Управа царина: Радна група ће одлучити гдје са одузетим цигаретама

Фото: Gov.me

Управа прихода и царина Црне Горе саопштила је да је формирана радна група која ће утврдити који је најбољи модел да се одузети дувански производи лагерују у складу са законом.

илустрација/гов.ме

“Док се не регулише статус ове робе, она ће бити смјештена на локацији која је под царинским надзором, како би се превенирала евентуална могућност крађе”, поручују из тог ресора.

Кажу да је на дан ступања на снагу Одлуке о забрани складиштења дуванскх производа на територији Слободне зоне „Лука Бар“, 1. јануара ове године, укупно 13 привредних друштава је на залихама имало цигарете и друге дуванске производе.

“Сходо члану 1 став 3 Одлуке, царински орган је био дужан да у року од 15 дана од дана ступања на снагу ове одлуке донесе рјешење у складу са чланом 172 став 3 Царинског закона, којим се забрањује обављање дјелатности складиштења дуванских производа и укине или измијени одобрења која су издата за вођење евиденције за складиштење дуванских производа у Слободној зони “Лука Бар“, поручују из Управе прихода и царина.

У циљу примјене Царинског закона, Управа прихода и царина је, како кажу, допунила рјешење о почетку рада Слободне зоне „Лука Бар“ којим је забранила смјештање ради складиштења дуванских производа на територији Слободне зоне „Лука Бар“.

“На основу Одлуке и рјешења Управе прихода и царина, по службеној дужности, укинута су рјешења о одобравању вођења евиденција у зони корисницима који су обављали дјелатност складиштења дуванских производа, док су измијењена рјешења корисницима који поред складиштења дуванских производа складиште и другу робу или обављају и друге дјелатности. У рјешењима свим држаоцима дуванских производа су одређени рокови за отпремање истих из Слободне зоне Лука Бар. Рокови су одређени водећи рачуна о количини дуванских производа који су се затекли на залихама”, поручују из Управе прихода и царина.

Посљедњем кориснику, како истичу, истекао је рок за изношење робе из Слободе зоне 05.05.2022.године, осим за 24 контејнера која се налазе на контејнерском терминалу у Луци Бар, за које постоји најава да ће у наредних 10 дана бити изнијети из слободне зоне у складу са процедуром.

Наводе да су на дан 5. мај ове годие, на залихама дуванске производе имала сљедећа привредна друштва : “АТЛАНТ МОНТ« Шејселска острва, “М.П.С ГРУПА” Подгорица, “ОМНИ МАXТРАДЕ ЛТД” Сејшели, “НЕWОРЛД ОВЕРСЕАС ЛИМИТЕД” Кипар, “НРТ ПАРТНЕРС ЛТД” Сејшели, “ЛЕНОРА ИНТЕРНАТИОНАЛ” САД, „Монтенегро Дуван Цомерц” Мојковац, “WЕСТ ПОИНТ” Подгорица, “САЦЕ ЛТД” Делаwаре-САД, “РИПШПЕД” Бар.

“Информацију о томе колико су лица која су била корисници Слободне зоне уплатила на име складиштења цигарета Управа прихода и царина не посједује”, поручују из Управе прихода и царина.

Истичу да приликом одузимања ускладиштених дуванских производа нико није ухапшен.

“Сходно члану 292 Царинског закона, робе које су у складу са овим законом одузете, односно робе за које је по одредбама овог закона прописано излагање јавној продаји, продаће се. Даље, чланом 293 Царинског закона прописано је да Царинарница продаје одузету робу излагањем јавној продаји, при чему поступа у складу са прописима. Ако се ради о роби која се не може продати, односно употријебити због здравствених, ветеринарских, фитопатолошких, сигурносних или других разлога прописаних овим законом, та роба се уништава под царинском контролом и надзором, у складу са одговарајућим прописима. Наведна роба сходно царинским прописима подлијеже здравствено санитарној контроли”, поручују из Управе.

Кажу да имајућу у виду да су привредним друштвима, бившим корисницима Слободне зоне Лука Бар истекли рокови у којима су били дужни да предузму радње ради одобравања царински дозвољеног поступања или употребе робе и отпреме робу у иностранство, они више нијесу под царинским надзором.

“Формирана је радна група која ће утврдити који је најбољи модел да се одузети дувански производи лагерују у складу са законом. Док се не регулише статус ове робе, она ће бити смјештена на локацији која је под царинским надзором, како би се превенирала евентуална могућност крађе. Јавности је познато да су се крађе више пута дешавале у претходном периоду”, поручују из Управе прихода и Царина.

Кажу и да је наплата акциза од 01. 01. до 16. 05. 2022. износи 95,2 милиона еура што је за 27% више у односу на исти период претходне године.

“Остварен је значајан раст прихода од акциза на дуванске производе од 87 % Или 13 милиона еура више, у односу на исти период прошле године, што говори у прилог томе да активности које спроводе Влада Црне Горе, ресорно Министарство и Управа прихода и царина у борби против шверца цигара, дају очекиване резултате”, поручују из Управе прихода и царина.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest