Управни одбор УЦГ припрема смјену Николића, за рушење траже глас студената


Данило Николић
Управни одбор Универзитета Црне Горе, како сазнаје Побједа, спрема смјену ректора проф. др Данила Николића, а то би се могло догодити већ сјутра за када је заказана сједница, ако успију да „сломе“ макар једног од три представника студената у овом тијелу.

Незванични саговорници Побједе кажу да владини представници у Управном одбору за сада немају већину, али и да интензивно раде како би убиједили макар једног од студената да их подржи.

Предсједник Управног одбора је проф. др Душко Бјелица, као представник академског особља са академским звањем, а њихови представници су и проф. др Гордана Паовић-Јекнић, проф. др Милош Кнежевић, др Мирко Ђуровић и проф. мр Миран Бегић.

Представници оснивача, односно Владе Црне Горе су: др Будимир Алексић, проф. др Владимир Божовић, др Милена Бурић, проф. др Милијана Нововић-Бурић и проф. др Рајка Глушица.

Представница сарадника је Сара Арианна Серхатлић, док је Десанка Радојичић, представница стручног и неакадемског особља.

Студенте у Управном одбору Универзитета, како је наведено на сајту ове високошколске институције, представљају: Милена Шекуларац, Амар Растодер и Данило Бановић.

Управни одбор, између осталог, бира и разрјешава ректора и генералног секретара Универзитета, декане и директоре организационих јединица, именује и разрјешава проректоре, представнике у органима управљања организације чији је оснивач Универзитет.

За смјену Николића потребно је да иницијативу подржи осам, од 15 чланова Управног одбора.

Ректор Николић на чело Универзитета Црне Горе дошао је након што је у октобру 2017. први пут у историји ове институције смијењен ректор, односно ректорка Радмила Војводић.

Нешто дуже од три године Николића чека иста судбина, да оде онако како је и дошао на функцију.

Она је те године ушла у отворени сукоб са тадашњом Владом на чијем је челу био Душко Марковић и министром просвјете Дамиром Шеховићем, након што је, мимо одлука Универзитета, Влада одлучила да сједиште Високе медицинске школе остане у Беранама.

И тадашњој Влади је, да би план смјене Војводић спровела у дјело, након што су добили наклоност Бјелице који је и тада био на челу Управног одбора, било потребно да смијени неке од својих чланова у овом тијелу, али и да добије подршку студената. Војводић је разријешена на иницијативу владиних представника.

Дио академске заједнице, међу којима и актуелни шеф Владе Здравко Кривокапић, бурно је реаговао због разрјешења Војводић и у отвореном писму су поручили да је Влада чином смјене ректорке угрозила аутономију и интегритет Универзитета и нарушила углед ове установе и Црне Горе као демократског друштва.

Тадашњи министар културе Јанко Љумовић због смјене Војводић поднио је оставку.

Војводић је тада Управни одбор квалификовала као комесарско тијело које функционише по принципу ,,непросвијећеног стаљинизма“.

“Опортунизам, диктирано понашање, послушничко понашање, инструментализовање студената поражавајуће је за академску заједницу”, рекла је она.

Кривокапић 2017: Довољно је да имате одређени број руку и није битно што су чињенице

Након смјене Радмиле Војводић 3. октобра 2017. године, тада предсједник Центра за докторске студије УЦГ Здравко Кривокапић, на конференцији за новинаре казао је да разлог „можда треба тражити у крилатици: ови горе не љубе регуле и успјех је недопустив“.

“Данас када погледамо шта је то одредница за нашу будућност, ја сам, право да вам кажем, заплашен. Шта ће бити са нама. Поставља се питање ко је сљедећи. Довољно је да имате одређени број руку и апсолутно није битно шта су чињенице”, рекао је Кривокапић тада.

Извор: Побједа

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest