Тужилаштво и Скупштина без реакције на злоупотребе у државним предузећима

Владин ресор је доставио десет информација о могућим злоупотребама у Скупштини и надлежним тужилаштвима.

Foto: vijesti

Специјално државно тужилаштво (СДТ) и Скупштина нису ништа урадили поводом десет информација које су добили од одјељења за борбу против корупције Министарства капиталних инвестиција (МКИ). Тачније, нема званичне информације да су покренули било какву истрагу или саслушања поводом информација и документације коју су добили, а које се тичу злоупотреба у државним предузећима. Тако тврде у МКИ на чијем је челу Младен Бојанић.

foto: objektiv

– Убиjеђени смо да jе достављени материjал више него довољан да Тужилаштво и Скупштина предузму даље радње у складу са своjим овлашћењима. Министарство капиталних инвестициjа и Одjељење за борбу против корупциjе ће наставити са прикупљањем и анализом документациjе, како би помогли откривању почињених злоупотреба. Још jедном апелуjемо на државне институциjе да у домену своjих надлежности размотре наше инициjативе, како би и у пракси доприниjели остваривању владавине права за коjе се сви декларативно залажу – навели су јуче из тог ресора.

– Предметним информациjама указуjе се на могућност постоjања кривичних дjела, па је, самим тим, информациjе са пропратном документациjом Министарство капиталних инвестициjа доставило и надлежном државном органу коjи врши послове гоњења учинилаца кривичних дjела. У надлежности државног тужилаштва jе да оконча истражне радње и предузме евентуалне мjере кривично-правне одговорности, што и може бити jедино надлежно поступање по достављеним информациjама – казали су „Дану“ из Скупштине

Скупштина је могла да поступи по информацијама тако што би размотрила информације на надлежним одборима, организовала саслушања актера за које се сумња да су злоупотребљавали службени положај.

СДТ-у је достављено осам информација, а по једна Основном државном тужилаштву у Подгорици и Врховном државном тужилаштву.

СДТ-у је 5. марта предата информација о индицијама о постојању кривичног дjела злоупотребе положаjа у привредном пословању у вези потрошње радних сати за рад Термоелектране „Пљевља“ и jавне набавке еколошке реконструкциjе првог блока коjи jе покренула Електропривреда. Затим, 31. марта је предата информација о могућем постоjању кривичног дjела приликом уговарања, мjерења и утовара руде боксита у вагоне компаниjе „Монтекарго“ у Никшићу, превоза робе пругом до Бара, угрожавања безбjедности и имовине жељезничких фирми, а све у аранжманима са фирмама „Унипром“, „Унипром метали“ и „Метал инвестментс лимитед“ (Хонг Конг).

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest