Ровчанин: Из Термоелектране стиже милијарду еура годишње

Термоелектрана (ТЕ) Пљевља годишње произведе струје у вриједности од милијарду еура и да није ње пословање Електропривреде Црне Горе (ЕПЦГ) било би угрожено, посебно у садашњим условима када се увозе значајне количине електричне енергије, тврди извршни директор ЕПЦГ Никола Ровчанин и наводи да би дошло до значајног поскупљена струје, да је ТЕ престала да ради, пишу Вијести.

Колико ТЕ значи за електроенергетски систем, истиче он, показује и податак да производи пет од укупно седам гигават-сати електричне енергије, колико је укупна дневна производња у Црној Гори, односно око 70 одсто.

Наводи да Хидроелектрана Пива тренутно дневно произведе 1,5 гигават-часова, а 0,5 вјетропаркови Крново и Можура.

”Тешко је замислити систем у данашњим околностима без ТЕ. Да је ТЕ престала да ради како су то заговарали појединци, морало би да дође до значајног поскупљења електричне енергије за потрошаче, или да држава издвоји значајне субвенције према ЕПЦГ, а највјероватније до комбинација ова два сценарија. Било би и угрожено пословање ЕПЦГ у том случају. Из овога се може закључити значај Термоелектране. На данашњи дан годишња производња ТЕ Пљевља вриједи близу 1 милијарду еура. Данас не чујем оне који су прошле године заговарали њено гашење. Једни су промијенили мишљење преко ноћи, а други су се повукли и ћуте. Поносан сам што смо извојевали побједу упорношћу, аргументацијом и одбранили рад ТЕ, а вријеме је показало да смо били у праву”, казао је Ровчанин.

Одустајање од другог блока грешка тешка 500 милиона

Вријеме је, истиче он, показало да је највећа грешка претходних влада одустајање од изградње другог блока ТЕ.

”Да сада Црна Гора има други блок ТЕ, у државни буџет би се сливало најмање 500 милиона еура годишње по овим цијенама и имали би изворе за сопствену потрошњу. Заиста неопростива грешка и можда једна од највећих у новијој историји, која је пропуштена када су постојали сви услови за њену изградњу”.

Наводи да је ЕПЦГ у августу увозила струју по просјечној цијени од 465 еура по мегават-сату, за шта је издвајано миллион и по еура дневно, односно 45 милиона за мјесец.

”У односу на претходне године, количине су сличне, али су цијене десетак пута веће што је огромно оптерећење за финансије ЕПЦГ. У јуну, јулу и августу ЕПЦГ је увезла више од 100 милиона еура електричне енергије. У јулу ове године увезено је 36.436.000 еура електричне енергије, а за читаву 2020. годину вриједност увезене енергије био је 31.292.000 еура. Дакле, на овом примјеру се јасно могу видјети поремећају на тржишту и финансијски издаци које трпи ЕПЦГ, а што ће условити негативне ефекте у пословању у трећем кварталу, али очекујем да четврти квартал када се оправдано очекују вишкови и извозни потенцијал санира негативне ефекте трећег квартала и оствари профит компаније”.

Проблема са увозом нема, али их може бити

Ровчанин каже да ЕПЦГ за сада нема проблема са набавком струје, али да не могу искључити ни ту могућност “јер могу наступити околности које не зависе” од те компаније.

”Проблеми могу наступити у цијелој Европи, па ни Црна Гора неће бити поштеђена. За сада немамо проблема са набавком енергије, а улазимо полако и у четврти квартал гдје очекујемо вишкове за извоз”.

Компанија на чијем је челу не планира рестрикције уколико настави сушни период, поручује он, и “увешће их само у случају крајње нужде, односно изненадних хаварија на објектима.

Наводи да је призводња из хидроелектрана за 8 мјесеци подбацила, и да је на нивоу од 73 одсто од плана, док су акумулације за око 115 гигават-часова мање од планираних.

”ЕПЦГ је због недостатка производње из хидроелектрана и високих цијена издвојила значајне износе за увоз електричне енергије (163 милиона еура). Надамо се да ћемо у наставку године акумулације вратити на план и извести одређене количине. Свједоци смо екстремне суше која је погодила регион и Европу. То су околности на које дефинитивно не можемо утицати”.

Соларни потенцијал велика шанса

Ровчанин упозорава да је ЕПЦГ талац чињенице да 40 година није изграђен ниједан енергетски објекат, што је, како каже, поражавајуће.

Истиче да је од пресудног значаја да се у што краћем року дође до нових објеката и нових мегавата.

”Управо је љетњи период када је највећа потрошња, када највише увозимо, када је туристичка сезона, годишње доба на које морамо посветити пажњу… Црна Гора има невјероватан соларни потенцијал. Уколико бисмо успјели да у наредним годинама инсталирамо довољан број соларних електрана и на тај начин умјесто љети што увозимо, да имамо довољно за домаће потребе, али и за извоз, постигли бисмо енергетску независност у пуном капацитету”.

Истиче да је “за брзу енергетску транзицију неопходна снажна подршка државе, неоптерећујућа администрација и либералније законодавство”.

Недопустиво је да се за енергетски објекат чекају разне врсте докумената по неколико мјесеци, да се за једну електрану за домаћинства тражи на десетине разних дозвола, потврда и сл. Дакле, улагање у енергетику треба да буде национални циљ број 1 и ту се не смију дозволити било какве административне баријере које успоравају и коче. За ЕПЦГ је важан сваки дан, сваки сат. Ми смо у августу дневно увозили 1,5 милиона еура, па можете видјети колико нас кошта само један дан кашњења неког документа, а тиме и кашњења пуштања у рад неког енергетског објекта”.

О поскупљењу струје “не размишљају”

ЕПЦГ у овом тренутку, тврди Ровчанин, не размишља о повећању цијена струје за грађане.

”Напомињем да ЕПЦГ утиче на само дио рачуна који се тиче активне енергије, остало је ПДВ и мрежне услуге. Држава одређује законом износ ПДВ-а, а Регулаторна агенција за енергетику губитке на мрежи о чему ће одлучити, како сам информисан, почетком децембра. Такође, ЕПЦГ је стимулисала штедњу тако што обезбјеђује 13 одсто попуста на укупан рачун за домаћинства која троше испод 500 киловата, а њих је више од 170.000 у претходном мјесецу”.

Извор: Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest