Преговарачи на Конференцији Уједињених нација о климатским промјенама (ЦОП26) у Глазгову пробили су рок за њен завршетак и још настоје да постигну консензус.

Када је у 19.00 по централноевропском времену истекао рок предвиђен за окончање двонеђељног самита, пред преговарачима је још било доста посла.
Они настоје да постигну консензус о тешким питањима, међу којима су будућност фосилних горива и издвајање новца за сиромашне земље ради ублажавања ефеката климатских промјена.
Министар Габона за шуме и Ли Вајт рекао је да преговоре коче САД, уз подршку Европске уније.
Вајт је казао да постоји мањак повјерења између богатих и сиромашних држава по питању издвајања новца за санирање најтежих посљедица климатских промјена и за прилагођавање промјени климе.
Навео је да богате земље нијесу спремне да формирају нови фонд, а да земље у развоју сматрају да су постојећи механизми финансирања преоптерећени.
„Дакле, донекле смо у ћорсокаку. САД нису вољне да дају новац за прилагођавање климатским промјенама и желе да то буде на чисто добровољној основи“, рекао је Вајт и додао да ЕУ подржава амерички став.
Кашњење није неуобичајено када је ријеч о климатским преговорима под окриљем УН. Претходна конференција о клими, 2019. године у Мадриду, трајала је два дана дуже него што је било предвиђено.
Колико ће преговори у Глазгову још трајати тренутно нико не зна, а многи делегати се припремају за дуго вече.