Тешко пословање или Пејовић спашава браћу Ђукановић: Који су стварни разлози гашења КАП-а?

Само да подсјетимо, Прва фамилија је мјесечно зарађивала само из Боксита око 3.000.000 евра. Ако урачунамо све намјештене послове преко који су одређени преко ових фирми за 10 година онда причамо о преко 400.000.000 евра који су покрадени и изнијети из земље“, наводе из Алтернативе

Ђукановић и Пејовић

Упркос преговорима три министарства, енергетских компанија и генералног директора Унипрома око преузимања КАП-а, чини се да од тога неће бити ништа, те да ће се постепено кренути у гашење некадашњег индустријског гиганта.

Веселин Пејовић, директор фирме Унипром, у чијем власништву се налази Комбинат алуминијума Подгорица да ће без посла остати 500 радника.

„Након 50 година рада, а осам година откад управља Унипром, морам саопштити да се и Комбинт алуминијума затвара. Добру вољу да превазиђемо хаос представници ЕПЦГ показали су јуче када су понудили вишу цијену 127 евра по мегават сату. Све вријеме манипулишу информацијама, да уколико задрже нормалну цијену бити у минусу 80-100 милиона евра. Ми против грађана нећемо никада радити. С обзиром на то да ће гашење КАП-а имати 100 милиона вишка, вјерујем да ће овај профит подијелити са грађанима тако што ће од јануара смањити цијену струје за 50 одсто. Грађанима понављам, никада нијесмо нити ћемо стицати профит преко ваших леђа”, казао је Пејовић, који је нагласио да је ово његова одлука и став.

Протест рандика Унипром КАП

Члан Одбора директора Унипрома Зоран Вукчевић понудио је јуче да Електропривреда Црне Горе (ЕПЦГ) на годину дана преузме КАП без накнаде, а да преузме сав профит.

Вукчевић је казао да ће у 9 сати данас на столу ЕПЦГ имати понуду.

Предсједник Одбора директора ЕПЦГ Милутин Ђукановић је казао да ће се та компанија на понуду Пејовића изјаснити у најкраћем року.

Он је казао да је Црна Гора по свим основама било разорено друштво.

„Изигравати да су појединци жртве система, да су дали свој живот, а имају енормно богатство, причати о томе, мислим да није фер“, истакао је Ђукановић.

Алтернатива: Ђукановићи од Бокстита зарађивали стотине милиона евра

Из НВО „Алтернатива“ сматрају да најава гашења Комбината алуминијума Подгорица није ништа ново.

„Колико ми знамо Пејовић је већ кренуо у преговоре за продају Боксита из Никшића једној румунској компанији. Гашење Комбината није само ствар цијене струје већ потпуног изласка из свих послова породице Ђукановић која стоји иза ових фирми. Само да подсјетимо, Прва фамилија је мјесечно зарађивала само из Боксита око 3.000.000 евра. Ако урачунамо све намјештене послове преко који су одређени преко ових фирми за 10 година онда причамо о преко 400.000.000 евра који су покрадени и изнијети из земље“, наводе из Алтернативе.

КАП-ом, Бокситима, Луком Бар и ЖПЦГ треба да се позабави Специјално тужилаштво, кажу.

„Алтернатива овим путем позива парламентарну већину да направи радну групу која би испитала пословање ових компанија и њиховим односом. Такође, позивамо Владу Црне Горе да именује новог стечајног управника у том предузећу. Ако то не ураде, онда су саучесници у овом послу“, тврди Алетнатива.

Кривокапић: Покушаћемо да нађемо рјешење за КАП

Влада ће сагледати ситуацију у Комбинату алуминијума (КАП) и покушати да уради све како би фабрика опстала, саопштио је премијер Здравко Кривокапић.

„Доведени смо у ситуацију када имамо незахвалну улогу да преговарамо са приватним сектором који је научио вјечито да има помоћ. И у тој навици треба бити одмјерен. Надам се да ћемо на данашњој сједници Владе сагледати све што можемо да покушамо да урадимо да би КАП и производња опстали“, рекао је Кривокапић новинарима на Националној антикорупцијској конференцију коју је организовала Мрежа за афирмацију невладиног сектора (МАНС).

Кривокапић је рекао да је ружно уцјењивати Владу, односно ЕПЦГ, „због тога што имате навике које не можете да прекинете“.

„Ти бизниси који су у Црној Гори постојали, они су били вишеструко исплативи. Можете ли замислити да највећи потенцијал руде боксита добије тај исти господин. У тренутку када се процјењује квалитет те руде био је однос три напрема један, гдје је три јаловиште, а један је сировина. То је најквалитетнија руда у Европи. Када је преузео тај дио рудног богатства однос је био један напрема 0,9 и та зарада, која је била енормна, никада није била видљива грађанима“, казао је Кривокапић.

Афера „КАП“ – примјер привредног злочина

Комбинат алуминијума Подгорица – КАП, деценијама уназад представљао је, уз подгоричку компанију „Радоје Дакић“, те никшићку „Жељезару“ и цетињски „Обод“, стуб црногорске индустријске производње и привреде уопште.

Данас, након вишеструких ломова, неуспјешних приватизација и бројних афера, име овог предузећа се помиње у јавности доминантно кроз неумољиве и вишегодишње штрајкове бивших радника, који траже остварење својих права. Подсјетимо, бивши радници КАП-а – конкретно њих 420, који су у другој половини 2013. године били приморани да напусте компанију због покретања стечаја, већ неколико година чекају исплату отпремнина кумулативне вриједност 5,45 милиона евра.

Осму годину заредом, они организују протесте, захтијевајући од власти да ријеши њихово право које је загарантовано lex specialisom Закона о отпремнинама из 2015. године.

Сага око КАП-а формално је покренута самим чином приватизације која се догодила у предвечерје Референдума, 2005. године, када је, под још неразјашњеним околностима, предата у руке руском олигарху Олегу Дерипаски који је, подсјетимо, управљао КАП-ом и никшићким Рудницима боксита од 2005. до 2009. године на основу већинског власништва, а идуће четири године – до увођења стечаја 2013. године, са око 30% акција колико је имала и Влада, на основу Уговора о поравнању којим му је Влада препустила управљање.

У међувремену, Дерипаска је умјесто најављених инвестиција у КАП, искључиво извлачио добит када су цијене алуминијума на свјетском тржишту биле високе, користио субвенционирану енергију и распустио већину запослених.

Друга приватизација догодила се 2014. године. Тада је власник компаније Uniprom Веселин Пејовић купио за свега 28 милиона евра.

Противправно издаване државне гаранције из 2009, 2010. и 2011. године у износу од преко 130 милиона евра – илити тадашњих око 12% буџета Црне Горе, а без претходне процјене ризика и ширих институционалних и друштвених консултација. Сервисирање ове необјашњиве и нелогичне економску авантуре, подсјетимо, пала је на терет пореских обвезника, који су се суочили са повећаним акцизама, ПДВ-ом, кризним порезом, па чак и таксама на СИМ картице.

Иако су због ових непопуларних потеза против тадашњег највишег државног руководста подигнуте кривичне пријаве од стране опозиције (Покрет за промјене) и невладиног сектора (МАНС), судско-тужилачки органи, након читаве деценије, још увијек нису процесуирали одговорне.

Трагом једне од највећих корупционашких афера у савременој историји Црне Горе ИН4С је ексклузивно објавио разговор једног од најближих Ђукановићевих сарадника, Милана Роћена, и руског олигарха Олега Дерипаске, у којем се чује се како Милан Роћен моли Олега Дерипаску да ”убрза мало ствари” око купопродаје КАП-а.

Подсјетимо, у разговору се као важан ”детаљ” помиње и ”тричавих” 3 милиона долара око којих су се ”мимоишли” у преговорима са Стандард банком, а који би Дерипаска требало некако да ријеши. Шта је стварна позадина тих 3 милиона, ни након скоро двије године нисмо одгонетнули.

IN4S

2 thoughts on “Тешко пословање или Пејовић спашава браћу Ђукановић: Који су стварни разлози гашења КАП-а?

  1. Ovaj Pejovic je telast. On i nije bio voljan da uzme KPA koji pripada Dukanovicima. On tu ima dobar procenat. Kap je Lupeza DIKANOVICA

  2. Ko je svercer vesa fa prodaje KAp rumunskoj kompaniji. A tu lezi zec zena od Aca rumunka. Pa ce tamo da otvore firmu i nadu neku spin kompaniju. Da i dalje pljackaju.Ceraj bandu lupesku. Od postanka C.G.nije bilo vecih lupeza.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest