У Вишем суду чувају пола милиона еура и 9,5 тона дрога

Када је ријеч о оружју, у задње двије године депоновано је 13 пушака и 45 пиштоља, при чему у овом суду немају информацију када је последњи пут уништавано оружје, јер се оружје враћа МУП-у на процјену и уништење

Приступ депозиту Вишег суда у Подгорици имају, како то правила налажу, само овлашћени службеници суда који „чувају кључеве“ од просторија у којима се складиште предмети који су употријебљени у извршењу кривичних дјела или су за то били намијењени.

Тренутна евиденција овог суда говори да је у последње двије и по године смјештено – депоновано укупно око 9 тона и 500 килограма разних врста дрога, од чега око двије тоне кокаина и око седам тона марихуане,. Портпарол овог суда Марија Раковић саопштила је за „Дан“ да је последње уништење дроге било у јуну 2020. године.

Када је ријеч о оружју, у задње двије године депоновано је 13 пушака и 45 пиштоља при чему у овом суду немају информацију када је последњи пут уништавано оружје јер се оружје враћа МУП-у на процјену и уништење.

Када је у питању депоновани новац у последње двије и по године, укупно је депоновано 486.179 еура, од чега је 394.000 еура положено на име јемства, док је износ од 8.980,00 еура одузет као имовинска корист и уплаћен у корист буџета.

Мало је оних који су икада ушли у судске просторије у којима се на полицама чувају ножеви, аутоматске пушке, сјекире, покидана одјећа, мобилни телефони, умјетничке слике… И, сваки од тих побројаних предмета има свој јединствени број и на омоту у којем се налази, и у посебном судском уписнику, а о њима брину особе које је за овај посао овластио председник суда.

Депо Вишег суда у Подгорици већ деценијама је смјештен у подрумским просторијама суда.

Сви ови предмети представљају доказни материјал који је одузет у кривичним поступцима који се воде пред Вишим судом. Ако је предмет судског депозита такав да због посебних својстава и величине није погодан за чување у суду или сефу, правило је да се одреди правно или физичко лице које ће га чувати.

Процедура уништавања дрога налаже да се образује комисија за уништавање дроге након што се добију дозволе од Министарства здравља, Ођељења за дроге и Агенције за заштиту животне средине. Дрога се уништава у просјеку једном током двије године, у зависности од количине одузете дроге на основу правоснажних пресуда током године.

И поред страже која обезбјеђује судске зграде и овлашћених судских службеника, судски депозит је посебно обезбијеђен.

Контроле судског депозита обављају се редовно, али и ванредно уколико је то потребно.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest