате запослених у Плантажама од око 15 милиона еура годишње. Нелогично је да у компанији у којој је примарна производња пољопривредна има трећину запослених чине директори и руководећи кадар, посебно узимајући у обзир и њима додијељено право на службена возила којих има 70, као и на возаче“, наведено је из Министарства.

Директори чешће на путовањима него на послу
На основу података приказаних у картицама путних налога, откривено је да је 20-ак запослених, чланови Борда директора, директор и директори сектора, били више од двије трећине радних дана годишње на службеним путовањима у иностранству или да су дневнице за службена путовања исплаћиване у вишеструко већим износима од прописаних.

Тако је, како је наведено, Милану Милутиновићу за службена путовања од 2010.до 2020. године исплаћен износ од 108.997 еура, Верици Мараш износ од 93.397 еура, Веселину Ђуришићу 83.070 еура,…

Мараш и Вукотић
Мараш и Вукотићфото: Борис Пејовић
Предсједнику борда директора Веселину Вукотићу укупно је исплаћено 79.500 еура, а у периоду од 2016. до 2019. године исплаћиван је исти износ за путовања од по 8.500 еура.

Милионски износи адвокатима за изгубљене спорове
Један од значајнијих трошкова компаније, како је наведено у анализи, представљали су и износи који су исплаћивани на име консултантских услуга, по ком основу је у последњих 10 година исплаћено 1.121.051,12 еура.

„Овај износ исплаћен је углавном адвокатским канцеларијама за заступање у споровима који су сви до једног изгубљени, а што је „Планаже“ коштало додатних 1.947.056,22 еура за судске трошкове“, саопштено је из Министарства.

Стамбени кредити који се не враћају
Стамбени кредити су углавном дијељени бесповратно, односно Одлуком о додјели кредита за рјешавање стамбених потреба, а добио их је скоро комплетан руководећи кадар у износима од 30.000 до 299.000 еура.

кредит, Верица Мараш
фото: Горан Капор
„Максималан износ кредита додијељен је Верици Мараш 12.05.2010.године, којој је и претходно 12.08.2008. године додијељен кредит у за сада непознатом износу, а на основу којег је 20.10.2009.године исплаћен први дио у износу од 30.000 еура“, наводе из Министрства.

кредит, Верица Мараш
фото: Горан Капор
Спонзорства и за фестивале којих није било
За разна спонзорства у периоду од 2009. до 2021. године исплаћен је износ од два и по милиона еура, од којих је више исплата и законски спорно.

„Једно од спорних спонзорстава је донација која се сваке године додјељује у различитим износима, од 2.500 до 10.000 еура, невладиној отрганизацији „Сибила“ којој је укупно исплаћено 38.000 еура. Претрагом сајта наведене НВО утрвђено је да је иста основана у циљу организовања фестивала, али да никада није имала никаквих активности, па су им средства додијељена за одржавање фестивала сваке године од којих ни један није одржан“, саопштено је из Министарства.

Како је најављено министар Стијовић ће наредне седмице на конференцији за новинаре саопштити детаље и закључке анализе, детаљни пресјек стања компаније и саопштити предлог рјешења за покушај спашавања „Плантажа“.

Vijesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest