Према списима СДТ: Шверцом 4 000 пакета буџет ојађен за милионе

”Има ли робе још? Пофукасмо све на весеље. До синоћ до 12 смо сједјели. Антонији је рођендан у уторак, морам то испоштовати. Одвојио сам паре за ово прво. А ђе, 30 људи у два дана, повукли би кило да је било”, писао је Лаловићу 8. августа

Криминална група коју је према тврдњама Специјалног државног тужилаштва (СДТ) формирао Милош Меденица прошверцовала је и на црногорском тржишту продала најмање 4.000 пакета цигарета који су били ускладиштени у Слободној царинској зони Луке Бар, а државна каса тиме је оштећена за више милиона еура, пишу Вијести.

По налогу Меденице они су у новембру 2019. прошверцовали 2.000 пакета цигарета, а петнаестак дана касније још толико, пише у списима СДТ-а које сумњичи Меденицу, његовог кума Милоша Вучинића, полицајца Милорада Меденицу, Николу Раичевића и Петра Милутиновића за шверц цигарета и више кривичних дјела.

Бившу предсједницу Врховног суда Весну Меденицу, специјална тужитељка Наташа Бошковић терети да је, са позиције коју је покривала, прикривала чланове клана сина Милоша, како не би били откривени и ухапшени.

У документацији она наводи да је задатак Меденице био да располажући информацијама и сазнањима до којих је дошла током обављања функције, утиче да организатор и чланови криминалне организације не буду откривени приликом преношења и продаје неоцарињене царинске робе – цигарета, изнијетих из Слободне царинске зоне Луке Бар.

Улога њеног некадашњег тјелохранитеља Милорада Меденице била је да као службеник Управе полиције прати и обезбјеђује цигарете од Слободне царинске зоне до складишта у ком су их крили.

Специјална тужитељка дошла је до доказа који указују на сумњу да је Милош Меденица 28. новембра 2019. године платио 2.000 пакета цигарета, након чега је Милутиновић прибавио лажну царинску документацију.

”И то лажну излазницу, лажну декларацију и цмр о изласку акцизне робе чији је промет ограничен… па је за сада НН царинским службеницима дато мито како би прихватили лажну документацију да би се избјегле мјере царинског надзора, након чега су окривљени Вучинић Марко и Раичевић Никола, по договору са окривљеним Меденица Милошем, организовали транспорт, праћење и складиштење исте, док је окривљени Меденица Милорад… вршио пратњу и обезбјеђење превоза од Слободне царинске зоне Луке Бар до складишта”, пише у списима, преносе Вијести.

Појашњено је да су прокријумчарене цигарете транспортоване теретњацима регистарских ознака БР-О76АА и БР-413АА, као и возилима НК-ЦХ875 и НК-ЦМ380.

”Цигарете су продате на територији Црне Горе”, пише у списима.

Камионе цигарета одвозили из луке

Непун мјесец касније – 14. децембра, иста екипа је из Слободне царинске зоне Луке Бар наводно изнијела још 2.000 пакета цигарета, без акцизних маркица, које су такође продате на територији Црне Горе.

Поново су имали исте улоге – Милош Меденица је платио цигарете, Милутиновић прибавио лажну документацију, подмитио царинике, а Вучинић и Раичевић организовали транспорт.

Милорад Меденице је и тог дана имао исти задатак – да прати и обезбјеђује теретањак којим су шверцоване цигарете, ознаке БР-314АА, и аутомобил ПГ-АБ776.

”На означени начин окривљени… су основано сумњиви да су учинили продужено кривично дјело кријумчарење из чл. 265 ст. 2 у вези са чл. 49 Кривичног законика Црне Горе”, пише у списима СДТ-а.

Из одбране Петра Милутиновића, који је и раније хапшен због шверца дуванских производа, тужиоци су закључили да је кријумчарење цигарета примарна дјелатност криминалне организације коју је формирао Милош Меденица.

”Из достављених комуникација и одбране осумњиченог Милутиновић Петра, произилази да ије примарна дјеталност ове криминалне организације кријумчарење – избацивање цигарета из Слободне царинске зоне Луке Бар, којом се ова криминална организација бави у дужем периоду… Из истих доказа произилази и да су исти 28. новембра и 14. децембра 2019. године предузимали и конкретне радње, тј. преношење 4.000 пакета цигарета преко царинске линије избјегавањем мјера надзора”, пише у списима.

Портал Либертас пресс раније је објавио транскрипте порука које је Милош Меденица слао, а из којих произилази да његова мајка зна да он шверцује цигарете и да ће их заштитити…

Осим за кријумчарење цигарета без акцизне маркице, чиме је државна каса оштећена за неколико милиона еура неплаћених дажбина, сина Весне Меденице сумњиче и да је наручо пребијање полицајца из Колашина Младена Леба Бошковића, као и да је више пута омогућавао другима да користе кокаин.

Чувао Весну, Милошу набављао кокаин

Полицајца Дарка Лаловића, који је такође обезбјеђивао Весну Меденицу, СДТ сумњичи да је као службено лице – припадник Управе полиције, посредовао у куповини кокаина који је млађи Меденица давао другима.

У списима предмета пише да је Милош Меденица 23. јуна 2020. године, у Подгорици, са три грама кокаина омогућио да се деветоро људи дрогира, а да је петнаестак дана касније учинио исто. Тада је дрогу од њега добило 30 особа.

”Окривљени Меденица Милош дана 6. и 7. августа 2020. године, у Подгорици, свјестан свог дјела чије је извршење хтио, знајући да је његово дјело забрањено, већем броју лица дао на уживање опојну дрогу кокаин… на начин што је 15 грама опојне дроге кокаин дао тридесеторици лица да је уживају путем ушмркивања на нос”, пише у списима.

Портал Либертас пресс почетком априла објавио је транскрипте комникације Меденице са Лаловићем, из којих се закључује да он, посредством полицајца и других дилера дроге, купује кокаин и да инсистира да та дрога буде из Колумбије. Објавили су и да је Еуропол овдашњим истражитељима доставио фотографије које је Меденица слао Лаловићу 6. августа 2020. године, а на којима се виде одређене особе како конзумирају кокаин, а д дана касније пита Лаловића – има ли још.

”Има ли робе још? Пофукасмо све на весеље. До синоћ до 12 смо сједјели. Антонији је рођендан у уторак, морам то испоштовати. Одвојио сам паре за ово прво. А ђе, 30 људи у два дана, повукли би кило да је било”, писао је Лаловићу 8. августа.

Мјесец раније, 21. јула, наручује 100 грама кокаина од Лаловића, али му и обећава да ће га частити да “гали до краја љета”.

Лаловић је ухапшен 17. децембра 2021. године, а његов “послодавац” Милош Меденица наводно је два дана прије тога напустио Црну Гору.

Полицајце хапсе, старјешине ћуте

Управа полиције није се званично оглашавала о случају “Меденица” у коме су двојица ухапшених њихови службеници.

То није учинило ни Специјално државно тужилаштво. Из те институције раније су објаснили да због заштите интереса поступка који је у току не могу давати информације о предмету у ком је ухапшена и некадашња врховна државна тужитељка – Весна Меденица.

Бившу предсједницу Врховног суда СДТ сумњичи да је, као члан криминалне организације коју је формирао њен син Милош, осим што је прикривала саучесника, имала улогу да се информише о кретању предмета у Врховном суду:

”Да се упознаје са стањем у списима, да јавља организатору друге податке од интереса за криминалну организацију…”, пише у списима СДТ-а.

На терет му стављају и кривично дјело недозвољено држање оружја и експлозивних материја, као и навођење на противзаконити утицај у односу на своју мајку.

Реализација акције у којој је Весна Меденица једна од окривљених почела је 17. априла, управо хапшењем дугогодишње прве жене црногорског правосуђа. Она је убрзала своје хапшење, покушајем да са Аеродрома Голубовци одлети за Београд, посљедњим летом тог дана.

Очекује се да љекари у наредних неколико дана донесу одлуку о томе да ли ће Меденица отићи у Истражни затвор у Спужу, или током притвора бити на болничком лијечењу.

Осим Меденици, притвор је одређен и полицајцу Меденици, службеници Управе прихода и царина Ивани Ковачевић, Василију Петровићу и Луки Бакочу.

Истражитељи трагају за Милошем Меденицом, његовим кумом Марком Вучинићем и Николом Раичевићем.

Наводно, Марко Поповић, Бојан Поповић, Петар Милутиновић и Радомир Раичевић, који су осумњичени да су чланови крими-групе, након саслушања пуштени су на слободу.

У тој акцији по налогу специјалне тужитељке Бошковић ухапшени су и Стево Караникић и Маријан Бевења.

Више судија на списку свједока

У списима Специјалног државног тужилаштва побројано је које све свједоке треба саслушати у истрази покренутој против вишечлане криминалне организације на чијем челу је Милош Меденица.

Тај списак, међутим, није коначан, као ни списак ухапшених, тврде извори “Вијести” укључени у истрагу.

Међу онима који ће специјалној тужитељки морати да одговоре на питања је и троје судија – Бранимир Фемић, Рада Ковачевић и Весна Беговић:

”На околности интересовања њихове донедавне шефице за предмете Врховног суда у којима су они били судије извјестиоци”.Иако их нема на првобитном списку свједока, према незваничним сазнањима “Вијести”, и још неколико судија мораће тужиоцима да објасне да ли је Меденица од њих тражила информације о предметима у којима су оптужени јавни функционери, махом високи представници Демократске партије социјалиста.

Један од саговорника листа рекао је да се Меденица нарочито занимала и за прихватање јемства које је током трајања притвора понудио Подгоричанин оптужен да је организовао криминалну групу која се бавила међународним шверцом дроге у Аустралији, као и за ток тог поступка.

У списима СДТ-а назначено је да исказе морају дати и возачи теретњака и аутомобила које је екипа Милоша Меденице ангажовала да транспортују шверцоване цигарете, а као свједока ће саслушати и још једну службеницу Управе прихода и царина.

Караникић и Бевења у Истражном затвору

Судија за истрагу подгоричког Вишег суда Сузана Мугоша јуче је одредила притвор до 30 дана још двојици наводних чланова криминалне групе Милоша Меденице – Стеву Караникићу и Маријану Бевењи.

Такву одлуку донијела је због опасности од утицаја на свједоке и саучеснике, речено је “Вијестима”.

Након доношења одлуке, Караникић и Бевења спроведени су у Истражни затвор у Спужу.

Нјих двојица ухапшени су 21. априла.

Лисице на руке ставили су им припадници полицијског Сектора за борбу против криминала, након претреса обављених у Бару и Улцињу.

На терет им се ставља стварање криминалне организације.

Својевремено је занимао и осумњичени за пријетње новинарки Оливери Лакић

Да се Весна Меденица са позиције предсједнице Врховног суда “интересовала” за поједине предмете познато је од раније – крајем 2012. године тражила је информације од тадашњег основног тужиоца Саше Чађеновића о истрази против службеника Управе полиције Миленка Рабреновића, у предмету формираном због пријетњи новинарки Оливери Лакић.

Тужилаштво тада није ни саслушало Меденицу, јер је, како је објављено раније, сматрало да за то “није било основа”, иако је Чађеновић о томе сачинио службену забиљешку.

Меденица је тада саопштила да је “по природи њеног посла да буде информисана”, негирајући да је хтјела да утиче на тужиоца.

”Вијестима” није потврђено да ли ће СДТ сада испитати и тај случај.

Осим Меденице, за случај се интересовао и тадашњи шеф Криминалистичке полиције Будва Синиша Стојковић. Он је неколико сати пошто је Веселин Вељовић саслушан у оквиру истраге пријетњи Оливери Лакић ухапшен и пуштен након саслушања.

Тадашња Врховна државна тужитељка Ранка Чарапић саопштила је 28. децембра 2012. да је полиција ухапсила Стојковића због коруптивног кривичног дјела – противзаконити утицај, а због основане сумње да је код основног државног тужиоца посредовао да обустави радње у поступку против Рабреновића.

Послије скоро шест мјесеци, судија Вишег суда у Подгорици Миленка Жижић одбила је оптужни предлог против Стојковића, образлажући да “није имао такав положај и позицију да изврши предметно кривично дјело претпостављеним утицајем како ауторитетом своје службе, професионалним положајем, социјалним статусом, па самим тим ни положајем у друштву”.

И судије Апелационог суда Мушика Дујовић, Марија Маринковић и Радмила Мијушковић сматрале су исто, па су одбиле жалбу замјеника специјалног тужиоца.

Њихова шефица тада је била Весна Меденица.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest