Преговоре о Жељезари наставиће у понедјељак

Foto: Pogled

Заинтересовани купац на никшићку Жељезару Миодраг Дака Давидовић је казао да не тражи ни један еуро помоћи и субвенција, већ само да му се омогући да изгради соларне и вјетроелектране које би снабдјевале фабрику струјом, као и да се Жељезари врати кречана и могућност коришћења воде са бране Ливеровићи јер без тога није могуће организовати производњу


Заинтересовани купац на никшићку Жељезару Миодраг Дака Давидовић казао је синоћ “Вијестима” да је током дана имао конструктивне разговоре са представницима њеног власника Тосјали групом из Турске, као и да ће бити настављени у понедјељак.

Он је навео и да је оптимиста да ће се преговори ускоро успјешно окончати.

Давидовић је казао да не тражи ни један еуро помоћи и субвенција, већ само да му се омогући да изгради соларне и вјетроелектране које би снабдјевале фабрику струјом, као и да се Жељезари врати кречана и могућност коришћења воде са бране Ливеровићи јер без тога није могуће организовати производњу.

Раније је саопштено да Тосјали група за Жељезару тражи 25 милиона, а да је Давидовић спреман да понуди највише 15 милиона еура.

Из Владе је саопштено да би они у куповини могли учествовати са износом до 25 одсто цијене.

”Покушавамо да купопродају обавимо без учешћа државе јер не желим да ме оптужују да бизнис развијам на штету државе”, казао је Давидовић “Вијестима”.

На питање “Вијести” како би Жељезара функционисала док се не изграде планиране соларне и вјетроелектране и како би до тада могао покрити трошкове производње челика са овако високим цијенама електричне енергије, Давидовић је казао да би соларне и вјетроелектране могле бити изграђене за годину, а да би до тада куповао струју као и сви остали.

”Не тражим никакве попусте, не жилим да кажу да добијам јефтину струју на штету осиромашени грађана. Овакав пројекат не може бити профитабилан у првој години, ми имамо дугорочну стратегију и планове”, казао је Давидовић.

Жељезара Тошчелик сада има 55 милиона еура акумулираних губитака, дугове од 68 милиона и 250 радника. Она не ради већ годину и по. Радници су до прије два мјесеца примали зараде на нивоу минималне, а прошле седмице су протестовали на крову фабрике.

Садашњи власници су прије годину од Владе тражили гаранције да ће наредне три године за њих цијена електричне енергије остати на 23 еура по мегават часу, јер са већим производња не би била исплатива. Агенција за контролу државне помоћи је то добила.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest