СРБИЈА: Иницијатива „И предузетнице су маме“

Пише: Марија Шћекић Живојиновић

trudnica-koja-radi
<a href=’https://www.freepik.com/photos/woman’>Фото: Woman photo created by freepik – www.freepik.com</a>

Дигитална заједница и Удружење „Маме су закон“ имали су састанак са министарком за рад г-ђом Даријом Кисић Тепавчевић 19. октобра 2021. године поводом иницијативе „И предузетнице су маме“. 


Према резултатима истраживања „Аддико 100 највећих“, од укупног броја регистрованих предузетничких агенција у Србији, на челу 30% њих се налазе жене. Просечна предузетница у Србији је жена у средњим годинама са средњим или вишим образовањем, живи у граду, удата је и има децу. Истраживања упућују и на то да 68% жена предузетница је ушло у предузетничке воде јер нису могле да нађу посао. 

Иницијатива „И предузетнице су маме“ има за циљ уклањање дискриминације предузетница по питању права на трудничко, породиљско и одсуство са рада ради неге детета:

  • Прво, предузетнице које се одлуче да наставе пословање у току трудничког одсуства тако што овласте пословођу да ради за њих, не добијају пун износ накнаде. Напротив, њихова накнада се смањује за 50% у односу на накнаду зараде коју би добијали да су привремено обуставиле делатност. 
  • Затим, женама предузетницама Републички фонд за здравствено осигурање не уплаћује доприносе за време породиљског одсуства и одсуства ради неге детета, тј. за време породиљског одсуства и одсуства са рада ради неге детета предузетнице немају приступ пензијском и инвалидском осигурању, као ни осигурању у случају незапослености. 
  • Даље, за предузетнице износ накнаде у случају породиљског и одсуства са рада ради неге детета се рачуна тако што се прво утврди основица по којој је предузетница уплаћивала доприносе и затим се основица дели са 1,5. Код жена које су запослене не постоји овакво умањење. 
  • На крају, према Закону о раду, члану 94а запослена жена за треће и свако наредно новорођено дете има право на породиљско и одсуство са рада ради неге детета у укупном трајању од две године. За разлику од њих, жене које обављају самосталну делатност немају право на одсуство у трајању од две године у случају рођења трећег и сваког наредног новорођеног детета, већ само на одсуство у укупном трајању од једне године. Још један вид дискриминације огледа се у праву оца детета да оствари могућност одсуства са рада ради неге детета. Закону о раду у члану 94 даје опцију избора коришћења права одсуства са рада ради неге детета. Другим речима, ово право може користити и запослена мајка и отац детета. Насупрот њима, ово право не постоји за оца чија је супруга предузетница.  

Према саопштењу које је Дигитална Заједница објавила, министарка за рад има разумевања за проблем у којем се налазе жене које обављају самосталну делатност и неопходно је да их држава подржи и омогући им једнака права која имају и жене запослене код послодаваца.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest