Ковачевић: Србима се стално претпоставља нека кривица; Ђачић смијењена јер је показала да припада српском народу

„Овим путем апелујем да се овај степен мржње који се манифестује смањи. Апелујем на све стране да не реагују бурно на све ово што се дешава. Апелујем и на народ коме ја припадам и коме припада госпођа Ђачић, а која је била предмет овог медијског линча претходних дана такође смире тензије. Овдје се константно тражи од српског народа да његови припадници доказују да нијесу криви за нешто, јер смо сви унапријед криви за нешто само зато што припадамо српском народу“, истакао је Ковачевић

Марко Ковачевић

Посланик Демократског фронта Марко Ковачевића на јучерашњој шестој сједници Одбора за људска права и слободе рекао је да је в. д. основне школе „Ристан Павловић“ у Пљевљима Бојана Ђачић смијењена искључиво зато што припада српском народу.

Он је истакао да је у Црној Гори постао тренд да се српском народу унапријед претпоставља кривица.

„В.д. директорица у Пљевљима смијењена је непобитно само зато што припада српском народу. Тај доказ је изведен на основу једне фотографије са симболима народа којем припада, упитању су гусле и шајкача, која је управо за пљеваљски крај и карактеристична и на тај начин је почела једна медијска одмазда и линч над том особом, гдје је њој само зато што је припадница тог народа коме припада претпостављена нека кривица. Она је морала да се оправда зашто припада неком народу и да ли неке кривице које се том народу намећу припадају и њој. То је један, бићу слободан да кажем шовинизам који тражи не само да се на њега ћути већ да се он као правило примјењује и да они према којима се примјењује прихвате да они врше аутошовинизам, тј. да и они сами према себи поступају на исти начин на који ови други поступају према њима“, истакао је посланик Ковачевић и додао:

„Један „дух самопорицања“ како би то Мило Ломпар рекао се задаје српском народу у Црној Гори и видимо да и представници нове власти под тим попуштају и мислим да не би било лоше да заштитник људских права и слобода Црне Горе на неки начин то осуди онако како је то прикладно, јер бојим се да ово ствара једно неповјерење међу људима на националној основи које сјутра може да прерасте у неке ствари које нико не жели. Јер, се буквално проблематизује сваки симбол који српски народ истиче у Црној Гори чак и када је у питању дворска застава династије Петровића Његош. Све се то проглашава иностраним елементом, а непрестано се том народу претпоставља нека кривица“, казао је он.

Ковачевић је нагласио да би било нормално и поступајући по праву да неко претпостављамо невиност док се не утврди кривица, а не обрнуто.

„Овим путем апелујем да се овај степен мржње који се манифестује смањи. Апелујем на све стране да не реагују бурно на све ово што се дешава. Апелујем и на народ коме ја припадам и коме припада госпођа Ђачић, а која је била предмет овог медијског линча претходних дана такође смире тензије. Овдје се константно тражи од српског народа да његови припадници доказују да нијесу криви за нешто, јер смо сви унапријед криви за нешто само зато што припадамо српском народу“, истакао је Ковачевић.

Он наглашава да та ситуација нимало није добра и да се тај чвор треба разријешити.

„Не желимо да неко на нас гледа са неким неповјерењем и неким страхом и ми на неке друге због тога што неки медији воде линч против нас који смо припадници српског народа. То није добра порука. То може да произведе све оне ствари кроз које су Срби прошли заједно са припадницима ромског и јеврејског народа, а кроз које је прошао и јерменски народ у Турској. Ми не желимо да се то дешава нама, нити било ком другог грађанину у Црној Гори. А то ако настави да се дешава постаје неподношљиво за једну групацију људи у Црној Гори, а која није баш мала“, закључио је Ковачевић.

Јуче је министарка просвјете, науке културе и спорта Весна Братић смијенила је Бојану Ђачић, вршитељку дужности директорице Основне школе „Ристан Павловић“ у Пљевљима, само два дана након што је именовала на ту дужност.

За новог вршиоца дужности постављен је Војислав Војо Касалица, који дуго ради као професор историје у тој образовној установи.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest