Повратак у школске клупе или учење на даљину

epa08285209 A view of an empty classroom in Rufino Blanco school in Madrid, Spain, 11 March 2020. Madrid's regional government decided to suspend activities in schools, high schools and universities for 15 days starting 11 March, in an attempt to avoid the spread of the novel coronavirus Covid-19 in the region, where half of the virus cases in the country are concentrated. Over 1,600 people have been confirmed infected with Covid-19 in Spain, with more than 30 deaths. EPA-EFE/PACO CAMPOS

До почетка школске године остале су још три седмице.

Док се чека одлука Министарства просвјете, предлог могућег рјешења су дали из Просвјетне заједнице. Они предлжу више модела као што су скраћење часова на тридесет минута, подјела бројних одјељења на двије групе, као и комбиновање учења у школи и учења на даљину.

Данијела Делибашић, члан Просвјетне заједнице, казала је гостујући у ТВ Дневнику РТЦГ-а да бар ученици првог циклуса (први, други и трећи разред) могу похађати наставу која је у потпуности организовану у школи. Ако су одјељења бројна, могу се формирати двије групе које ће се ротирати и ученици неће губити наставу. За остале ученике би могао да се примијени комбиновани модел, ако у школи не постоје реалне могућности за извођење наставе. То значи да једна група прати наставу у школи, а друга онлајн.

Из UNICEF-a поручују да је најважније да се начин учења прилагоди капацитетима школа и броју ђака који похађају наставу. Тагође, сугеришу да је најбоље да о условима надлежни постигну договор са школама, родитељима и ученицима.  „Друга смјерница се односи на потребу да се припреме флексибилни и квалитетни сценарији који ће омогућити школама да релативно лако пелазе са система учења на даљину на комбиновани приступ или попуно отварање, у зависности од епидемиолошке ситуације, али и у зависности од капацитета школе (од величине школе, од броја ученика)“, казала је Маја Ковачевић, координатор програма образовања у УНИЦЕФ-у. Она додаје да је важно да се одради добра процјена и анализа за сваку школу, јер нису исти услови у свакој, нити је епидемиолошка ситуација у свакој општини иста.

То значи да не можемо очекивати јединствен модел извођења наставе на нивоу државе.

Ово су предлози и препоруке, а коначну одлуку о начину извођења наставе ће донијети надлежни органи.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest