Скупштина: Ромска заједница тражи цензус од 0,35 %

Откада је уведен институт афирмативне акције у изборно законодавство 1998. до данас Закон о избору одборника и посланика се мијењао 18 пута. Но, ниједном због ромске заједнице која годинама тражи исти третман као што има хрватска, цензус за улазак у Парламент од 0,35 одсто. Прва ромска политичка партија планира учешће на наредним изборима.

„Демократска партија Рома је основана 2019. у децембру“, навео је Шаљај.

Но, још нису кренули у политичку борбу јер је цензус на изборима за њих превисок.

„Имамо Албанце који су по задњем попису 5,1%, Бошњаци који су преко 8%. Не можемо ми као исто као Бошњаци и као Албанци да имамо. Док Хрвати су 0,9% по задњем попису а ми 1,1% и њима је омогућено 0,35% а нама није“, истиче Шаљај.

И омбудсман је још 2013. тражио нижи цензус како би Роми добили аутентичног представника у Парламенту. За то до данас није било воље међу политичким партијама.

„Ако то сведемо на најбаналнију раван проблем је вјероватно у недостатку политичке воље да се то реализује“, каже Синиша Бјековић, Заштитиник људских права и слобода.

„имамо готово највећу дистанцу у односу на Роме што свједочи о својеврсном расизму у нашем друштву“, истиче посланица ГП УРА Божена Јелушић.

Устав не препознаје Роме и Египћане као националну мањину, већ их третира као “друге мањинска заједнице”.
Предсједник Одбора за свеобухватну изборну реформу Страхиња Булајић казао је да није незадовољна само ромска заједница већ и албанске партије и зато се проблем мора ријешити.

„Са друге стране, хрватска мањина има исувише низак праг за улазак у Парламент. Тако освојен један мандат може да буде пресудан за формирање власти. Али, тада се може поставити питање – да ли Црна Гора може себи да приушти такав луксуз? Такво питање захтијева јасан одговор“, саоптио је Булајић.

Но, да ли се ради о политичким или људски правима?

„Овдје не говоримо о томе да ли некоме треба дати или не дати мандат и како ће тај мандат на крају превагнути. Овдје говоримо о грађанским, политичким и прије свега о људским правима“, наглашава Елвис Бериша из НВО Корачајте са нама.

„Немам никакав проблем да ја не будем у Скупштини али имам проблем да нико не буде“, поручује Менсур Шаљај.

One thought on “Скупштина: Ромска заједница тражи цензус од 0,35 %

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest