Састанак МПНКС и Удружења младих са хендикепом

Министарка Весна Братић предочила је став да би свако дијете са инвалидитетом, без обзира на степен инвалидитета требало да има асистента у настави

Министарка просвјете, науке, културе и спорта проф. др Весна Братић, заједно са државном секретарком Милицом Кадовић, примила је данас у просторијама МПНКС представнице Удружења младих са хендикепом Црне Горе, Анђелу Радовановић, програмску менаџерку и Драгану Ђокић, психолошкињу УМХЦГ. Како су навели у саопштењу, главна тема састанка односила се на насиље над женама и дјевојчицама са инвалидитетом, као и положај особа са инвалидитетом у образовном систему.

На самом почетку састанка, програмска менаџерка Удружења, Анђела Радовановић изразила је захвалност на интересовању  МПНКС o oвако важним темама и презентовала  пројекат „Оснажене“, реализован  уз подршку амбасаде САД и Комисије за демократију који је имао за циљ да освијетли насиље над женама и дјевојчицама са инвалидитетом, са посебним фокусом на економско насиље. Она је истакла да су у склопу пројекта организовали радионице и фокус групе са женама са инвалидитетом, са члановима њихових породица, као и са представницима МУП-а, Министарства финансија и социјалног старања и са инспекцијким органима, те да је урађено истраживање које је обухватало 75 жена и дјевојчица са инвалидитетом.

Оно што је забрињавајуће јесте да многе жене и дјевојчице са инвалидитетом истичу да немају довољно знања и вјештина да препознају насиље, ни да одговоре на њега. Такође, још једна алармантна чињеница је да се специфични облици економског насиља, као што је украћивање образовања, не перципирају као такви од стране жена са инвалидитетом нити њихових породица, као ни од надлежних органа који би требали да их заштите и усмјере како да траже своја права“, објаснила је Радовановић додајући податак да је дјевојчица са инвалидитетом у образовном систему скоро двоструко мање него дјечака, те да је та разлика нарочито видљива у основном образовању. Такође, Радовановић је истакла да би сарадња са МПНКС била изузетно значајна  у погледу оснаживања  дјевојчица које су у основним и средњим школама да препознају насиље, те да би се заједничко дјеловање требало усмјерити на проблем дискриминације жена кроз језик и говор мржње који је у порасту.

Министарка Весна Братић предочила је став да би свако дијете са инвалидитетом, без обзира на степен инвалидитета требало да има асистента у настави, и да би на тај начин сваком дјетету била пружена шанса да постигне боље резултате у настави и  стекне адекватне животне вјештине. Такође, додала је да је МПНКС спремно да подржи  иницијативу Удружења младих са хендикепом у погледу оснаживања дјевојчица за борбу против сваког облика насиља.

„Пракса је показала да је директан обилазак школа,  особља које ради са овом популацијом, као и самих ученика са инавилидетом најбољи начин да се додатно мотивишу и ангажују и да се промовише значај образовања, нарочито дјевојчица,  као поудздан вид заштите од насиља“, поручила је министарка, додајући да ће Министарство поред директног учешћа у оваквим акцијама, иницирати кампање у основним и средњим школама које ће имати за циљ укључивање дјеце са инвалидитетом  у све аспекте живота и друштва.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest