,,Реномирани инвеститори“ са свјетских потјерница: Како су сумњива лица повезивана са Ђукановићем долазила до црногорских пасоша

Црна Гора је 2018. покренула поступак тзв. економског држављанства који је заживио на љето 2019, а упркос упозорењима домаће и стране јавности на опасност овакве праксе, из тадашње Владе је саопштено да ће продаја пасоша ,,поспјешити отварање нових радних мјеста“

Таксин Шинаватра са црногорским пасошем

Комитет за правду и унутрашње послове Европског парламента (ЕП) још је у фебруару ове године усвојио извјештај којим је захтјевано од земаља кандидата за ЕУ да укину програм тзв. економског држављанства, а Влада Дритана Абазовића најавио је да ће програм трајати до краја године. Контраверзне личности које су своје уточиште нашли у Црној Гори тако што су купили црногорско држављанство, а који се повезују са браћом Ђукановић и њиховим пословима, ипак, у том контексту мало ко помиње.

Црна Гора је 2018. покренула поступак тзв. економског држављанства који је заживио на љето 2019, а упркос упозорењима домаће и стране јавности на опасност овакве праксе, из тадашње Владе је саопштено да ће продаја пасоша ,,поспјешити отварање нових радних мјеста“.

Међутим, већ и годинама прије поменутог програма разне контраверзне личности које су неријетко гоњене у својим матичним земљама своју сигурну луку нашли су у Црног Гори.

Прошла је више од деценије од како је корумпирани бивши премијер Тајланда добио црногорско држављанство по скраћеном поступку, иако је у том моменту био кривично гоњен у родној земљи због корупције и свргнут са власти након војног пуча 2006. године, а црногорски МУП је тек након вишемјесечних притисака признао да је Шинаватра постао Црногорац.

Након што је практично била приморана да изађе у јавност Влада је тајландског криминалца јавно представила ,,лицем од посебног значаја за економски интерес Црне Горе“, а тадашњи шеф црногорске дипломатије Милан Роћен рекао да је додјела држављанства бившем тајландском премијеру, у свијету познатом само по криминалу и милионским проневјерама, ,,побољшала углед Црне Горе у свијету“.

korupcija
Јинглак Шинаватра и Мило Ђукановић

Прича о Шинаватри је актуелизована од како је ступила на снагу одлука о додјели тзв. економских пасоша, а недавно још више након што је сестра Таксина Шинаватре, Јинглук, која се такође сумњичи за корупцију, крајем јуна 2019. постала држављанка Србије.

Јинглук Шинаватра је посјетила Црну Гору 2013. године како би, по званичним најавама, потписала са црногорским званичницима потписала споразум о визним олакшицама између Црне Горе и Тајланда због наводне „привредне сарадње двију земаља“ и тада нагласила како је заинтересована за црногорско држављанство.

Да су за црногорске пасоше интересовали они које у свијету сумњиче да су криминалци и који су блиски предсједнику Црне Горе показује и чињеница да је на исти начин пасош Црне Горе добио малезијски бизнисмен и играч покера Веи Сенг Пуа, који је 2014. био ухапшен у Лас Вегасу, а сада се, уз Рестис групу, од стране многих сматра параваном за прање новца браће Ђукановић.

markovic pua
Петрос Статис, премијер Душко Марковић и Пол Пуа на отварању хотела Маестрал

Такође, пасош је, на лични захтјев Ђукановића добио и некадашњи палестински министар безбједности Мохамед Дахлан, који је оптуживан за проневјеру десетина милиона долара из државних фондова, а палестинске власти држе одговорним и за смрт палестинског вође Јасера Арафата.

Такође, други глобални случај у којем се спомиње Дахланово име јесте убиство саудијског новинара Џемала Кашогија 2018. године у Конзулату Саудијске Арабије у Истанбулу, како је писао Недељник.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest