ШУМУ РАЦИОНАЛНО СЈЕЋИ, А НЕОДГОВОРНОСТ САСЈЕЋИ

Невладино удружење „Клуб Велика“, како наводе, даје пуну подршку житељима Велике и плавске општине у борби за очување природних ресурса и позивају државу да појача контролу сјече шуме, као и свих осталих радњи које могу да угрозе животну средину и тако умање шансе за одрживи развој подручја.

Подсјећају да, „Клуб Велика“, као завичајно удружење, које окупља Величане и пријатеље, од оснивања (2012. године) указује на значајне потенцијале овог дијела Црне Горе и покреће разне иницијативе како би се ови природни ресурси користили на одржив начин, од чега би корист имале и локална заједница и наша држава. Са таквим предлозима упорно су се обраћали општини Плав, Влади Црне Горе и њеним ресорним органима.

Нажалост, за већину иницијатива нијесмо имали разумијевање надлежних, па је тако испод „радара“ ресорних министарстава, општине Плав и, нажалост, сличних еколошких организација остао један од најважнијих пројеката „Клуба Велика“ – Заштићено природно добро – Парк природе Чакор (са Визиторским центром на Чакору и ренџерском службом,  центром за заштиту и мониторинг, као и центром за ванредне ситуације за брзу дојаву од пожара и осталих природних непогода за читав сјевероисточни погранични појас Црне Горе).

Апсурд је да о туристичким и производним потенцијалима овог подручја, о чакорској боровници и ријетким, а угроженим врстама љекобиља и животињског свијета, знају више у многим европским земљама, чији туристи насумично и неорганизовано долазе у све већем броју из године у годину, него надлежне службе и туристички посленици Црне Горе. – наводи Гојко Кнежевић

Пројекат „Заштићено подручје – Парк природе Чакор“, у којем се природни ресурси могу користити на одржив начин, као и бројни други предлози за складан развој пољопривреде и туризма, за шта постоје изванредни потенцијали, до сада нијесу били довољни да се надлежна министарства заинтересују и помогну Величанима и житељима осталих села плавске општине у стварању услова за опстанак у овим дивним предјелима. Умјесто одговора на бројне наше иницијативе и молбе да представнике „Клуба Велика“ позову на конструктиван разговор о могућностима развоја подчакорских села, надлежни нам и даље шаљу дрвосјече, а Чакор и Велику виде само као сировинску базу, коју ваља што прије неконтролисано посјећи и опустошити.

Због свега тога, позивамо Министарство пољопривреде, надлежне инспекције и тужилаштво да хитно испитају наводе бранитеља величких и других плавских шума о (не)поштовању концесионих уговора за експлоатацију и предузму одговарајуће мјере за утврђивање, евентуалне, корупције и друге кривичне одговорности и, прије свега, заштиту  тог шумског блага. Јер, шума се мора рационално сјећи, а одлучно сасјећи свака неодговорност у томе.

Опредијељени за дијалог, у којем би се дошло до најбољих рјешења у заштити природних ресурса и подстицању развоја Велике, још једном позивамо Владу Црне Горе и њена ресорна министарства и органе да се, напокон, на одговарајући начин укључе у рјешавање проблема заштите величких шума и њиховог одрживог коришћења, како бисмо будућим генерацијама оставили природно богатство, које смо наслиједили. Ми немамо право да уништимо оно што су кроз вјекове наши преци животима бранили и сачували у много тежим условима. – закључује секретар овог НВУ, Гојко Кнежевић

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest