Привредни суд потврдио да јавни извршитељ покрене поступак: Аеродроми да се наплате из буџета


Привредни суд је прошлог четвртка својим рјешењем потврдио да јавни извршитељ Александар Бошковић покрене процедуру наплате 9,3 милиона евра из државног буџета у корист Аеродрома Црне Горе, а по основу дуга националног авио-превозника Монтенегро Аирлинеса (МА).

Против рјешења Привредног суда, није дозвољен приговор.

Овај новац су АЦГ добили на основу ранијих правоснажних пресуда које су донијете у судском спору који је ово државно предузеће водило против МА чији су авиони приземљени од краја прошле године. На основу тих правоснажних судских пресуда је Бошковић на предлог Аеродрома донио рјешење о покретању наплате.

Привредни суд се у свом рјешењу позвао и на сличну праксу Европског суда за људска права, као и на закон о извршењу и обезбјеђењу.

Директор АЦГ Данило Орландић 24. фебруара ове године упутио је допис министру финансија и социјалног старања Милојку Спајићу од којег је тражио састанак како би се нашао модел да се овај новац исплати, а да се не изврши принудна наплата.

Допис Спајићу директор АЦГ је истог дана упутио и министру за капиталне инвестиције Младену Бојанићу на упознавање.

Састанак представника Владе са Орландићем до данас није одржан.

АЦГ су у потпуном власништву Владе, која је средином марта смијенила досадашњи одбор директора и поставила нови.

Нови борд како је најављено треба да расписе међународни јавни оглас за ангажовање новог директора чијим избором ће Орландићу престати мандат.

Нови одбор директора може и раније смијенити Орландића уз законски основ и на његово мјесту поставити вршиоца дужности из садашњег менаџмента до избора новог директора.

Посебним леx специалисом за МА утврђено је укупно дуговање према АЦГ у износу од 32 милиона евра. Примјена овог закона је стопирана након мшљења Агенције за заштиту конкуренције (АЗК).

Орландић је Спајића у допису обавијестио да је од утврђеног дуга дефинисаног у леx специалису Аеродромима прошле године уплаћено 15 милиона еура од чега су 10 милиона вратили у државни буџет по основу утврђене добити за пословну 2019. годину, док преостали дуг износи 17 милиона евра.

“Тим поводом АЦГ су поднијели јавном извршитељу предлог за извршење на основу извршне исправе након чега је јавни извршитељ донио рјешење о извршењу против МА којим је одреди извршење на износ од 9,41 милион евра.

Против тог рјешења је држава Црна Гора, коју заступа заштитник имовинско-правни интереса, изјавила приговор Привредном суду и захтјев за отклањање неправилности, али су и једно и друго одбијени.

Кад је у питању приговор против рјешења о извршењу Привредни суд га је 8. фебруара одбацио као недозвољен, док је захтјев за отклањање неправилности одбијен као неоснован рјешењем Привредног суда од 9. фебруара ове године”, наводи Орландић у допису Спајићу.

АЦГ је након тога, пише у допису, 22. фебруара поднио предлог о преносу потраживања сходно члану 113 Закона о извршењу и обезбјеђењу, а јавни извршитељ је донио тог дана закључак о преносу потраживања на извршног повјериоца (Аеродроме).

МКИ: Треба поштовати одлуке Привредног суда

Из Министарства капиталних инвестиција на питање који је њихов став у вези случаја наплате 9,3 милиона евра одговорено да треба поштовати све одлуке које Привредни суд донесе у спору између двије компаније.

“Подржавамо напоре свих институција, посебно Министарства финансија, да нађу оптималан модел за рјешавање овога проблема”, казали су из МКИ.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest