Последњи атак одлазећег режима на црногорске ријеке: Стефан Савић, Томо Челебић и Олег Обрадовић – стратешки партнери ДПС-а

Спорне одлуке одлазеће Владе Црне Горе

Челебић и Савић

Касно синоћ на сајту Владе Црне Горе објављен је велики број одлука које су донешене без одржавања сједнице.

Међутим, посебну пажњу буди истрајност одлазећег режима да, упркос научно доказаној штетности малих хидроелектрана (мХе) на екологију и вишемјесечном отпору грађана широм Црне Горе, успостави контролу над црногорским ријекама, а кроз сарадњу са традиционалним стратешким партнерима ДПС-а: фудбалским репрезентативцем Стефаном Савићем, бизнисменом Томом Челебићем и власником фирме „Хидроенергија Монтенегро“ Олегом Обрадовићем. 

Наиме, Влада је усвојила Информацију о уређењу права преноса удјела у концесионом друштву и приступању Уговору о концесији за изградњу мХЕ „Бјелојевићка 1“ и мХЕ „Бјелојевићка 2“ на водотоку Бјелојевићка с Предлогом уговора о уређењу права преноса удјела у концесионом друштву „C&S Energy“ d.o.o Podgorica – фирми чији су власници црногорски репрезентативац Стефан Савић и компанија „Челебић“, чији оснивач је Томислав Челебић.

Стефан Савић пренио свој удио на Милицу Фуштић

Влада је, такође, дала сагласност да се изврши пренос удјела у концесионом друштву „C&S Energy“ на начин да се удио физичког лица Стефана Савића у концесионом друштву пренесе на физичко лице Фуштић Милицу, као и да због повећања капитала друштва, дође до промјене висине власничких удјела у концесионом предузећу „C&S Energy“ д.о.о. на начин да се повећа удио „Челебић” доо са 54% на 54,59, а удио “Synergy” доо – компаније повезане са Вуком Рајковиће кумом Мила Ђукановића, смањи са 1% на 0,41 одсто.

Интересантно је и то што је Савић, као просављени одбрамбени фудбалер, са позиције активисте ДПС-а, годинама уназад у црногорској јавности познат и као бизнисмен који је окупиран питањем мХе.

Тим прије што је у досадашњој каријери Савић зарадио вишемилионску суму, што га није спијечило да тражи и добије у кредит од Инвестиционо-развојног фона (ИРФ)  у износу од три милиона евра.

С друге стране, према одређеним информацијама, главни профит власницима MHE долази од високих државних субвенција, које су директно падале на терет грађана, којима су у оквиру мјесечних рачуна за струју били укључени и трошкови за „подстицање развоја обновљивих извора енергије“,

Олег Марковић –  дугогодишњи партнер породице Ђукановић

Када је у питању мХе „Калудра“, Влада је, такође, усвојила Информацију о реализацији Уговора о концесији за изградњу мХе „Калудра 2“ на водотоку Калударска закљученог са концесионаром „Хидроенергија Монтенегро“ доо, прихватила Уговор о концесији за изградњу мале хидроелектране мХЕ „Калудра 2“ на водотоку Калударска и овластила министарку економије Драгицу Секулић да у име Владе потпише Уговор о концесији са власником „Хидроенергије“.

Afera Telekom
Олег Обрадовић, десно

Власник „Хидроенергије“, Олег Обрадовић, је добро познато лице из афере Телеком. Обрадовић је годинама обнашао и функцију предсједника управног одбора Прве банке.

Блиски сарадници Ђукановића у послу са мХе – дио из извјештаја Balkanwatch-a

Подсјетимо, удио у власништву „Хидроенергије“ имао је и Ранко Убовић, данас први човјек Бемакса.

Грађани бране ријеке и Устав Црне Горе

На овакву клијентелистичку самовољу одлазећег режима, чије су одлуке директно супростављене Уставу Црне Горе, према којем је Црна Гора декларисана као еколошка држава, букнуо је немали број спонтано подигнутих протеста од стране мјештана који су изразили забринутост за посљедице изградњи малих хидроелектрана.

Посљедњи у низу је одбрана „Скрбуше“, када су, прије нешто више од мјесец дана, власници имања и активисти блокирали пут према машинском постројењу мини хидроелектране „Скрбуша“ како би спријечили да до градилишта стигну представници концесионара и извођача радова мХЕ. 

Фото: Драгана Шћепановић

Протести су трајали данима, а мјештани су успјели, макар да одложе, стављање ријеке у цијев.

С друге стране, мјештани Калудре су најавили да ће спријечити градњу сваке предвиђене мХе у овом мјесту. Од 7 њих мХе, колико је у плану да се изгради, чак 6 би морало да прође кроз приватне посједе.

Када је у питању изградња мХе на Бјелојевићкој ријеци, притоци ријеке Таре на којој се планира израда двије мале хидроелектране, ова ријека је умногоме већ девастирана због посла на реконструкцији регионалног пута Мојковац-Лубнице, што изискује хитну реакцију надлежних. 

Кандидат за министра екологије Ратко Митровић: Мале хидроелектране су неприхватљиве

Редовни професор Архитектонског факултета на Универзитету Црне Горе и кандидат за министра екологије, просторног планирања и урбанизма Ратко Митровић учествовао је у пројектовању више малих хидроелектрана (мХЕ) у Црној Гори.

Међутим, он је недавно за Вијести рекао да такав модел производње електричне енергије данас сматра неприхватљивим.

Ратко Митровић (Фото: UCG)

Митровић је казао да је сва ангажовања прекинуо 2010. године и да је “управо тај посљедњи пројекат на коме сам имао увид у све његове резултате ми је омогућио да донесем финални закључак колико су мини хидроелектране тог типа, девастирајуће по околину”.

“То ме је и опредијелило да 2010. године напустим тај пројекат и прекинем било какву сарадњу на сличним пројектима у будућности. Од тада и јавно говорим против таквог модела производње електричне енергије. У свијету постоје модернија и еколошки много прихватљивија технолошка рјешења али, без заиста озбиљне студије, не би смјели да размишљамо ни о њима. Богатство Црне Горе је, прије свега, у њеној природи и требамо заједно са невладиним организацијама за заштиту околине и цијелим народом, учинити све да сачувамо нашу ‘дивљу љепотицу’“.

ИН4С

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest