Случај убиства Баранке: Пет година малтретирана, муж пријављиван

Случај овог породичног насиља пријављен је 16. јануара дежурном тужиоцу да би осумњичени већ наредног дана био приведен. Након саслушања, одређен му је притвор до 30 дана

Тридесеттрогодишњи Д.Н. из Босне и Херцеговине, осумњичен за убиство Н.З. (27) раније је два пута кривично и прекршајно пријављиван за насиље у породици.

Трећи смртни исход породичног насиља у посљедња четири мјесеца. Двадесетседмогодишња Баранка Н.З. преминула је 22. јануара у Клиничком центру усљед тешких повреда које јој је задао невјенчани супруг, тридесеттрогодишњи Д.Н. из Босне и Херцеговине. Особе блиске породици кажу да је ријеч о вишегодишњем насиљу.

„Пет година колико ја знам, колико су у браку, она је малтретирана, не знам колико година дјеца исто“, казао јечлан породице.

„Ево што је направио, мострум, поступио је безобразно, нико није могао у животу нешто тако да направи као он што је направио. Ја сам њу волио као сестру“, каже један од комшија.

Случај овог породичног насиља пријављен је 16. јануара дежурном тужиоцу да би осумњичени већ наредног дана био приведен. Након саслушања, одређен му је притвор до 30 дана.

„Приликом рада на овом предмету поступајући тужилац је прибавио извод из казнене и прекршајне евиденције за осумњиченог и утврђено је да је и раније два пута кривично и прекршајно пријављиван за насиље у породици, што је био разлог за његово задржавање и одређивање притвора на крају од стране Основног суда у Бару“, саопштио је Радован Ђуришић, руководилац ОДТ-а у Бару

Шест дана касније Н.З. је преминула, због чега је надлежност сада у рукама Вишег државног тужилаштва у Погорици. За кривично дјело насиље у породици са смртним исходом, предвиђена је затворска казна од 3 до 12 година.

Да систем заштите не функционише и да га је потребно мијењати показује и то што огроман број предмета стиже на адресу НВО сектора.

„У 2021. години имали смо више од 4.500 пружених услуга, то је апсолутно рекорд и показује да институције заправо не раде како треба“, истиче Маја Раичевић из Центра за женска права.

Тврде да је казнена политика за починиоце породичног насиља изузетно блага.

„Имали смо 1539 окончаних предмета, 443 новчане касне, условне осуде 289, опомене, васпитне мјере, одбачене и обустављене поступке, а само 106 казни затвора, што је мање од 10 одсто од укупног броја предмета који су се нашли пред нашим судовима“,наводи Раичевић.

Надају се да ће надлежни коначно сјести за сто и утврдити одговорност за постојеће стање и успоставити систем који ће бити у функцији жртве породичног насиља.

(РТЦГ)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest