Тесла је прије више од једног вијека имао патент за беспилотно возило

Tesla, Nicola; amerik. Physiker u. Elektrotechniker serb. Herkunft; Smiljan (Kroatien) 10.7.1856 – New York 7.1.1943. Porträtaufnahme, undat. (digital koloriert)., Image: 332045951, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, AKG

Прије 165 година, 10. јула је рођен Никола Тесла, један од најпознатијих српских и свjетских проналазача и научника. Аутор је више од 700 патената, регистрованих у 25 земаља, од чега 112 у области електротехнике. Новембра 1898. године Тесла је говорио о начину функционисања и широкој примjени беспилотних возила.

„Та 1898. година је нешто што се може назвати будућношћу у којој данас живимо. Тесла је те године демонстрирао свој такозвани теледириговани, односно даљински управљан бродић који је назвао ‘телеаутоматом’. То је био у ствари бродић који је претеча свега онога што данас знамо. То су нанобумбари, дронови, све беспилотне летjелице, па све до рецимо чувених Насиних ровера који чепркају по Марсу и трагају за неким остацима воде или живота на црвеној планети“, наводи Јеленковић.

„Дакле, то је почетак свих, не само возила, него било чега што у себи садржи оно што зовемо даљинско управљање, а то је оно што обележава и овај 21. вијек, а не само крај 19. и почетак 20. вијека“, наглашава Јеленковић.

Сијалица гори у Теслиној руци

Свијет је свјестан величине и свега што је Тесла предвидио, али тек после више од једног вијека

„То је једна добра метафора која говори о томе колико је Тесла заиста био испред свог времена. Оно што је желио да уради, нажалост његов сан се никада није остварио, јесте чињеница да ми данас живимо у добу о коме је Тесла размишљао и чак хтио и да га практично реализује, прије свега на Лонг Aјленду у свом чувеном пројекту на коме је радио неколико година, али због финансијских потешкоћа није успио да га заврши“.

Тесла је практично у неких 12 тачака свог свјетског бежичног система описао све оно што ми данас знамо – пренос слика на даљину, мултимедијалних порука, садржаја, џи-пи-еса, па чак и то како је Тесла говорио да ћемо имати неке мале справе величине ручног сата којима ћемо моћи да комуницирамо на читавој планети.

извор: спутник

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest