Под лупом Министарства сви директори центара за социјални рад, најављена ревизија

Из Министарства финансија и социјалног старања, на чијем је челу министар Милојко Спајић, најављују да ће стати на крај пракси да социјалну помоћ добијају људи који су иначе материјално збринути а помоћ државе примају због политичке припадности, те да ће након реформе помоћ државе добијати искључиво они којима је она потребна

Милојко Спајић

Из Министарства финансија и социјалног старања, на чијем је челу министар Милојко Спајић, најављују да ће стати на крај пракси да социјалну помоћ добијају људи који су иначе материјално збринути а помоћ државе примају због политичке припадности, те да ће након реформе помоћ државе добијати искључиво они којима је она потребна, независно од било ког својства, пише Дан.

Наводе да је под лупом рад свих директора центара за социјални рад и установа из домена социјалне заштите, те да ће “сваки директор јавне установе за ког се утврди да је у свом раду прекршио Закон о социјалној и дјечјој заштити бити разријешен”.

У Министарству кажу да, у сарадњи са представништвом УНИЦЕФ-а у Црној Гори, спроводе Анализу система социјалне заштите.

Ова анализа фокусирана је на материјална давања и услуге из области социјалне и дјечје заштите који су од посебног значаја за сиромашне и искључене групе и обухвата све програме социјалне заштите. Завршни елемент анализе биће конкретна мапа пута за реформе система социјалне и дјечје заштите, која ће бити креирана у сарадњи са партнерима који доприносе социјалној и дјечјој заштити. Реформа система социјалне и дјечје заштите биће усмјерена на дефинисање развојне политике социјалне и дјечје заштите која ће бити повезана са другим системима и дјелатностима у друштву и усклађена са међународним прописима и стандардима. Фокус ће, између осталог, бити на превенцији социјалних проблема, ефикаснијим материјалним давањима у социјалној и дјечјој заштити, али и обезбјеђивању квалитетнијих услуга у социјалној и дјечјој заштити”, наводе у Министарству.

Истичу да ће, као што је више пута најављено, 2021. бити година почетка социјалне правдеу Црној Гори јер ће, реформом овог система, доћи до тога да помоћ добијају искључиво грађани којима је стварно потребна.

Наш циљ, на којем предано радимо, је смањење сиромаштва и пружање подршке у задовољавању основних животних потреба социјално угрожених грађана. Такође, информациони систем социјалне заштите Социјални картон ће бити унапријеђен и почеће његова суштинска примјена. У циљу унапређења социјалне и дјечје заштите постоји потреба за унапређењем нормативног оквира система социјалне и дјечје заштите у односу на права из социјалне и дјечје заштите, као и начин рада у центрима за социјални рад и установама социјалне и дјечје заштите, како би се на најбољи начин заштитила права особа која имају потребу за одговарајућим обликом заштите”, кажу у ресору Милојка Спајића.

Постоји потреба, како наводе, за даљим развојем и унапређењем услуга, посебно оних које подржавају живот корисника у заједници и смањење броја корисника који користе услугу смјештаја у установама социјалне и дјечје заштите, у циљу спровођења даљег процеса деинституционализације, што је и обавеза Црне Горе у складу са релевантним међународним документима.

Поштоваће принцип недискриминације

У министарству наводе да ће приликом откривања било каквих неправилности у систему социјалне заштите све процесуирати инспекцији.

Надзор над спровођењем права која се остварују у складу са Законом о социјалној и дјечјој заштити врши Управа за инспекцијске послове Одсјек за инспекцију социјалне и дјечје заштите. У том смислу све направилности у остваривању права на материјална давања и услуге у области социјалне и дјечје заштите (14 материјалних давања и пет група услуга) биће процесуиране надлежној инспекцији у складу са законом наводе у министарству.

Један од основних принципа Закона о социјалној и дјечјој заштити је, како истичу, забрана дискриминације корисника по основу паце, пола, старости, националне припадности, социјалног поријекла, сексуалне оријентације, вјероисповијести, политичког, синдикалног или другог опредјељења, имовног стања, културе, језика, инвалидитета, природе социјалне искључености, припадности одређеној друштвеној групи или другог личног својства, који ће се у потпуности поштовати.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest