Савез пензионера више неће добијати новац из буџета и Фонда ПИО

Због откривених злоупотреба угрожени пензионери ће помоћ добијати директно од Фонда, без посредовања удружења. За изградњу станова за пензионере подстанаре биће формиран посебан стамбени фонд

Савез удружења пензионера више неће добијати новац из буџета и Фонда ПИО како би га по својим критеријумима дијелио угроженим пензионерима као социјалну помоћ нити за стамбену изградњу, гдје су откривене бројне злооупотребе, сазнају “Вијести”.

Фонд ПИО ће формирати своју стамбену задругу за изградњу станова за пензионере подстанаре и угроженим пензионерима директно уплаћивати новац без посредовања удружења у подјели. Управа Фонда ће у сарадњи са Владом ускоро формализовати ове одлуке. Функционери Савеза пензионера су водили кампању против садашњег директора Фонда ПИО Ранка Алигрудића и покушали да га смјене, али на крају ипак нису успјели.

Савез добијао милионе

Савез пензионера годишње из државног буџета добија најчешће око 300 хиљада еура за помоћ угроженим пензионерима, која је дијељена преко општинским и мјесних удружења, али би у изборним годинама та цифра била и значајно већа. За стамбену изградњу удружењима пензионера дијељено је и по два и по милиона еура годишње. Такође Савез пензионера од чланарина узме годишње око милион еура, које је дијелимично користио за помоћ пензионерима. Алигрудић је ове године обуставио исплату око 900 хиљада еура за стамбену изградњу због откривених злоупотреба.

Комисија Фонда ПИО је у јуну објавила два извјештаја о контроли о томе како су удружења пензионера трошила новац намијењен помоћи пензионерима, и други о стамбеној изградњи и дијељењу станова пензионерима подстанарима. У оба извјештаја констатован је велики број неправилности, иако су извјештаји рађени само на основу документације која је достављена од удружења.

Многа удружења нису Фонду ПИО достављала комплатне спискове о подијељеној помоћи за новац добијен из буџета, нити о стамбеној изградњи и подјели станова, тако да није утврђен коначан обим неправилности. Тужилаштво је формирало предмет и отпочело истрагу по ранијим пријавама и проширило га по новим наводима из ових извјештаја.

Било је примјера и да спискови о подијељеној помоћи нису уредби и са погрешним бројевима због чега се коначан обим неправилности није ни могао утврдити, као и да је једна особа подизала новац за више од 20 пензионера али да нигдје нема њиховог потписа да су примили новац. Такође, дио новца којег је држава намјенила за помоћ, потрошен је за “трошкове дијељена помоћи”, док су неки добијали накнаде за тај посао. Има примјера и да су удружења овај новац користила за плаћање казни по изгубљеним судским споровима.

Велике неправилности код стамбене изградње

Велике неправилности откривене су код стамбене изградње. Разним анексима повећавана је цијена изградње или су додатно за неке спорне радове извођачу давани пословни простори и станови. У извјештајима се наводе и сумње да су удружења преко разних компензација омогућавала извођачу да избјегне плаћање ПДВ-а. Констатовано је и да су пензионери подстанари продавали велики број станова а касније наставили да живе на адресама које су биле пријављене као подстанарске. Такође, судови су више пута поништавали одлуке о подјели станова због кршења правилника.

Један од спорних примјера је изградња стамбене зграде за пензионере подстанаре у Подгорици, на плацу који је удружењу пензионера поклонила Општина.

У марту 2012. године је након јавног надметања прихваћена понуда предузећа “Кролинг” за изгради стамбену зграду на пет спратова, са сто стамбених јединица, односно 70 гарсоњера и 30 једнособних станова. Уговором је предвиђено да се станови изграде по систему “кључ у руке” за 2,47 милиона еура.

Кључ у руке, па два анекса

Међутим, крајем те године Удружење потписује анкес уговора којим се предвиђа изградња прикључака на инфраструктуру, кровне конструкције и ТР прикључака за додатних 138 хиљада еура. Комисији је спорно то што је основним уговором предвиђена градња по систему “кључ у руке”, односно завршетак свих потребних радова да би зграда била усељива и добила употребну дозволу, због чега није била разлога за анексе и додатне радове.

Јефтинији радови без умањења цијене

Техничким прегледом изведених радова констатоване су измјене пројектованих рјешења тако што су урађена јефтинија рјешења уз сагласност Удружења пензионера и без смањења уговорене цијене.

Тако је умјесто пројектованог равног крова, изграђена дрвена кровна конструкција на аб плочи и уграђен је ребрасти лим као кровни покривач, умјесто ограде од алуминијских профила са испуном од каљеног стакла, изграђена је балконска ограда од металних профила, нису урађене алуминијске ролетне на балконима, већ су уграђене еслингер ролетне на балконским вратима, нису изведене заштите (алуминијске кутије са жалузинама) за спољне јединице клима уређаја на фасади, на улазима у стамбени дио објекта су укинута једнокрилна врата на фасади и двокрилна врата – вјетробран, нису уграђени плакари у становима иако су пројектом били предвиђени, нису изграђени станови који су прилагођени лицима смањене покретљивости…

”Извршене измјене пројектованих рјешења, иако су одобрене од стране инвеститора (Удружења пензионера Подгорица), нијесу довеле до промјене уговорене цијене извођења радова”, наведено је у извјештају.

На крају је изграђено 97 станова од којих је 16,22 одсто одмах продато, док је седам одсто поклоњено.

Станови дати под закуп, а пренијети на друге власнике

Од укупног броја станова у овој згради за пензионере подстанаре у Подгорици, како је наведено у извјештају, 30 гарсоњера је дато под закуп пензионерима по цијени од једног еура по квадрату.

”Из саме документације не може се јасно закључити ко је закуподавац, односно ко прима закупнину по основу закључених уговора о закупу. Међутим, увидом у лист непокретности произилази да је на гарсоњерама уписано право својине трећих лица. Самим тим, није испоштована Одлука о додјели станова пензионерима”, наведено је у извјештају.

Извор: Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest