УП: За седам мјесеци 43 особе погинуле на црногорским путевима

foto: pogled.me

Подсјетимо, у 2021. години страдало је 55 особа особа у саобраћају, од којих чак 29 животне доби до 35 година. Као најчешћи узрок саобраћајних незгода струка је означила људски фактор

За првих седам мјесеци ове године на црногорским путевима живот су изгубиле 43 особе, потврђено је за „Дан“ из Управе полиције. Од броја страдалих 29 је возача, девет сапутника и пет пјешака, прецизирано је у одговору.

– Од 29 смртно страдалих возача, њих седам је припадало категорији младих возача – истичу из УП, а сходно закону, млади возач је возач до 24 године.

Имајући у виду статистичке податке за прво пола године, у којима се наводи да су на друмовима страдале 32 особе, 11 живота изгубљено је у саобраћају само током јула. На крају прве седмице овог мјесеца, у неђељу 7. августа, у саобраћајној несрећи која се у четири сата ујутру догодила на магистралном путу Подгорица–Цетиње живот су изгубила двојица младића. До трагедије је дошло када је возило у мјесту Јанковића крш слетјело са пута. Страдали су Подгоричани М.Д. (21) и И.М. (26). Десетак дана касније и млади Мојковчанин Н.Л. (23) погинуо је у саобраћајној несрећи на путу Мојковац – Ђурђевића Тара, у мјесту Горња Поља.

Подсјетимо, у 2021. години страдало је 55 особа особа у саобраћају, од којих чак 29 животне доби до 35 година. Као најчешћи узрок саобраћајних незгода струка је означила људски фактор, а преостала два – пут и возило – ријетко се наводе као узроци удеса. Дугогодишњи судски вјештак из области саобраћајне и машинске струке доц. др Горан Чарапић рекао је у разговору за „Дан“ да је у својој тридесетогодишњој пракси установио да је неприлагођена брзина у већини случајева узрок кобног исхода у саобраћају.

– Брзина је основни проблем. То не мора увијек бити неприлагођена брзина. У раним јутарњим сатима, изморен возач тешко да може себе прилагодити брзини која је прописана. А тек ако крши прописе. Замислите ситуацију да неко возило иде сто на сат. То значи да у једној секунди прелази 28 метара… Значи, једна секунда непажње, слање поруке мобилним телефоном, промјена ЦД-а или нешто слично може довести до ситуације да се пређе на другу страну, слети с пута или нешто слично – каже Чарапић.

Неопходне санкције за возаче електричних тротинета

Чарапић је неколико пута апеловао да се под хитно морају дефинисати електрични тротинети кроз законске регулативе.

– Електрични тротинети нијесу дефинисани ниједним законским прописом, иако представљају велику потенцијалну опасност у саобраћају. Могу да развијају брзине 30, 40 па до 70 км/ч. Ту нема ограничења, њиме може да управља дијете од десет или седам година, човјек од 50 или 80 година, може га возити особа у алкохолисаном стању, можете бити у било којем дијелу саобраћајнице – и не подлијежете санкцијама – указао је Чарапић.

Додаје да чињеница да су последњих година путеви у Црној Гори много бољи, не може сама по себи смањити број удеса, те да морамо увести јаке мјере репресије, односно кажњавања несавјесних возача.

– Морају бити веће новчане казне и лакше одузимање возачких дозвола, односно забране коришћења моторног возила. Држава то мора да уради. Сваки возач зна да мора поштовати саобраћајне прописе и знакове. Ипак, то не раде сви и зато их треба кажњавати – каже Чарапић.

Како је истакао, чест узрок удеса је и недозвољено претицање на мјестима гђе су на коловозу означене пуне линије, али и употреба мобилних телефона током вожње.

– Код нас је то доста занемарљиво и не води се статистика у том правцу. У одређеном броју саобраћајних незгода, гђе долази до тежих последица, ни ми као вјештаци не можемо да утврдимо узрок настанка саобраћајне незгоде, већ само констатујемо да је дошло до преласка возила из једне у другу коловозну траку због неког разлога, али га ми не можемо утврдити на основу расположивих списа или материјалних трагова. У том случају кажемо да је у питању неки субјективни фактор, а тај субјективни фактор јесте реаговање возача на управљач, а то може бити у неком тренутку и употреба мобилног телефона или неког другог уређаја – појаснио је Чарапић.

„ДАНАС СЕ НА НАШИМ ПУТЕВИМА ВОЗЕ НОВИЈА ВОЗИЛА, РЕЛАТИВНО САВРЕМЕНЕ ПРОИЗВОДЊЕ, СА ДОБРИМ ВУЧНО-БРЗИНСКИМ КАРАКТЕРИСТИКАМА, ШТО МЛАДЕ ЉУДЕ НЕРИЈЕТКО ПОДСТИЧЕ ДА ЊИХОВЕ ПЕРФОРМАНСЕ ТЕСТИРАЈУ НА НАШИМ ПУТЕВИМА

То су, како истиче, основни узроци саобраћајних незгода, посебно оних са тешким последицама, тј. са великим материјалним штетама, повријеђеним лицима и смртним последицама.

– Данас се на нашим путевима возе новија возила, релативно савремене производње, са добрим вучно-брзинским карактеристикама, што младе људе неријетко „подстиче“ да њихове перформансе тестирају на нашим путевима, који нијесу адекватни за коришћење таквих аутомобила – објашњава Чарапић у разговору за „Дан“.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest