Сукоб которских кланова, Шкаљарског и Кавачког, стигао до Малаге

Рат которских кланова, Шкаљарског и Кавачког, распламсао се широм Европе а захватио је и Малагу, пише портал „malagahoy.es“, позивајући се на податке Еуропола. Како су навели, између 2018. године и 2021. године у Малаги су регистрована 33 убиства у обрачунима криминалних мрежа специјализованих за трговину кокаином и канабисом.

Како се наводи, Коста дел Сол је једно од омиљених мјеста за насељавање када су у питању припадници поменутих криминалних група.

„То имплицира да постоје бројни обрачуни између ривалских банди и много мртвих. По специјализованом извјештају о трговини кокаином који су спровели Еуропол – агенција Европске уније за полицијска питања – и Европска опсерваторија за дроге, у области Коста дел Солу су се догодила 33 убиства и два покушаја убиства у само три године, између 2018. и 2021. године. Већина погинулих су Шпанци (13), иако су у провинцији Малаги животе изгубили, између осталих, и Белгијанци, Данци, Ирци, Французи, Словаци, Британци, Срби, Црногорци и Мароканци“, пише у тексту.

Цитира се извјештај Еуропола, у коме се истиче да су криминалне мреже умијешане у трговину кокаином веома отпорне и неке ђелују на више континената. Посебно се истиче да су Уједињени Арапски Емирати постали сигурно уточиште за организаторе високог нивоа трговине кокаином ка ЕУ.

„Мафијашка удружења са Западног Балкана су постала веома истакнута у последњих десет година, а као дио насиља везаном за шверц и путеве кокаина дошло је до бројних убистава у Малаги, Бечу, Берлину, Амстердаму или Атини. Сукоби који су резултирали крвљу и смрћу између кланова Кавашки и Шкаљарси из Котора (Црна Гора) или између Кинахана из Даблина и других ривалских група дешавали су се у разним ђеловима Европе, а међу њима је и Малага“, наведено је у тексту.

Еуропол у свом извјештају, како се наводи, упозорава да у последњој деценији „постоји све већи број криминалних мрежа које користе насиље на бруталнији начин него у прошлости“.

Трговина кокаином је уско повезана са лучким областима, при чему су луке Антверпен (Белгија) и Ротердам (Холандија) главне тачке уласка кокаина у Европу. У белгијским лукама је 2020. године заплијењено 69 тона кокаина, док је у Холандији то било 45 тона.

Шпанија је на четвртој позицији са 26 тона, што показује интересовање трговаца дрогом за улазак у Европу преко шпанске обале.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest