АСМР: интернет сензација

Пише: Марија Шћекић Живојиновић

АСМР је скраћеница за Аутономни Сензорни Меридијални Рефлекс (грубо: аутономни рефлекс настао услед остваривања „врхунца“ (не сексуалног) путем сензорних надражаја), и одликује се осјећајем пецкања или голицања (тзв. трнци) које обично почиње на власишту и путује низ задњи дио врата и горњи дио леђа. АСМР означава субјективни еуфоријски одговор на одређене тактилне, визуелне или аудитивне стимулансе. 

devojka koja se opusta

Овај осјећај је описала и Вирџинија Вулф у свом роману „Госпођа Даловеј“, који је објављен 1925.године. Наравно, термин „АСМР“ није употријебљен у књизи јер је овај термин први пут почео да се употријебљава 2010. године. 

Занимљиво је и то да је термин „АСМР“ настао годину дана након првог YouTube видеа који је објављен са намјером да се шапутањем проузрокују жмарци код слушаоца. Тај први видео објављен је на каналу WhisperingLifeASMR, и можете га пронаћи овде:

WhisperingLifeASMR

Први канал који је употријебио термин „АСМР“ у својим видеима је Gentle Whispering ASMR.

На YouTube сада постоје милиони видео снимака који садрже ријеч АСМР у свом наслову. Неки од канала који избацују такве видее сада редовно имају вишемилионске прегледе.

Према свjедочењима људи, стимуланси који могу покренути АСМР укључују следеће:

1) Аудитивни стимуланси: 

1.1) шапутање или тихи говор, понекад чак и када неко говори увреде

1.2) тихи, понављајући звукови као што је нпр. окретање страница књиге

Serbia ASMR

1.3) гласно жвакање и мљацкање 

Hatomugi ASMR

1.4) тапкање прстима по одређеним површинама

Gentle Whispering ASMR

1.5) музика

2) Визуелни стимуланси

2.1) посматрање некога како пажљиво извршава свакодневни задатак као што је нпр. припремање хране, чешљање, итд. чак и када је у питању role play (тзв. игра улога)

Best Unintentional ASMR
Moonlight Cottage ASMR
Bluewhisper

2.2) посматрање покрета рукама

3) Тактилни стимуланси

3.1) добијање личне пажње, нпр. наношење шминке, четкање косе (може се убројати и у визуелне и у аудитивне стимулансе, у случају гледања видеа такве садржине)

3.2) покрети рукама, посебно на нечијем лицу

3.3) промjена температуре на кожи

За крај, Марио Врећо, Јутјубер који често снима скечеве, објавио је један видео у коме на хумористичан начин критикује мрачне стране АСМР-а. Тај видео можете погледати на: 

Mario Vreco

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest