У петак у Никшићу: „О српском страдању, патњи и идентитету“

Петак, 12. новембар 2021. године у 19 часова, просторије Друштва Св. Георгије, Робна кућа

Матица српска – Друштво чланова у Црној Гори и Друштво црногорско-руског пријатељства Св. Георгије, у сарадњи са Скупштином општине Никшић, организују вече Рада Лаловића – „О СРПСКОМ СТРАДАЊУ, ПАТЊИ И ИДЕНТИТЕТУ“.

Учествују:

проф. Владимир Пантовић

проф. Душко Крсмановић

проф. Раде Лаловић – аутор

Стихове рецитује Весна Миљанић, а модератор ће бити мр Милорад Дурутовић.

Раде Р. Лаловић (Хаџи Раде Р. Лаловић) је рођен 1956. године у Влахољу, општина Калиновик. Школовао се у Калиновику гдје је завршио основну школу и гимназију, а студиј Историје југословенских књижевности и српски (раније српскохрватски) језик завршава на Филозофском факултету у Сарајеву. Постдипломске студије је одслушао на Филолошком факултету у Београду.

Као средњошколски професор радио је у Грачаници и Калиновику, а као школски надзорник за српски језик у Републичком педагошком заводу Републике Српске од 1993. године.

У стручним и научним часописима у земљи и иностранству објавио је преко 150 стручних и научних радова, учествовао је у раду десетак конгреса и симпозијума из језика и књижевности као и у низу факултетских научних скупова.

Аутор или коаутор је више уџбеника и приручника из српског језика у основној и средњој школи у Републици Српској, али и низа стручних књига од којих издвајамо само неке како то и слиједи: РАЗМИШЉАЊА У ПРЕДВЕЧЕРЈЕ, проширено и допуњено издање РАЗМИШЉАЊА У ПРЕДВЕЧЕРЈЕ И ЈОШ ПОНЕШТО; ИЗ БИЉЕЖНИЦЕ СТРУЧНОГ САВЈЕТНИКА; ГОВОРНЕ ВЈЕЖБЕ У НАУЦИ И У НАСТАВИ СРПСКОГ ЈЕЗИКА; ПРИЛОЗИ НАСТАВИ СРПСКОГ ЈЕЗИКА И КЊИЖЕВНОСТИ; О НЕКИМ ПИТАЊИМА ЈЕЗИКА СРПСКОГ; ШКОЛА И КВАЛИТЕТ; НЕКИ МОДЕЛИ ИНСТРУМЕНАТА ЗА ПЛАНИРАЊЕ И (САМО)ВРЕДНОВАЊЕ РАДА У ШКОЛИ; антологијска хрестоматија БОЖУР ПОЉЕ – српска читанка са задацима за истраживачко читање; ПРЕД СЈЕНИМА СРПСКИХ МУЧЕНИКА – поетска руковет (избор из српске поезије – три издања); приређивач и коаутор Зборника есеја СРПСКА ПОЕЗИЈА СТРАДАЊА И ПАТЊЕ; КАЛИНОВИК У НЕЗАБОРАВУ – етнографски радови; КО НЕКАД КРОЗ ЗАВИЧАЈ – збирка поезије и ТО САМИ БОГ ЗНА – збирка кратких прича и путописа.

Крајем 2019. године посјетио је Јерусалим, Назарет и Галилеју и био на пријему код патријарха јерусалимског и цијеле Палестине Теофила трећег па тиме стекао титулу хаџи што значи онај који је посјетио света мјеста у Светој земљи и поклонио им се.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest