Скупштина ће на наредној сједници разматрати предлог Административног одбора за разрјешење предсједника Државне изборне комисије (ДИК), Алексе Ивановића

ИВАНОВИЋ КАЖЕ ДА НЕ ЗНА ШТА ЈЕ ПОЗАДИНА ПРИЧЕ
Скупштина на наредној сједници о разрјешењу Ивановића
Из АЗЛП казали да ће у четвртак дати мишљење о захтјеву ДИК-а, Ивановић тврди да раде по закону


Ивановић, Фото: САВО ПРЕЛЕВИЋ

Скупштина Црне Горе ће на наредној сједници разматрати предлог Административног одбора за разрјешење предсједника Државне изборне комисије (ДИК), Алексе Ивановића.

То је „Вијестима“ саопштио савјетник у кабинету предсједника Скупштине, Вук Јанковић.

„Након скандалозног поступања челника и дијела чланова ДИК-а 28. децембра прошле године, од истих нас ништа више не може изненадити. Због тога је Административни одбор утврдио предлог за разрјешење предсједника ДИК-а, који ће бити разматран на наредној сједници Скупштине Црне Горе“, казао је Јанковић одговарајући на питање – шта ће Скупштина предузети поводом тврдњи четворице чланова ДИК-а из парламентарне већине, да је та институција злоупотријебила личне податке бирача у Херцег Новом.

ДИК је прекјуче саопштио да су у бирачки списак у Херцег Новом уписана 1.973 бирача која имају право гласа у Србији. Четири члана ДИК-а из реда власти оградила су се од тог саопштења, тврдећи да на сједници то није установљено. Они су у заједничком саопштењу упозорили „да постоји основ сумње да је оваквим поступањем извршено кривично дјело које се гони по службеној дужности“.

Предсједник ДИК-а Алекса Ивановић казао је „Вијестима“ да је та институција поступала по закону приликом утврђивања „дуплих бирача“. Ивановић је појаснио да је ДИК само преузео податке с јавно доступних сајтова и да, по Закону о бирачком списку, има овлашћење да се бави тиме.

„Сва овлашћења постоје. Закон би требало прецизирати да не би долазило до оваквих ситуација. Не знам шта је позадина приче“, тврди он и додаје да је сајт с јединственим бирачким списком Министарства државне управе и локалне самоуправе Републике Србије (упит.бирацкисписак.гов.рс) „стављен у други режим рада“ након што су преузели податке с њега.

Из ДИК-а су раније саопштили да ће документацију коју имају прослиједити МУП-у ради покретања поступка провјере бирачког права оних који могу остварити бирачко право и у Црној Гори и у Србији.

Из Агенције за заштиту личних података и слободан приступ информацијама (АЗЛП) рекли су „Вијестима“ да им је ДИК 19. априла затражио мишљење да ли може вршити провјеру да ли се бирач који је уписан у бирачки списак Црне Горе истовремено налази у бирачком списку БиХ доступном на јавном порталу избори.ба, у бирачком списку Србије на порталу упит.бирацкисписак.qов.рс, као и у јавно доступним бирачким списковима других држава.

„Редовна сједница Савјета Агенције на којој ће бити разматрано мишљење по захтјеву ДИК-а биће одржана у четвртак, 29. априла, након чега ће јавност бити упозната са ставом Савјета Агенције по овом питању“, навели су из АЗЛП-а.

Из Центра за грађанско образовање (ЦГО) јуче су позвали АЗЛП да испита поступке ДИК-а и утврди да ли је дошло до незаконите обраде личних података црногорских грађана и неовлашћеног приступа бирачким списковима друге државе.

„И поред чињенице да су ти подаци, уз упис јединственог матичног броја (ЈМБГ), доступни путем дигиталног портала Министарства државне управе и локалне самоуправе Републике Србије, као такви нису намијењени за употребу од стране државног органа друге државе – у овом случају органа из Црне Горе. Такви дигитални системи, слични онима који се користе и код нас, прије свега служе бирачима како би провјерили своје бирачко мјесто, а затим и тамошњим органима, а никако и јавним органима друге државе“, саопштио је сарадник на програмима у ЦГО-у Дамир Суљевић.

Из МУП-а се нису оглашавали у вези овог случаја, већ су нас упутили на АЗЛП.

Локални избори у Херцег Новом заказани су за 9. мај, а МУП ће закључити бирачки списак десет дана прије избора.

Газивода: Кривична одговорност ако се уноси у базу памте
Адвокат Синиша Газивода појаснио је да ДИК има право увида у бирачки списак и да може да укаже МУП-у на потребу отклањања уочених неправилности у вођењу бирачког списка.

„У конкретном случају, ДИК је обрађивао податке тако што их је уносио у базу Републике Србије. Вјероватније је да се уноси у ту базу не памте. Ми то не можемо утврдити ни као држава, јер је питање хоће ли нам Србија дати податке о томе. Уколико се уноси памте, онда би ту било и евентуалне кривичне одговорности, али и то је тешко доказати“, рекао је Газивода „Вијестима“.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest